Web Sitenizde Güvenilirliği Artırmak için Araştırmada Kanıtlanmış 7 İpucu

Birçok işletme, trafik oluşturma, dönüşümleri artırma veya sitelerini cazip hale getirme gibi şeyleri hevesle takıntı haline getirir, ancak çok azı aslında web sitelerinin güvenilirliğini düşünür.


Web sitesi güvenilirliği önemli mi? Görünüşe göre öyle. Araştırmalar, tüketicilerin% 34’ünün bir markayla alışveriş yapmanın ana nedeni olarak bir mağazanın saygın markasını gösterdiğini gösteriyor. Marka güvenilirliği ile tüketicilerin bir markadan satın alma kararı arasında bir ilişki olduğunu ortaya koyan çalışmalar da yayınlandı. Kısacası, markanız ne kadar güvenilir olursa, o kadar çok satış üretir.

Mevcut araştırma ve psikolojik çalışmalardan yararlanan bu makalede, web sitenizdeki güvenilirliği artırmak için kullanabileceğiniz kanıtlanmış 7 ipucu paylaşılmaktadır:

1. Sitenizde SSL’yi etkinleştirin

Mevcut veriler, web sitelerinin% 78,9’unun SSL sertifikası veya geçersiz SSL sertifikası olmadığını göstermektedir. Bu, özellikle SSL sertifikası almanın sadece satışları ve trafiği artırmakla kalmayacağı, aynı zamanda güvenilirliğinizi artıracağı göz önüne alındığında oldukça ilginçtir..

Araştırmalar, sitenizde SSL’yi etkinleştirmenin – web sitenizin adresinin önünde “HTTPS” olması ve ziyaretçilerin tarayıcılarının sitenizi ziyaret ettiklerinde onlara yeşil bir asma kilit göstermesinin – dönüşümleri% 87 oranında artırabildiğini göstermiştir..

SSL’yi etkinleştirerek güvenilirliklerini artırabilen ve dönüşümleri artırabilen şirketlere birkaç ilginç örnek:

 • PaperCheck, sitesinde SSL’yi etkinleştirdikten sonra kayıtlarda% 87 artış yaşıyor.
 • Merkezi Rezervasyon Hizmeti (CRS), yalnızca SSL’yi etkinleştirerek satışlarda% 30 artış yaşadı.
 • Dwell.co.uk, SSL’yi etkinleştirerek dönüşümleri% 13,8 ve aylık satışları 35.000 doların üzerinde artırdı. Onlar için bu, bir SSL sertifikasına yatırım yaptıkları için% 48.000 YG idi
 • Fitness Footwear, Ltd, SSL’yi etkinleştirdikten sonra alışveriş sepetinde% 13,3’lük bir düşüş ve satışlarda% 16,9 oranında bir artış yaşadı.

Yukarıdaki örneklerden de görebileceğiniz gibi, SSL’yi etkinleştirmek her zaman satışa dönüşür; insanlar asma kilit ve yeşil çubuğu gördüğünde, sitenizde işlem yaparken kendilerini daha güvende hissederler ve doğal olarak size daha fazla güvenirler. Güvenilirliğin daha iyi algılanması sonunda satışlarınızı etkiler.

2. Güvenlik Güven Mühürlerinden Kaldıraç

Çok az sayıda işletmenin web sitelerinde bir güvenlik güven damgası vardır ve bunun sonucunda çok fazla satış kaybediyorlar. Araştırmalar, insanların% 48’inin güvenlik güvencesi mührü kullanmayan bir web sitesine tam olarak güvenmeyeceğini gösteriyor. Aslında, insanların geçmişte bir arkadaş, meslektaş veya aile üyesi tarafından kullanılmış bir site üzerinde güven mührüne sahip bir siteye güvendiği ortaya çıktı..

Bu, web’in virüslerle enfekte olduğu gerçeğini göz önüne alarak mantıklıdır ve düzenli olarak yeni saldırıları duyuyoruz. Güven mührüne sahip olmak, sitenizin üçüncü taraf bir güvenlik şirketi tarafından denetlendiğini, sitenizin bazı standartlara uygun olduğunu ve kullanıcıların web sitenizde güvenli bir şekilde işlem yapabileceğini gösterir..

Bununla birlikte, en güvenilir güven mühürleri sırasıyla Norton (% 35.6’da), McAfee SECURE (% 22.9’da) ve TRUSTe’dir (% 13.2’de)..

Güven Mühürlerinden Kaldırabilirsiniz

3. Görüşlerinizi Sitenizdeki Önemli Yerlere Stratejik Olarak Yerleştirin

Araştırmalar, referansların ve sözlü önerilerin tüm satın alma kararlarının% 50’sini etkilediğini, ancak işletmelerin yalnızca üçte birinin aktif olarak müşteri referansları aradığını gösteriyor.

Hiçbir şeyin kalabalık gibi bir kalabalığı çekmediğine dair popüler bir söz var. Kimse yalnız bir kurt olmak istemez. Bu gerçek aslında psikolojiye dayanır ve beynimizin nasıl bağlandığı ile ilgilidir. Current Biology dergisinde yayınlanan bir araştırmaya göre, beynimizin ödülle ilişkili alanının, diğerleri görüşümüzü kabul ettiğinde daha aktif olduğu gözlendi. Bunun psikolojik açıklaması beynimizdeki ayna nöronlarından kaynaklanmaktadır; bir ayna nöron, “hem bir hayvan hareket ettiğinde hem de başka bir kişi tarafından gerçekleştirilen aynı eylemi gözlemlediğinde ateş eden bir nöron” dur. Psikologlar insanlarda da ayna nöronların varlığını gözlemlediler ve sadece başkalarının bir şey yaptığını görme eyleminin aynı şeyi yapmamızı etkileyebileceği tespit edildi..

Jenness’in 1932 Uygunluk deneyi, Şerif’in 1936 Otokinetik Etki Deneyleri ve Asch’ın 1955 Uygunluk Denemeleri gibi ünlü psikolojik çalışmalar, insanlar bir şey hakkında zaten bir görüş sahibi olsa bile, bir grup insanın farklı bir görüşe sahip olduğunu duymanın muhtemel olduğunu gösteriyor. grubun görüşüne doğru çekilirler. Bu, özünde, referansların arkasındaki bilimdir; markanızın potansiyel kullanıcıları gibi diğer insanların da size güvenmesi için markanıza güvenmesi ve tavsiyede bulunması yeterlidir.

4. Kullanıcı Tarafından Oluşturulan İçeriğin Teşvik Edilmesi ve Gösterilmesi

Görüşler gibi, kullanıcı tarafından oluşturulan içeriğin de güvenilirliği artırdığı ve bunun sonucunda satışları artırdığı gözlemlendi.

Kullanıcı Tarafından Oluşturulan İçeriğin bazı çok başarılı kullanımlarıyla ilgili bazı önemli vaka çalışmaları şunlardır:

 • 2009 yılında, giyim markası Burberry, kullanıcıların Burberry ürünleri giyen kişilerin resimlerini yüklemelerine ve yorum yapmalarına izin veren web sitesi The Art of the Hendre’i başlattı. Bunun sosyal kanıt etkisi o kadar önemliydi ki, sitenin lansmanını takiben satışlarda yıllık% 50 artış sağlandı..
 • Coca Cola ilk olarak 2011 yılında Avustralya’da “Kola Paylaş” kampanyasını başlattı – Kola şişelerini müşterilerin adlarıyla markalayan ve daha sonra kişiselleştirilmiş kola şişelerinin resimlerini sosyal medyada paylaşmalarını isteyen kampanya. Bu son derece başarılıydı ve kampanyanın başarısını gören Coca Cola, kampanyayı ABD ve dünyanın diğer bölgelerine genişletti. Sonuçlar? On yıldan fazla azalan gelirlerin ardından ABD’de Coca Cola satışlarında% 2 artış.
 • Yunan yoğurt şirketi Chobani, sadık müşterilerden yoğurtunu öven videolar ve görüntüler göndermelerini istediğinde 2009 yılında kullanıcı tarafından oluşturulan içerikten yararlandı. İçerik daha sonra Chobani tarafından kapsamlı bir şekilde tanıtıldı. Sonuç, 2009-2010 yılları arasında gelirde% 225,9’luk bir artış oldu.

Kullanıcı Tarafından Oluşturulan İçerik, işletmeniz için en iyi güvenilirlik artırıcı biçimlerinden biridir. İnsanlara sadece başkalarının ürünlerinizi ve hizmetlerinizi kullandığını söylemekle kalmaz, aynı zamanda ürünlerinizi ve hizmetlerinizi kullananların dünyaya kendi sesleriyle ne kadar şaşırtıcı olduğunuzu söylemelerini sağlar..

5. Daha İyi Güvenilirliğe Giden Yolu Hızlandırın

Giderek daha sabırsızlanıyoruz ve bu gerçeği araştıran birçok araştırma var. Belki de en dikkat çekici olanı, Microsoft Corporation tarafından 2.000 kişiyi araştıran ve elektroensefalogramları (EEG) olan 112 kişinin beyin aktivitesini inceleyen bir 2015 çalışmasıdır. Dikkat süremizin şu anda 2000 yılında 8 saniyede 12 saniyeden büyük ölçüde küçüldüğü görülmüştür. Buna karşılık, 9 saniyelik bir dikkat süresine sahip bir akvaryum balıklarından daha kısa bir dikkat süremiz var..

Hızın web sitelerinde oynadığı rol hakkında çok fazla istatistik var – hem trafik hem de dönüşüm üretmeye gelince – ve işte daha ilginç olanlardan bazıları:

 • Site yükleme süresinde bir saniyelik bir gecikme, dönüşümde% 7’lik bir kayıp ile sonuçlanır
 • Yüklenmesi 6 saniye süren bir sayfada dönüşümde% 50 kayıp olur
 • Yavaş yüklenen web siteleri ABD e-ticaret pazarına yıllık 500 milyar dolardan fazla mal oluyor

Ancak hız güvenilirlik için ne anlama geliyor??

 • Alışveriş yapanların% 51’i site hızının düşük olması nedeniyle satın alma işleminden vazgeçecek.
 • Alışverişçilerin% 88’inin kötü bir deneyimden sonra geri dönme olasılığı düşük.
 • Alışveriş yapanların yaklaşık yarısı, ilgili şirketin daha az olumlu bir algısı geliştiriyor.
 • Alışveriş yapanların üçte birinden fazlası başkalarına hayal kırıklığı yaratan deneyimlerini anlatacak.

Bu da marka hasarına yol açar ve güvenilirliğinizi ciddi şekilde etkiler.

Görünüşte basit olsa da, sitenizin hızını artırmak, web sitenizi ve marka güvenilirliğini artırmak için yapabileceğiniz en iyi şeylerden biridir. Çözüm, bu nedenle, daha iyi performans için sitenizi değiştirmek veya daha iyi bir web barındırma elde etmektir. InMotion Hosting’i öneriyoruz, işte neden.

6. Yetki Kaynaklarından Onay

Araştırmalar, uyumu sağlamanın en iyi yollarından birinin bir otorite kaynağından gelen bir talep olduğunu göstermiştir; aslında, çoğu insanın başkasına ölümcül zarar vermek anlamına gelse bile otorite figürlerinden gelen talimatlara uyacağı gözlenmiştir. Doktorunuzdan, avukatınızdan veya bir kolluk kuvvetinden tavsiye aldığını düşünün; kelimelerini başkasına kıyasla ne kadar ciddiye alacaksın?

Belki de otoriteye uyum ve itaat üzerine yapılan en ünlü çalışma Milgram Denemesi’ydi. Deney, bir otorite tarafından bir şey yapılması istendiğinde insanların tepkisini gözlemlemek amacıyla Yale Üniversitesi psikoloğu Stanley Milgram tarafından gerçekleştirildi. Bir gazete ilanıyla, otorite figürünün talimatlarını temel alarak “onlar gibi” diğer insanlara elektrik şoku vermeye davet edilen sıradan insanları içeriyordu. Elektriğe maruz kalan insanlar artık cevap vermedikten sonra bile (geçip geçebilecekleri veya ölü olabileceğine dair bir gösterge), deneye katılanların% 65’inin talimat verildiği sürece şok vermeye devam ettikleri görülmüştür. otorite figürü tarafından. Bu, bir otorite figürü tarafından istenirse, genellikle soru sormadan bir şeye ne kadar güvendiğimizi ve yapmaya istekli olduğumuzu gösterir..

Otorite onayının güvenilirlik üzerindeki etkisine ilişkin daha yakın tarihli ve ilişkilendirilebilir bir deneyim “Oprah Etkisi” dir. Temel olarak, Oprah’ın onayladığı her şey altına dönüşür. Son zamanlarda, Weight Watchers markasında hisse satın alması stok değerini neredeyse bir gecede% 170 artırdı.

Oprah fritözü destekliyor

Oprah fritözü destekliyor

Web sitenizde güvenilirliği artırmak mı istiyorsunuz? Sizi onaylayacak bir otorite figürü alın.

7. “Negatif” Filtreyi Kaldırmayın

Çoğu web sitesine dikkatli bir şekilde bakmak, insanların marka hakkında söylediği birkaç olumsuz ya da biraz tatsız şeyi ortaya koyuyor – sanki hepsi mükemmelmiş gibi. İnsanların markanız hakkında söyledikleri en iyi şeyleri vurgulamak yalnızca doğal olsa da, güvenilirlik açısından yapılması gereken en ihtiyatlı şey değildir. Reevoo’nun yaptığı araştırma, kötü eleştirilerin dönüşümleri% 67 oranında artırabildiğini; ziyaretçilerin insanların sizin hakkınızda söylediği iyi ve kötü şeylerin dengeli bir kombinasyonunu görürlerse markanıza güvenme olasılığı daha yüksektir. İnsanların% 30’unun sadece sizin hakkınızda olumlu şeyler gördüklerinde sansür veya sahte incelemelerden şüphelenildiği de gözlemlenmiştir..

Negatifi Filtreleme

İşte bunun bazı önemli örnekleri:

 • Popüler bir yorumcunun aromasını kokmuş çoraplara benzetmesinden sonra şişe başına 60 dolara mal olan bir şarap olan Tuscan, satışlarda% 5’lik bir artış yaşadı.
 • Titreşimli bir dambıl olan Shake Weight, medyada sadece çok alay konusu değildi, aynı zamanda bir gazete tarafından “tüm zamanların en gülünç spor aleti” olarak adlandırılan bir noktadaydı. Sonuç? 50 milyon doların üzerinde satış.
 • Pazarlama uzmanları Jonah Berger, Alan T. Sorenson ve Scott J. Rasmussen, 2001-2003 yılları arasında New York Times’da gözden geçirilen yaklaşık 250 kurgu eserinin satış modelini gözlemleyen bir deneyde, kötü eleştirilerin bilinmeyen yazarların kitap satışlarına neden olduğunu buldular. ortalama% 45 artış.

İster başka markaların onaylanmasıyla ister markanızın başkaları tarafından onaylanmasıyla ilgili olsun, insanların sizin hakkınızda söylenen birkaç “çok olumlu olmayan” şeyleri görmelerine izin vermek, güvenilirliği artırmak için uzun bir yol kat edecektir..

Bir e-ticaret web sitesinin sahibi için, satışları artırmak açısından güvenilirlik son derece önemlidir. Bu 7 ipucu hileyi düzgünce yapıyor. Bu listeye ekleyebileceğiniz herhangi bir tavsiyeniz var mı??

Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map