WordPress ka qenë shpesh platforma e zgjedhjes për shumë biznese që kërkojnë të fillojnë ndërtimin e dyqanit të tyre në internet. Një pjesë e kësaj është për shkak të shtojcave të gjera që WordPress duhet të ofrojë.

Pavarësisht nëse e kuptoni apo jo, zgjedhja e shtojcës së duhur eCommerce për faqen tuaj të internetit në WordPress është absolutisht thelbësore për biznesin tuaj nëse dëshironi të krijoni më shumë mundësi për rritje dhe fitim.

Nga mijëra shtojcat e disponueshme aktualisht në WordPress, ne e kemi ngushtuar atë në 20 prej shtojcave të domosdoshme të WordPress për një faqe në internet eCommerce!

Karakteristikat që duhet të kërkoni në një shtojcë WordPress

Një kërkim i shpejtë për një plugin eCommerce në WordPress do t’ju japë qindra rezultate. Për fillestarët dhe pronarët e rinj të uebfaqes, mund të jetë pak dërrmuese duke u përpjekur të gjeni shtojcën perfekte për faqen tuaj të internetit.

Këtu është gjëja, nuk ka diçka të tillë si një shtojcë perfekte pasi disa mund të kenë tiparet thelbësore që do të dëshironit ndërsa të tjerët mund të mos.

Për shembull, nëse faqja juaj në internet kryesisht shet mallra dixhitale si muzikë, podcast, eBooks dixhital, etj., Atëherë do t’ju duhet një plugin eCommerce që specializohet në shitjen e produkteve digjitale. Në të kundërt, nëse jeni duke shitur mallra fizike, atëherë keni nevojë për një plugin eCommerce që përfshin karakteristika të tilla si transporti dhe menaxhimi i inventarit.

Faktorë të tjerë që duhet të merrni parasysh janë shtojcat që mbështesin portat e pagesave si paracaktuar dhe aftësinë për të shtuar më shumë. Ju gjithashtu duhet të kontrolloni nëse shtojca eCommerce vjen me tema të WordPress që janë në përputhje me njëra-tjetrën.

Në thelb, duhet të dini se cili do të jetë fokusi i biznesit tuaj në internet, në mënyrë që të dini se cilat tipare dhe shtesa do të duhet të instaloni.

Kërkesat për drejtimin e një faqe në internet eCommerce

Nuk është sekret se uebfaqja e e-commerce ka tendencë të jetë e uritur nga burimet. Për shkak të kësaj, është e rëndësishme që të vendosni për mbajtjen më të mirë të WordPress që i përshtatet buxhetit tuaj.

Ata që kërkojnë një mundësi të përballueshme mund të fillojnë me faqet e pritjes siç janë Hosting Inmotion ose SiteGround. SiteGround, në veçanti, ofron plane që janë optimizuar për faqet e internetit të eCommerce me karakteristika të tilla si Certifikata SSL për pagesa të sigurta, një IP të dedikuar dhe një linjë mbështetëse të përkushtuar.

Nëse keni buxhet dhe doni të keni performancën më të mirë, mund të shikoni te Kinsta i cili është i specializuar në faqen e internetit të eCommerce të WordPress.

Gjithashtu, nëse nuk e keni bërë ende, duhet të vendosni për një emër domaini në faqen tuaj të internetit eCommerce. Nëse keni nevojë për ndihmë, mund të përdorni një gjenerues të emrit të domain për disa ide.

Pasi të keni marrë në internet faqen tuaj në rregull, atëherë është koha të shikoni shtojcën WordPress që duhet të keni për biznesin tuaj në eCommerce!

20 Duhet të keni Plugin WordPress

1. WooCommerce

WooCommerce

Quite ndoshta shtojca më e popullarizuar në WordPress eCommerce, WooCommerce është një shtojcë e shkëlqyeshme për të ndërtuar dyqanin tuaj dixhital nga e para në WordPress.

Që nga Automattic (ekipi që qëndron në pritje të blogut WordPress.com) i fitoi ato në 2015, WooCommerce ka shtuar më shumë tema dhe veçori që janë optimizuar për një faqe në internet eCommerce WordPress.

2. WPForms

WPForms

Shtë e rëndësishme për çdo pronar biznesi të ketë një mënyrë që klientët t’i kontaktojnë ata në rast se kanë ndonjë feedback ose pyetje. WPForms është një shtojcë që ju lejon të vendosni një formë kontakti shpejt në WordPress me një ndërfaqe miqësore për fillestarët.

Duke përdorur zvarritjen e tyre & bjerë funksionalitetin, lehtë mund të krijosh forma kontakti, formularë porosie, formularë pagese, forma të pajtimit me email, dhe më shumë me vetëm disa klikime të thjeshta.

Për ata që duan opsione dhe funksionalitete më të avancuara, mund të regjistroheni në versionin e tyre Pro, i cili ka më shumë mundësi dhe veçori të personalizueshme.

3. OptinMonster

OptinMonster

Një program popullor i optimizmit të shkallës së konvertimit, OptinMonster ju ndihmon të konvertoni vizitorët tuaj të braktisur të faqes në internet duke i nxitur ata të bëhen pajtimtarë të postës elektronike. Alsoshtë gjithashtu një shtojcë e shkëlqyeshme nëse doni të ndërtoni listën tuaj të pajtimeve në email dhe të rrisni kontaktet tuaja me klientët tuaj besnikë.

4. Veeqo

Veeqo

Veeqo është një nga opsionet më të mira për t’u kujdesur për të gjitha nevojat tuaja të menaxhimit të inventarit WooCommerce. Softueri është një zgjidhje gjithëpërfshirëse ecommerce që ju lejon të menaxhoni dyqanin (et) tuaj WooCommerce, si dhe kanale të tjera si eBay, Amazon dhe Etsy nga një platformë e vetme.

Duke përdorur Veeqo ju mund të menaxhoni porositë, të mbani të sinkronizuara të inventarit në kohë reale, të redaktoni listat e produkteve, të blini nga furnitorët, të menaxhoni zgjedhjen, paketimin dhe dërgimin tuaj, dhe shumë më tepër.

Softueri ndihmon shitësit të shmangin jashtë aksioneve dhe tepricave, duke krijuar një biznes më të efektshëm dhe më efikas.

5. Galeria Envira

Galeria Envira

Për dyqanet në internet, të kesh një galeri është shumë e rëndësishme për të treguar produktet e tua për klientët tuaj. Ndërsa WordPress ju lejon të krijoni një galeri me imazhe pa nevojë për një shtojcë, ajo është ende mjaft themelore.

Galeria Envira ju ndihmon të krijoni një galeri të përgjegjshme dhe të bukur lehtësisht në WordPress. Me shtojcën, mund të vendosni galeri të shumta, të krijoni albume, të hapni imazhe në dritat e dritares së dritës dhe shumë më tepër.

6. SEO e shpejtë

SEO e shpejtë

I njohur më parë si WordPress SEO nga Yoast, SEO Yoast është një plugin popullor WordPress që zgjedh faqen tuaj të internetit për motorët e kërkimit dhe përmirëson shikueshmërinë e faqes suaj të internetit për audiencat kryesore.

Shtojca vjen me shumë karakteristika përtej shtimit të etiketave meta, për t’ju ndihmuar të përmirësoni renditjen SEO të faqes suaj. Nëse nuk jeni të panjohur me termat e SEO, mund të kalojë ca kohë për t’u mësuar. Fatmirësisht, ndërfaqja e tyre është mjaft miqësore dhe e lehtë për t’u përdorur.

7. BackupBuddy

BackupBuddy

Siguria është absolutisht e rëndësishme për çdo biznes, dyfish kështu për një faqe në internet eCommerce. Një formë e besueshme e sigurisë është që të keni një kopje rezervë të gatshme në rast se ju humbni të gjitha të dhënat e klientit tuaj për shkak të një dështimi të harduerit ose një sulmi në serverët e hostit tuaj.

Vendosja e një kopje rezervë për faqen tuaj të internetit duhet të jetë gjëja e parë që bëni dhe ne ju rekomandojmë të përdorni BackupBuddy pasi ato nuk janë vetëm të besueshme, por edhe të thjeshta për tu vendosur dhe për të rivendosur faqen tuaj të internetit WordPress.

Më mirë akoma, ruajeni rezervën tuaj në hapësirën ruajtëse të reve, për një shtresë shtesë mbrojtjeje. BackupBuddy ofron komoditetet për të vendosur gjërat lehtësisht.

8. Ecwid

Ecwid

Kur bëhet fjalë për të bërë blerje në një dyqan online, të kesh një faqe pagese profesionale dhe të thjeshtë sigurisht që do të ndihmojë në përmirësimin e shanseve tuaja.

Shtojca Ecwid WordPress krijon faqe mjaft të thjeshta arka që përfshijnë të gjitha tiparet e nevojshme që ju nevojiten për një uebfaqe të tregtisë elektronike. Ata gjithashtu mbështesin mbi 40 mundësi hyrëse të pagesave ndërkombëtare, integrimin e transportit në kohë reale dhe 45 gjuhë.

9. AnëtarPress

MemberPress

Me MemberPress, ju mund të ndërtoni një mundësi anëtarësie në faqen tuaj të internetit eCommerce duke përdorur një prej shtojcave më të mira të anëtarësimit në WordPress në dispozicion.

Ju krijoni pajtime të veçanta dhe përmbajtje ekskluzive për anëtarët tuaj për të tërhequr përdoruesit e tjerë për t’u regjistruar. Një gjë e shkëlqyeshme në lidhje me AnëtarPress është se ato janë gjithashtu në përputhje me të gjitha llojet e portave të pagesave dhe me shtojcat e dyqaneve në internet si WooCommerce.

10. JigoShop

JigoShop

Dëshironi të filloni dyqanin tuaj online dhe keni nevojë për një zgjidhje të menjëhershme? Shtojca JigoShop WordPress ju lejon të bëni atë pasi ato kanë të gjitha opsionet e kërkuara që do t’ju duhet të krijoni një faqe interneti të paraqitur plotësisht me tregti elektronike.

Ju mund të merrni pagesa me PayPal, të ngarkoni të gjitha produktet tuaja, të përdorni Skrill / Moneybookers pa pasur nevojë të instaloni ndonjë mjet të jashtëm ose shtesë. Ata gjithashtu ofrojnë zgjerime premium të cilat mund t’i përdorni në faqen tuaj të internetit në WordPress.

11. WP eCommerce

Tregtia e Tregtisë WP

WP eCommerce është një zgjidhje e shkëlqyeshme për bizneset që kanë nevojë për një plugin të thjeshtë por gjithëpërfshirës të tregtisë elektronike në WordPress. Duke përdorur këtë shtojcë, ju mund të krijoni dyqanin tuaj online nga e para për të shitur produkte, shërbime dixhitale ose fizike, apo edhe të krijoni një sit anëtarësie.

Ju mund ta rregulloni shtojcën në çdo mënyrë që dëshironi nga CSS dhe HTML. Menaxhimi i porosive dhe katalogëve tuaj mund të bëhet me mjetet e tyre të fuqishme të ndërtuara.

12. Shkarkime të Lehta Dixhitale

Shkarkime të Lehta dixhitale

Nëse jeni përqendruar vetëm në shitjen e mallrave dixhitale, atëherë Shkarkimet Easy Digital janë një shtojcë e shkëlqyeshme që funksionon mirë me faqet e internetit të eCommerce të WordPress.

’Shtë një shtojcë e lehtë për t’u përdorur që ka mjaft zgjerime për porta, platforma dhe shërbime të ndryshme pagese. Ndërsa ata punojnë me ndonjë temë të WordPress, Easy Digital Download gjithashtu ka temat e tyre të bukura që janë ndërtuar posaçërisht për plugin.

13. Shopify Connect për WooCommerce

Shopify Connect për WooCommerce

Një nga platformat në rritje të shpejtë të tregtisë elektronike, Shopify është më shumë sesa një platformë, është një zgjidhje gjithëpërfshirëse që është pa probleme dhe e lehtë për t’u përdorur.

Me Shopify Connect për WooCommerce, tani mund të lidheni të dy sistemet Shopify dhe WooCommerce së bashku. Do të keni përfitimet e WordPress siç janë fleksibiliteti dhe përshtatshmëria. Në të njëjtën kohë, mund të shisni drejtpërdrejt në platformat e mediave sociale si Facebook dhe Pinterest me lidhjet Shopify.

14. LearnDash

LearnDash

LearnDash është një plugin i shkëlqyeshëm LMS (Learning Management System) që mund të përdorni për të krijuar dhe shitur kurse dixhitale në faqen tuaj të internetit në WordPress. Shtë e shkëlqyeshme për njerëzit që duan të fillojnë një uebfaqe të tutorizimit ose të mësojnë tema të specializuara siç janë marketing dixhital ose teknika të mediave sociale.

Ju mund të krijoni me lehtësi dhe shpejt mësime, kuize, detyra dhe më shumë për të ngritur kurset tuaja në internet duke përdorur ndërtuesin e kursit të tyre tërheqës dhe rënie.

15. FAQ të shpejtë dhe të thjeshtë

FAQ të shpejtë dhe të thjeshtë

Për disa uebfaqe të eCommerce, të kesh një seksion FAQ kurdo që po fillon një produkt ose shërbim të ri do të jetë i dobishëm nëse klientët tuaj nuk janë të njohur me vetë produktin.

FAQ të shpejtë dhe të thjeshtë jeton deri në emrin e tij duke ju lejuar të shtoni faqe FAQ në një mënyrë relativisht të shpejtë dhe të thjeshtë. Shtimi i seksionit FAQ do të ndihmojë gjithashtu në zvogëlimin e mbështetjes së klientit dhe përmirësimin e konvertimit, kështu që është padyshim një shtojcë e mirë për të pasur.

16. Kontakt i vazhdueshëm

Kontakt i vazhdueshëm

Një tjetër shtojcë e shkëlqyeshme eCommerce për ndërtimin e një liste emaili dhe për të dërguar postë elektronike tek pajtimtarët tuaj është shtojca e Kontaktit të Përhershëm për WordPress.

Si një nga platformat më miqësore për fillestarët për t’u përdorur, ju mund të keni marketing me email tuaj të funksionojë në asnjë kohë duke përdorur konfigurimin e tyre të shpejtë dhe të lehtë. Plus, me mjete të integruara për të krijuar forma regjistrimi dhe aftësinë për të punuar me mjete të gjenerimit të plumbit siç është OptinMonster, është padyshim një shtojcë që duhet të keni.

17.Mbi përbindësh

MonsterInsights

Ndjekja e analitikës suaj është një mënyrë e shkëlqyeshme për të kuptuar se çfarë funksionon për audiencën tuaj. MonsterInsights ju lejon të lidheni me Google Analytics në mënyrë që të mësoni më shumë rreth vizitorëve tuaj duke përcjellur nga vinin dhe çfarë bëjnë ata ndërsa në faqen tuaj të internetit.

Ndërsa shtojca është e lirë për t’u përdorur, karakteristikat e tyre të përparuara do t’ju kërkojnë që të blini versionin e tyre Pro, i cili do t’ju japë më shumë njohuri dhe mundësi për të rregulluar të dhënat tuaja.

18. Hero i CSS

Hero i CSS

Temat në WordPress mbështeten në CSS për pamjen vizuale të faqes suaj të internetit. Në mënyrë që të ndryshoni ose të bëni personalizimin në temën tuaj, duhet të jeni në gjendje ta bëni atë në CSS. Dhe të mësuarit mund të marrë kohë.

Me CSS Hero, ju mund të rregulloni temën tuaj WordPress pa pasur nevojë të shkruani një linjë të vetme kodesh. E tëra çfarë ju duhet të bëni është të instaloni thjesht plugin WordPress dhe të filloni menjëherë të personalizoni temat tuaja.

Ose, nëse kjo është shumë për ju, gjithmonë mund të shkoni për tema premium WordPress.

19. MaxCDN

Një CDN (Rrjeti i Shpërndarjes së Përmbajtjes) ndihmon në ngarkimin e imazheve tuaja dhe përmbajtjeve të tjera statike në faqen tuaj të internetit më shpejt për përdoruesit tuaj. Për faqet e internetit të eCommerce, të kesh faqe të ngarkimit të shpejtë është absolutisht e rëndësishme për përvojën e përdoruesit.

Një plugin i besueshëm CDN, MaxCDN funksionon dhe integrohet lehtësisht me WordPress për të ndihmuar që ngarkesa e faqes suaj të internetit të bëhet edhe më e shpejtë pa pasur nevojë të transferoheni në një kompani të re pritëse. Plus, është jashtëzakonisht e thjeshtë për tu instaluar dhe filluar!

20. SEMRush

Në tregun e e-commerce, është gjithmonë një ide e mirë të mbani shënime se si po bëjnë konkurrentët tuaj. Me SEMRush, ju mund të kontrolloni se si renditen konkurrentët tuaj, së bashku me fjalët e tyre të paguara dhe trafikun e tyre organik.

Duke përdorur këto pjesë të informacionit, ju mund të ndërtoni dhe optimizoni përmbajtjen tuaj dhe strategjinë e marketingut në mënyrë efektive për të marrë përpara konkurrencën.

21. Plotësimi i WordPress Countdown Countdown

Countdown e produkteve

Një mënyrë e shkëlqyeshme për të rritur shitjet është të vendosni produktet tuaja në shitje për një kohë të kufizuar. Countdown WordPress Plugin i Produktit ju lejon të krijoni me lehtësi një opsion të llogaritjes së produkteve në dyqanin tuaj online dhe të inkurajoni klientët të rrëmbejnë ato marrëveshje para se të zhduken.

Shtë një mjet i thjeshtë dhe efektiv që mund të përdorni për të rritur shitjet në faqen tuaj të internetit të tregtisë elektronike. Plus, funksionon shumë me WooCommerce.

Përfundoni

Kështu që ju e keni atë, 21 plugins WordPress që ju nevojiten për një faqe në internet eCommerce. Keni ndonjë plugins të tjera që mendoni se duhet të përfshijmë? Na tregoni për këtë.

A keni një faqe në internet, por keni nevojë për ndihmë për ndërtimin e pranisë tuaj online? Pastaj kontrolloni udhëzuesin tonë të mrekullueshëm për ndërtimin e pranisë në internet!

Kim Martin
Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me