Web Siteniz Yeterince Hızlı mı? Ölçmenin 5 Farklı Yolu

Web sitenizin ne kadar hızlı olduğunu biliyor musunuz??

Bu beni uzun zamandır rahatsız eden bir soru.

Son yazımda, yavaş bir web sitesinin ziyaretçi sayılarınıza ve satışlarınıza gerçekten nasıl zarar verebileceğini anlattım. Sana Amazon’un yavaşlarsa nasıl şaşırtıcı bir 1.6 milyar dolar kaybedeceğini gösterdim!

Web sitesi hızı gerçekten önemli!

Şey, çevrimiçi web sitesi hız kontrolleri bir sürü vardır. Ancak çoğu size sadece bir şey söylüyor: baştan sona tüm web sitesinin yüklenmesi ne kadar zaman alıyor.

Bu, neler olup bittiğiyle ilgili size yeterince fikir vermiyor. Genel web sitenizin hızını etkileyen birçok katman vardır. Her birini yakınlaştırmalı ve neler olduğunu görmelisiniz.

Bunu göz önünde bulundurarak, web sitenizin hızının her katmanını kontrol etmek için en iyi araçların bir listesini derledim. Ama önce küçük bir arka plan okuması…

Web Sitesi Hız Biliminin Hızlı Dağılımı

Hızı kontrol etmek için kullanabileceğiniz araçlara takılmadan önce, bunun hakkında biraz daha fazla şey anlamamız gerekir.

Web sitesi hızı çok çeşitli faktörlere bağlıdır. Basitçe, iki ana bölüm vardır:

a. Sunucu hızınız

Sunucu hızınız motorunuzdur. Web sitenizin temelleri.

Web barındırıcınızın performansı ve konumu tarafından belirlenir.

Beklediğiniz gibi, motorunuzun mümkün olduğunca hızlı olmasını istiyorsunuz. Bunu Formula 1 arabası gibi düşünün. Bir F1 otomobilinde kaportayı istediğiniz kadar değiştirebilirsiniz. Ancak, motorun çekirdek hızı olmadan, yarışı kaybedeceksiniz!

Web sitenizle aynı.

Çekirdek sunucu hızınız listedeki ilk şeydir.

b. Tüm verilerin yüklenmesi (resimler, web tasarımı, kod, eklentiler, medya)

Web sitesi hızının ikinci kısmı diğer her şeydir. Web sitenizin ziyaretçileri yüklemesi ve göstermesi gereken tüm veriler.

Tahmin edebileceğiniz gibi, siteniz muazzam görüntüler, karmaşık kod ve karmaşık tasarımla doluysa, hepsini yüklemek çok daha uzun sürer.

Web sitesi yükleme hızını etkileyen çok fazla faktör olduğundan, hızı ölçmek için çeşitli farklı araçlar kullanmak en iyisidir.

Örneğin, ortalama web sitesi hız denetleyiciniz, sitenizin üç saniye içinde yüklendiğini söyleyebilir. Ancak, bu sorunları tespit etmeye yardımcı olmaz.

Şimdi motorun hızını kontrol ederek başlayalım. Sunucu hızınız.

1. Bitcatcha Sunucu Hız Denetleyicisi

Bitcatcha Sunucu Hız Denetleyicisi

İlk araç tamamen motorunuzun hızını kontrol etmektir. Bu, vakıfların mümkün olduğunca güçlü olmasını sağlamakla ilgilidir.

Bitcatcha sunucu hız denetleyicimiz yalnızca sunucu yanıt sürenizi ölçer. Size motorunuzun ne kadar hızlı çalıştığının net bir göstergesini göstereceğiz.

Bunu, sunucunuzu dünyanın sekiz farklı yerinden pingleyerek ve yanıt süresini ölçerek yapıyoruz. Ardından, size ortalama bir arıza göstereceğiz.

Peki, iyi bir sonuç nedir?

Hızlı ve duyarlı bir sunucu, Bitcatcha sunucu hız çizelgesinde bir B + puanı döndürür. Daha düşük bir şey ve kesinlikle iyileştirme için yer var.

Google, 200 ms’lik bir sunucu yanıt süresi aradıklarını söyledi.!

Süpersonik hız ararken her zaman motorla başlayın. Sunucu hızıyla başlayın.

> Sunucu hızınızı şimdi kontrol edin

2. Google Sayfa Trendleri

Google yıllardır hızın önemli olduğunu açıkça belirtti.

“Burada Google’da hıza takıntılıyız. Daha hızlı siteler mutlu kullanıcılar oluşturur. ”

Artan web sitesi yükleme hızı kullanıcı deneyimini iyileştirmekle kalmaz, aynı zamanda Google’daki sıralamanızı korumanıza yardımcı olur.

Neyse ki, Google sizi site hızınız hakkında karanlıkta bırakmıyor. Sayfa Trendleri adlı küçük bir araç oluşturdular. Genel web sitenizin hızını ölçer, ancak ısırık parçalarına ayırır.

Tek yapmanız gereken web sitesi adresinizi başlık çubuğuna koymak ve makinelerin çalışmasına izin vermektir. Google daha sonra genel masaüstü ve mobil hız için 100 üzerinden bir puan verir.

Ayrıca, öncelikli bir listeyle sitenizi yavaşlatan her şeyin eksiksiz bir dökümünü de sağlarlar. New York Times web sitesini Page Insights’a eklediğinizde geri gelenler.

Google Sayfa Trendleri

Gördüğünüz gibi, New York Times, sıkıştırmayı etkinleştirerek ve tarayıcı önbelleğini daha etkin kullanarak web sitesini hızlandırabilir. Ayrıca yapılacak çok sayıda küçük kod değişikliği vardır.

> Sayfa Analizlerini şimdi deneyin

3. WhatLoadsFaster.com

Web sitenizin rakiplerinizden daha hızlı olup olmadığını hiç merak ettiniz mi??

WhereLoadsFaster.com, iki web sitesini birbirine karşı çeken harika bir araçtır. Bir rakibe karşı hızınızı ölçmenin harika bir yolu!

İnternetin en büyük rakiplerinden bazılarına göz atalım ve kimin kazandığını görelim.

Apple ve Adobe Karşılaştırması
Kazanan: Adobe

Apple ve Adobe Karşılaştırması

Google ve Bing
Kazanan: Bing

Google ve Bing

Facebook vs Twitter
Kazanan: Facebook

Facebook vs Twitter

Hangi yükler hızları test etmek için kendi tarayıcınızı kullanır, bu nedenle sonuçlarda bir hata payı vardır. Her tarayıcı konumu ve hızı farklıdır. Bunu çok ciddiye almamak en iyisidir. Ancak, sitenizin diğerlerine kıyasla ne kadar hızlı olduğunu gösteren eğlenceli bir göstergedir.

> WhatLoadsFaster.com’u deneyin

4. Yük Etkisi

Size şimdiye kadar gösterdiğim her şey web sitenizin yanıtını mevcut düzeyinde ölçer.

Ama aniden bir ziyaretçi seli aldıysanız? Ya sitenize aynı anda 100.000 kişi inerse? Büyük bir reklam kampanyası yürütür veya bir ürün başlatırsanız, bu olabilir. Ve bunun için hazırlıklı olmalısın!

Web sitenize aynı anda birçok kişi geldiğinde, kaçınılmaz olarak yavaşlar.

Load Impact, binlerce kişinin sitenize erişmesini simüle eder ve ardından yanıtını test eder. Siteniz bir trafik selinin ağırlığı altında ne kadar hızlı yanıt verir??

Yazılım, 10 farklı konumdan, farklı mobil ağlardan ve tarayıcılardan ping göndererek gerçek trafiği taklit eder. Sitenize gelen daha büyük trafik artışları görmeye başlıyorsanız, mevcut kurulumunuzun bu sorunu çözüp çözemeyeceğini görmek için Yük Etkisini kullanma zamanı gelmiştir.

> Yük Etkisini şimdi deneyin

5. Pingdom

Pingdom, geliştiriciler için çok yönlü bir teknoloji çözümüdür, ancak web sitesi hızı söz konusu olduğunda tek bir temiz araç vardır. Sitenizdeki her öğeye göre yükleme sürenizi kısaltır. Tam olarak hangi resimlerin, kodun veya javascript’in sizi yavaşlattığını gösterir.

Yüklenmesi en uzun süren web sitesi öğelerini vurgulayarak sorunlarınızı saptar.

Bu, suçluları hızlı ve kolay bir şekilde bulabileceğiniz ve sitenizde inceltebileceğiniz anlamına gelir. Facebook’un dökümü şöyle:

Pingdom

> Pingdom’u şimdi deneyin

En deneyimli web sitesi sahipleri bu araçların bir kombinasyonunu birlikte kullanırlar. Çünkü web sitesi hızı birçok farklı katman ve etkene sahiptir. Her biri ayrı ayrı ölçülmelidir.

Hepsini deneyin ve web sitenizin hızını yukarıdan aşağıya her açıdan ölçün.

Her zaman olduğu gibi, yardım etmek için buradayım ve web sitenizin hızı hakkındaki düşüncelerinizi duymak isterim!

Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
    Like this post? Please share to your friends:
    Adblock
    detector
    map