Google Analytics, yeni başlayan blog yazarlarının, çevrimiçi mağaza sahiplerinin ve web sitesi sahiplerinin düşük harcama yapma eğiliminde olduğu bir araçtır. Günümüzün dijital çağında, başarılı bir web sitesine sahip olmak istiyorsanız veriler ve bilgiler kesinlikle gereklidir.

Bir web sitesi sahibi olarak, web sitenize kesinlikle Google Analytics yüklenmiş olmalıdır. Çok fazla sorun yaşamadan kurabilmeniz için adım adım bir kılavuz yazdık.

Ancak bunu yapmadan önce, Google Analytics’in neyle ilgili olduğuna ve ilk etapta neden bu kadar önemli olduğuna bir göz atalım. Google Analytics’i zaten biliyorsanız, doğrudan aşağıdaki kılavuza atlayabilirsiniz..

Google Analytics nedir?

Google Analytics'i WordPress'inize ekleme

Google Analytics, bir web sitesinde kullanım verilerini toplamak için kullanılır

Özetle, Google Analytics, bir web sitesinde dönüşümler, web sitesi trafiği, kullanıcı davranışı ve çok daha fazlası gibi veri toplayan ücretsiz bir web sitesi izleme aracıdır. Kesinlikle şu anda mevcut olan en popüler veri izleme hizmetlerinden biridir.

Google Analytics’in amacı, web sitenizin aldığı trafik ve nereden geldiği ve kullanıcıların web sitenizdeyken nasıl davrandığı gibi yararlı bilgileri elde etmek için kullanabileceğiniz verileri sağlamaktır..

Google Analytics ile, tüm bu verileri birden fazla biçimde (örneğin, excel, dokümanlar, pdf vb.) Dışa aktarabilir veya hatta ihtiyacınız olan bilgileri size besleyen kendi özel gösterge tablonuzu oluşturabilirsiniz..

Google Analytics’i Temel Kılan Nedir??

Biri bir WordPress web sitesi oluşturduğunda, genellikle akılda bir amaç vardır.

Bir blogcu için tutkulu olabileceğiniz şeyler olabilir. Bir işletme için çevrimiçi mağaza açıyor olabilir.

Ya da sadece bir web sitesinin içeriği insanlarla paylaşmasını istersiniz.

Nedeni ne olursa olsun, insanların web sitenizi ziyaret etmesini sağlamak ve bunu yapmak için kitlenizi anlamanız gerekir.

Ziyaretçileriniz nereden geliyor, ne tür içerik tercih ediyorlar, hatta hangi sayfayı ziyaret etmek istiyorlar – tüm bu bilgiler web sitenizi daha da geliştirmek için neyin işe yaradığını ve neye odaklanabileceğinizi görmek için kullanılabilir.

Google Analytics ile web sitenizdeki hangi içeriğin ziyaretçilerinizle yankılandığını görebilirsiniz. Oradan, içeriğinizi veya makalelerinizi okuyucularınızın istediği alanlar veya konular etrafında planlayarak blogunuzu geliştirebilirsiniz.

Google Analytics’i kullanmanın birçok yararı olsa da, en büyük yararı ücretsiz olmasıdır. Analitik hakkında bilgi edinmek isteseniz de istemeseniz de, Google Analytics’in arka planda çalışması ve web siteniz için veri toplaması zarar vermez.

Hangi Metrikleri Gözlemlemeniz Gerekiyor??

Yeni başlayanlar için, Google Analytics’teki tüm verilerin çok ezici olabileceğini anlayın. Size yardımcı olmak için, kullanırken dikkat etmeniz gereken bazı önemli verileri listeledik.

GA gösterge tablosu

Google Analytics kontrol paneline bir örnek

 1. Trafik kaynağı
  Ziyaretçilerinizin nereden geldiğini izler (yani Google arama, doğrudan sitenize, Google reklamlarına, sosyal medya platformlarına, diğer web sitelerine) & vb).
 2. Sayfa Görüntüleme
  Web sitenizi yükleyen ve görüntüleyen kullanıcı sayısını izler.
 3. Çıkma Oranı
  Sayfalarınıza gelen ve hemen çıkan kullanıcı sayısını ölçer ve izler.
 4. Oturumlar
  Web sitenizin aldığı ziyaretçi sayısını izler.
 5. Oturum Başına Sayfa Sayısı (veya Oturum Süresi)
  Bir kullanıcının web sitenizde kalma süresini ve bir oturumda kaç sayfayı ziyaret ettiğini izler ve ölçer.
 6. Dönüşümler (veya Hedefler)
  Sitenizde ayarladığınız belirli bir işlemi tamamlayan ziyaretçi sayısını ölçer ve izler. Bu, kullanıcılardan iletişim formlarını dolduran ve gönderen veya kayıt için kaydolan herhangi bir şey olabilir.

Artık temelleri öğrendiğinize göre, WordPress web sitenize Google Analytics’i yükleme zamanı!

Google Analytics’i WordPress’e Yükleme

Google Analytics’i düzgün bir şekilde kurmak için bir dizi adım uygulamanız gerekir..

Kodları ele alma konusunda endişeleriniz varsa, olma. Her şeyin doğru şekilde kurulabilmesi için size tüm adımlar boyunca rehberlik edeceğiz.

İlk adımla başlayalım!

1. Adım: Google Analytics hesabı oluşturun

 • Google Analytics’i WordPress web sitenize ekleyebilmeniz için önce bir Google hesabınızın olması gerekir. Eğer bir hesabınız yoksa, burada bir tane oluşturun.
 • Bir hesabınız olduğunda, devam edin ve Google Analytics’e giriş yapın.
 • Ardından bir Google Analytics hesabı oluşturmanız istenir. Hesabınızı oluşturmak için aşağıdaki adımları izleyin.

Google Analytics hesabınız ayarlandıktan sonra, WordPress web sitenize bağlayan bir sonraki adıma geçebilirsiniz..

2. Adım: Google Analytics’i WordPress sitenize bağlayın

Normalde bu adımda, her ikisini de bağlamak için WordPress web sitenize bir Google Analytics izleme kodu eklemeniz gerekir. Bu, Google’ın sağladığı bir Javascript koduyla biraz kodlama gerektirir.

Ancak, bu özellikle kafa karıştırıcı veya acemi iseniz, oldukça kafa karıştırıcı ve ezici olabilir. Bunun yerine, herhangi bir kodlama yapmanızı gerektirmeyecek bir eklenti kullanacağız.

Kullanmanızı tavsiye ettiğimiz eklenti MonsterInsights. 2 milyondan fazla etkin yüklemeyle WordPress için en popüler eklentilerden biridir ve WordPress için Google Analytics eklentisi olarak 1. sıradadır.

MonsterInsight Gösterge Tablosu

WordPress’teki MonsterInsights kontrol paneline bir örnek

Eklentiyi hemen çalıştırmak ve çalıştırmak için aşağıdaki adımları uygulamanız yeterlidir:

 1. MonsterInsight eklentisini indirin. (Ücretsiz veya ücretli sürümleri tercih edebilirsiniz)
 2. Eklentiyi WordPress hesabınıza yükleyin ve etkinleştirin.
 3. Kurulduktan sonra. “Analizler” menüsü altındaki “Ayarlar” paneline gidin ve “Google Hesabınızla Kimlik Doğrulaması” nı tıklayın.
 4. Daha sonra Google hesabınıza giriş yapmanız istenir ve ardından Monsterinsghts’ın Google Analytics hesabına bağlanmasına izin vermeniz gerekir..
 5. Bir sonraki adım, sitenizi bağlayacağınız profilinizi ayarlamaktır. Açılır menüde, bağlanmak istediğiniz web sitesinde “Tüm Web Sitesi Verileri” ni seçin ve ardından “Kimlik Doğrulamayı Tamamla” düğmesini tıklayın.
 6. Ve işiniz bitti! Google Analytics, sitenizin tüm verilerini izliyor olmalıdır. Verilerin raporlarını görmek istiyorsanız, MonsterInsights’ın “Raporlar” bölümüne gidebilirsiniz..

3. Adım: Verilerinizi analiz etme

Kurulduktan sonra, MonsterInsights “Raporlar” sayfasının altında WordPress web siteniz hakkında bir dizi bilgi verecektir. Veriler, kolayca görüntülenip anlaşılabilmesi için çizelge ve grafiklerle gösterilecektir.

MonsterInsights'ta grafik ve grafik

Verilerinizi analiz etmek için MonsterInsights’ı kullanın

Buna ek olarak, dönüşüm oranları ve Google’daki trend arama terimleri gibi daha ayrıntılı metrikler ve veriler almak için kullanıcı arayüzünün farklı bölümlerinde de gezinebilirsiniz.

Analiz etmenizi şiddetle tavsiye ettiğimiz birkaç ölçüm:

 1. Sayfa Görüntüleme
  Kullanıcı oturumu başına sayfa görüntüleme sayısını izlemek, kullanıcılarınızın web sitenizle ne kadar ilgilendikleri hakkında bir fikir verebilir. Bir sayfadan sonra hızla ayrılırlarsa, kalmasını nasıl sağlayacağınızı anlamanız gerekir.
 2. Oturumlar
  Trafik akışınızın düzenini anlamak, içeriğinizin görünürlüğünü en üst düzeye çıkarmanıza yardımcı olabilir. Örneğin, öğle yemeği saatinde çok sayıda benzersiz oturum alırsanız, o zaman diliminde içerik yayınlamak size en çok görüntüleme sağlar.
 3. Tavsiye
  Ziyaretçiler sayfanıza başka sitelerden geliyorsa, işbirliği yapma şansı olup olmadığını görmek için bu sitelere ulaşmayı deneyebilirsiniz.
 4. Ziyaretçiler (Yeni ve Geri Gelen)
  İlk kez ve tekrar gelen ziyaretçilerinizin yüzdesini bilmek, yeterli sayıda yeni kitle çekip çekmediğinizi ve eski kitleleri tutup tutmadığınızı belirlemek için yararlı olabilir.
 5. Cihaz Kullanımı / Arıza
  Kullanıcılarınızın içeriğinizi tüketmek için hangi cihazı kullandığını bilmek, sitenizin tasarımını optimize etmenize yardımcı olabilir. Kullanıcılarınızın çoğu mobil cihazlarda bulunuyorsa, mobil cihazlara uygun bir web sitesine sahip olmak iyi bir fikir olacaktır.

Sarmak

Google Analytics güçlü bir araçtır.

Web sitesi sahipleri tarafından ciddi şekilde yetersiz kullanılması gerçekten talihsiz..

Google Analytics’in sağladığı verilerle, kitlenizi daha iyi öğrenebilir ve anlayabilirsiniz, bu da uzun vadede web sitenizi geliştirmenize yardımcı olabilir.

İnşallah, bu makaleyle, Google Analytics’i yükleyebileceksiniz ve WordPress kontrol panelinizde ihtiyacınız olan tüm bilgileri edinebileceksiniz.!

Kim Martin
Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me