İçeriğime sonradan düşünülen anahtar kelimeler atardım.

Önceliğim sadece içerik çıkarmaktı. Sitelerim büyüdükçe Google’da sıralamaya başlayacağımı düşündüm. Ne yazık ki, böyle çalışmıyor.

Şimdi anlıyorum ki tonlarca trafiği ve müşterileri kaçırdım.

Anahtar kelimelerimi ayarlamaya başladığımda, dokunulmamış nişleri tespit edebildim ve onlar için daha üst sıralarda yer aldım.

Örneğin, Bitcatcha artık Google’ın ilk sayfasında “sunucu hız denetleyicisi” ifadesi için yer alıyor.

Bu yayında, Google’da sıralanan ve aktif olarak satış üreten e-ticaret anahtar kelimelerini tam olarak nasıl bulacağınızı göstereceğim.

(Ayrıca, sondaki bir bonus bölümünde, size tam olarak bu anahtar kelimeleri web sitenize nereye koyacağınızı da göstereceğim).

SEO

Anahtar kelimeler ve Google e-ticaret için neden bu kadar önemli??

Google trafiği hakkında bilgi:

İnanılmaz derecede hedeflenmiş. Ve dolayısıyla kazançlı.

Birisi “ucuz kayak ekipmanı” ifadesini ararsa, aktif olarak satın almak istediklerini bilirsiniz. Hatta yazarken kredi kartlarını ellerinde tutabilirler.

Bu tür aramalar, herhangi bir e-ticaret satıcısı için popüler bir ipucudur. Aktif olarak bir ürünü avladıkları için sosyal medyadan bir kurşun satın alma olasılıkları daha yüksektir.

Ve gördükleri ilk site olmak istiyorsun.

Arama motoru optimizasyonu hakkında biraz daha bilgi ister misiniz? E-ticaret sahipleri için son SEO kılavuzumuzu okuyun.

Anahtar kelimelerin neden bu kadar önemli olduğunu bildiğimize göre, iyi şeylere dalalım.

Google’da sıralanan ve satış üreten e-ticaret anahtar kelimeleri nasıl bulunur?

“Satışları artır” dediğime dikkat edin?

Buradaki süper önemli faktör bu. Bazı anahtar kelimeler için sıralamak nispeten kolaydır (özellikle de belirsiz anahtar kelimeleri hedefliyorsanız). Ancak, aslında para üreten anahtar kelimeler için sıralamak istiyoruz.

1. Baş, gövde ve uzun kuyruklu anahtar kelimeler arasında seçim yapma

E-ticaret anahtar kelimelerini seçmek için hoş bir yer var. Çok geniş bir şey (“tişörtler” gibi) seçmek istemezsiniz çünkü rekabetten etkilenirsiniz.

Ancak çok niş bir şey seçmek istemezsiniz (“beyaz çizgili yeşil polo boyunlu tişörtler” gibi), çünkü bunu arayan yeterli kişi yoktur.

head, body, longtail anahtar kelimeler

(görüntü kaynağı)

Anahtar kelimelerin genel olarak nasıl dağıldığı aşağıda açıklanmıştır:

a. “Head” anahtar kelimeleri: Bunlar, “tişörtler” örneğimiz gibi çok genel ve geniş anahtar kelimelerdir. Yararlıdırlar çünkü Google’a ne sattığınızı belirlemesine yardımcı olurlar. Ama asla bu anahtar kelime için sıralamayacaksın.

Bu anahtar kelimeye Asos, River Island, Boohoo.com hakimdir. Emrinde SEO uzmanlarından oluşan bir ekip ile büyük perakendeciler. Bu anahtar kelimelerin de dönüşüm sağlama olasılığı daha düşüktür, çünkü bunlar çok geneldir. Bunlar tarayıcılar, alıcı değil.

Dönüşüm sağlayan anahtar kelimeleri sıralamak istiyorsak daha derine inmeliyiz.

b. “Gövde” anahtar kelimeleri: Gövde anahtar kelimeleri genellikle biraz daha hedeflenmiş bir kelime öbeğidir. Örneğin, ‘artı beden tişörtleri’. Buradaki rekabet hala oldukça sıkı, ama daha hedefli ve daha iyi dönüşüm sağlıyor.

c. Uzun kuyruklu anahtar kelimeler: Uzun kuyruklu anahtar kelimeler daha da belirgindir. Örneğin, ‘artı boyutlu eski tişörtler’. Şimdi bu, hedefi iyi belirlenmiş bir anahtar kelime. Bu terimi kim ararsa, ne istediklerini gerçekten bilir. Dolayısıyla, dönüşüm sağlama olasılıkları daha yüksektir. Artı, daha az rekabet var.

Cevap?

“Beden” ve “uzun kuyruk” anahtar kelimelerine odaklanın. Bunlar trafik, gerçekçi sıralama potansiyeli ve dönüşüm gücünün mükemmel birleşimidir.

2. Bu benzersiz, dönüşüm sağlayan anahtar kelimeleri nerede bulabilirsiniz?

Büyük olasılıkla, başınızın üstünden birkaç kolay anahtar kelime bulabilirsiniz. Kayak malzemeleri satıyorsanız, aşağıdakileri yapabilirsiniz:

Kayak, kayak satın alma, kayak fiyatları, kayak direkleri, kayak eldivenleri, kayak botları vb…

Bu iyi bir başlangıç. Ancak, daha hedeflenmiş bazı anahtar kelimeleri avlayalım.

a. Kullanıcıların ne aradığını görmek için Google Anahtar Kelime Planlayıcı’yı kullanın

Google Anahtar Kelime Planlayıcı, çoğu kullanıcının anahtar kelimeler için ilk durağıdır. Ve burada bulunacak birçok fikir var.

Giriş yapın veya bir Google AdWords hesabı oluşturun. Araçlara git > anahtar kelime planlayıcı. Ardından, anahtar kelimelerinizden birini bu kutuya girin:

anahtar kelime planlayıcı

Artık kullanıcıların Google’da tam olarak hangi anahtar kelimeleri aradığını gösterecek. Göreceğiniz ilk şey ‘reklam grubu fikirleri’dir. Anahtar kelime fikirlerinden oluşan bir hazine.

anahtar kelime planlayıcı

Yalnızca bu aramadan listemize tonlarca anahtar kelime fikri ekleyebiliriz:

Kayak satışı, kayak kıyafetleri, snowboard, çocuk kayak kıyafetleri, kayak botları, kayak ve snowboard.

Ardından, ‘anahtar kelime fikirlerini’ tıklayın.

anahtar kelime planlayıcı

Toplamadığımız birkaç anahtar kelime daha:

Kayak malzemeleri, satılık kayaklar, kayak kaskları, kayak mağazası.

Tüm bu rakamlar ve önerilen teklifler nelerdir? Kısa bir süre sonra buna geri döneceğiz. Şimdilik sadece anahtar kelimeler topluyoruz.

b. Anahtar kelimelerden ilham almak için Amazon, Google ve Wikipedia’yı kullanın

Google’ın Anahtar Kelime Planlayıcı iyi bir başlangıç ​​noktasıdır. Ancak tek bir sorun var: tüm bu aynı bilgileri rakiplerinize de gösteriyor.

Dolayısıyla, rakiplerinizin hedeflemediği bir anahtar kelime alanı bulmak için biraz yaratıcı olmanız gerekir. Amazon ve Wikipedia bunun için harika. (Bu numarayı Backlinko’daki Brian Dean’den öğrendim.)

*Amazon

Amazon ile başlayalım. İlk olarak, anahtar kelimelerinizden birini arama çubuğuna yazın:

Amazon araması

Bang, dört harika anahtar kelime daha:

Bağlamalı kayaklar, erkekler için kayaklar, kadınlar için kayaklar, kayaklar 160cm.

Şimdi Amazon’un kategorilerini kullanın:

Amazon kategorileri anahtar kelimeleri

Bu daha fazla anahtar kelime:

Yokuş aşağı kayaklar, gözlükler, Telemark kayak, kros kayakları, kayak çantaları, erkek kayak takımları, kış sporları.

* Google

Ardından, Google’a gidin ve anahtar kelimelerinizi yazmaya başlayın:

google arama anahtar kelimeleri

Daha kolay anahtar kelimeler…

Ardından, ilgili aramalar için sayfanın en altına gidin:

google ile ilgili arama anahtar kelimeleri

Basit.

* Wikipedia

Son olarak, daha uzun kuyruklu anahtar kelimeler almak için Wikipedia’ya gidin. Ana anahtar kelimelerinizden bazılarını arayın ve içindekiler kutusuna göz atın:

wikepedia içerik anahtar kelimeleri

Dış bağlantılar bölümü:

wikipedia dış bağlantılar jeywords

Buradaki bazı uzun kuyruklu anahtar kelimeler şunları içerir:

Gece kayak, kapalı kayak, piste, deriler, balmumu, asimetrik kayaklar, tek uzun kayaklar, alp, nordic, kombine, yokuş aşağı, yarım boru, eğimli stil, vb.

3. Gerçekten anahtar kelimelerinizi arayan var mı??

Artık yeni yüklenen bir anahtar kelimeyle donatılmış olduğunuza göre, kimsenin gerçekten onları aradığını mı bilmeliyiz. Sonuçta, insanların aradığı anahtar kelimeleri istiyoruz!

Anahtar Kelime Planlayıcınızdaki tüm sayıları ve rakamları hatırlıyor musunuz? Geri dönüp bir şeyler anlamanın zamanı geldi.

Anahtar Kelime Planlayıcı’yı yükleyin ve şu ana kadar topladığınız bazı favori anahtar kelimelerinizi atmaya başlayın:

anahtar kelime planlayıcı hacmi

Burada baktığımız sayı ‘ort. aylık aramalar ’. Gördüğünüz gibi, ‘kayak’ anahtar kelimesi – bugüne kadar – en fazla aylık arama elde ediyor.

Ancak bu muazzam arama terimi için sıralama yapmak neredeyse imkansız olacak.

İşte spektrumun diğer ucu:

düşük anahtar kelime hacmi

Neredeyse hiç kimse “asimetrik kayaklar” aramıyor, bu yüzden bunu dışarı atabiliriz.

Çok fazla veya çok az aylık arama içeren anahtar kelimeleri kaldırmaya başlayabilirsiniz. Unutmayın, bu tatlı noktayı arıyoruz.

4. Bu araştırmacılar aslında bir şey satın alacak mı?

Arama hacmi bir şeydir. Ancak tarayıcıları değil, alıcıları çeken anahtar kelimeleri hedeflemek istiyoruz. Anahtar kelimeleriniz gerçekten satış sağlayacak mı??

İşte tablodaki diğer figürlere bakmaya başladığımız yer. Ortaya çıkardığımız anahtar kelimelerden birini, ‘kayak bağlarını’ ele alalım:

anahtar kelime alıcı amacı

Mükemmel miktarda aylık arama var. Trafik göndermek için yeterli, ancak büyük silahlardan daha fazla geride kalacağınız kadar fazla değil.

Ancak “rekabet” ve “önerilen teklif” sütununa dikkat edin. “Rekabet”, reklamverenlerin reklamlar için bu anahtar kelimeyi kullanmak için ne kadar mücadele ettikleri anlamına gelir.

Profesyonel ipucu: Reklamverenlere genellikle güvenebilirsiniz, çünkü araştırmalara binlerce dolar döküyorlar. Rekabet yüksekse, bunun nedeni bu anahtar kelimenin.

Önerilen teklif de önemlidir. Teklif ne kadar yüksek olursa, dönüşüm sağlama olasılığı o kadar yüksek olur. Reklamverenlerin tıklama başına yalnızca bir satış alacağını düşündükleri takdirde 1 TL ödeyeceklerini unutmayın. Bu oldukça güvenilir bir önlem.

Bunu kayak gibi daha genel bir anahtar kelimeyle karşılaştırın. Çok sayıda araştırmacıya rağmen, düşük rekabet ve düşük bir teklif var:

anahtar kelime düşük alıcı niyeti

Neden?

Çünkü ‘kayak bağları’ çok, çok daha spesifiktir. Bu kelimeyi arayan herkes aktif olarak satın almak istiyor. “Kayak” için arama yapan biri mutlaka bir alıcı değildir.

5. Google’daki rekabete göz atın

İyi hacimli ve ticari amaçlı birkaç anahtar kelimeyle karşılaştığınızda, anahtar kelimeyi Google’da arayın.

(Her bir web sitesine sayfa yetkisi, etki alanı yetkisi ve backlink sayısını görebilmek için Mozbar’ın kurulu olduğundan emin olun. Bunların hepsi, her sitenin arama motorları için ne kadar iyi optimize edildiğine dair göstergelerdir – daha yüksek, daha iyi. burayı tıklayın.)

“Kayak bağlamaları” için en iyi üç sonuç şunlardır:

anahtar kelime arama sonuçları

Üçüncü sonucun sadece 1/100 sayfa yetkisine sahip olduğuna dikkat edin! Daha da iyisi, bu sayfaya 0 geri dönüş var. Bu, SEO için optimize edilmiş bir sayfa değil, ancak üçüncü sonuç.

Kayak bağlamaları hakkında iyi yazılmış bir makale veya ürün sayfası ile, birkaç bağlantı geri oluşturabilir ve sıralamalardan kolayca çarpabilirsiniz.

Ve evet, henüz keşfedilmemiş büyük bir niş ortaya çıkardım. Macera sporu sektöründeki herkese hediyem olarak düşünün!

Bunu kendin dene!

Siteniz için kendi e-ticaret anahtar kelimeleri listenizi oluşturmak üzere Google’ın Anahtar Kelime planlayıcısını, Wikipedia ve Amazon’u kullanın.

Ardından, arama hacmi ve alıcı amacının mükemmel kombinasyonunu vurgulamak için Anahtar Kelime Planlayıcı’yı ve Google’ı kullanın.

Tebrikler, oldukça dönüşüm sağlayan bir anahtar kelimeniz var!

Bonus Bölümü: Optimum SEO için anahtar kelimelerinizi nereye yerleştirebilirsiniz

Bu yüksek dönüşüm sağlayan anahtar kelimeleri bulmak bir şeydir. Onları sitenize enjekte etmek başka bir şeydir. İşte özellikle e-ticaret siteleri için en iyi teknikler.

1. Başlık etiketleri

Bu, anahtar kelimeleriniz için en önemli yerdir. Herhangi bir sayfanın başlığı Google’ın ilk göründüğü yerdir. Asos’un bu sayfada nasıl bir gövde anahtar kelimesi kullandığını görün. “Erkekler için Plimsolls” basit ve SEO’ya özel başlık etiketidir:

Asos başlık etiketi

Ayrıca açıklamada alakalı uzun kuyruklu bir anahtar kelime olan “slip-on plimsoll” kullandıklarını da fark edeceksiniz.

Başlık etiketlerinizde anahtar kelimeler kullandığınızda, anahtar kelimeyi başlığın başına yerleştirmeyi deneyin. Google bunu yaptığınızda daha fazla kilo verme eğilimindedir.

2. Benzersiz ürün açıklamaları

Pek çok çevrimiçi perakendeci, ürün açıklamalarını üreticiden kesip yapıştırın. Bu büyük bir hata. Bunu yaparsanız, içeriği (Google’ın nefret ettiği) kopyalıyorsunuz ve kendi anahtar kelimelerinizi tanımlamıyorsunuz.

Sattığınız her ürün için benzersiz ve ayrıntılı bir ürün açıklaması hazırlamak için zaman ayırın. Ana anahtar kelimenizi, özellikle açıklamanın üst kısmında birkaç kez kullanın. Açıklamanın geri kalanını, ilgili uzun kuyruklu anahtar kelimelerle doldurun.

Google ayrıca uzun içeriği tercih eder, bu nedenle yararlı anahtar kelimelerle dolu uzun ürün açıklamaları yazmaktan korkmayın. Kindle Paperwhite için Amazon’un ürün açıklamasına göz atın. ‘Kindle Paperwhite’ anahtar kelimesini spam gibi görünmeden tonlarca kullanmak çok büyük.

Kindle ürün açıklaması

Altı bölüm daha devam ediyor…

3. Kategoriler

Google, kategori başlıklarınızı anahtar kelimeler için tarar. Bu nedenle kategori başlıklarınızda güçlü, dönüşüm sağlayan gövde anahtar kelimeleri kullandığınızdan emin olun.

4. İçerik – incelemeler ve onlarca

İçerik, web sitenize daha fazla anahtar kelime enjekte etmenin mükemmel bir yoludur. Ayrıca Google’ın sevdiğini bildiğimiz optimize edilmiş bir başlık etiketi kullanmak için başka bir şans.

Basit bir fikir, web sitenizde incelemeler ve en iyi onlarca özelliktir. Aşağıdaki içerik, bir e-ticaret satıcısının “en iyi snowboard’lar” ifadesi için sıralamasına yardımcı olur:

İçerik anahtar kelimeleri

İçerik doğrudan bir şey satmasa da, hedef kitleyi çeker ve Google’da başka bir alakalı anahtar kelimeye hükmeder.

5. Görüntüler

Google dev bir makine olduğu için bir resme bakamaz ve ne olduğunu hemen anlayamaz. (Onlar iyi, ama o kadar da iyi değil… henüz).

E-ticaret siteniz ayakkabı resimleriyle doluysa, siz söyleyene kadar Google bunun bir ayakkabı olduğunu bilmez. Bunu görüntü dosya adı ve “alt etiketler” ile yaparsınız.

Fotoğrafınızı düz İngilizce olarak tanımlamak için kullanın. Anahtar kelimenizi bırakın, ancak Google’ın resmin ne olduğunu anladığından emin olun.

Web sitenizde ayakkabı sattığınızı varsayalım:

Converse All Star anahtar kelime örneği

Bu ürün için en iyi başlık etiketi: “Converse All Star siyah yüksek top eğitmenleri” olacaktır. Mümkün olduğunca spesifik olun ve kullanıcıların bu ürünleri nasıl aradıklarını düşünün.

Bunu sitenizdeki her bir ürün için yapın.

6. URL’ler

Açık, anahtar kelime için optimize edilmiş ifadelerle URL’lerinizi basitleştirmeyi unutmayın.

Senin sıran!

İşin püf noktası önce kazançlı ve kullanılmamış anahtar kelimeleri bulmak ve ardından bundan yararlanmak için içerik oluşturmak.

SEO’nuzu sıkılaştırmak için bu teknikleri kullanmayı deneyin ve bana nasıl ulaştığınızı bildirin.

Kim Martin
Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me