Fuqitë e WordPress 24% e internetit.

Kjo është më shumë se 75 milion faqe interneti.

Nëse e keni lexuar udhëzuesin tim për të ngritur një dyqan në internet, do ta dini që tashmë e rekomandoj shumë. Shtë vendi më i mirë për të filluar perandorinë tuaj të re të blerjeve në internet.

Mbani lart, çfarë saktësisht është WordPress?

Wordpress

Nëse jeni i ri në lojë, WordPress është një platformë që ju lejon të ndërtoni faqen tuaj të internetit. Ju zgjidhni modelin, paraqitjen, adresën. Ata bëjnë të gjitha ndërlikimet e kompjuterit. Shtë mënyra më e lehtë dhe e shpejtë për të krijuar faqen tuaj.

Para se të vazhdojmë më shumë, ia vlen të përmendet se unë po flas për WordPress.ORG jo për WordPress.COM. Ka një ndryshim. Në WordPress.COM, niveli juaj i kontrollit është i kufizuar, dhe ju e ndani hostin me miliona të tjerë. Në WordPress.ORG, shkarkoni programin dhe e pritni vetë. Sshtë pak më shumë punë, por ju merrni shumë më shumë kontroll dhe kreativitet. Nëse po ndërtoni një dyqan në internet, WordPress.ORG është vendi ku duhet të jeni.

Mirë, kështu që pse pronarët e dyqaneve në internet e duan atë?

Arsyeja # 1. Është falas

Ju nuk mund të debatoni me pricetagun e WordPress. Nuk kushton asgjë për të shkarkuar programin dhe për të filluar. Do të vini re se opsionet e tjera të dyqaneve në internet zakonisht vijnë me një kosto fillestare.

Konkurrenti kryesor, Shopify fillon me një tarifë të qëndrueshme 29 dollarë në muaj, për shembull, dhe bëhet më i shtrenjtë ndërsa rriteni. Platformat e tjera, si Etsy dhe eBay, marrin një pjesë të shëndetshme të të ardhurave nga shitjet tuaja.

Me WordPress, ju mund të krijoni dyqan dhe të shesni produktin tuaj të parë pa i paguar asnjë qindarkë hostit. Ata ju lejojnë të mbani më shumë fitime nga çdo shërbim tjetër në internet.

Nëse jeni një pronar i ri i dyqanit, çdo qindarkë ka shumë rëndësi.

Arsyeja # 2. Reshtë vërtet e thjeshtë për tu vendosur

WordPress krenohet me një instalim të famshëm ‘pesë-minutësh’. Nuk është një ekzagjerim. Udhëzuesi hap pas hapi ju çon përmes tij me lehtësi dhe do të keni një faqe interneti në internet brenda pak minutash.

E vetmja pjesë e ndërlikuar është ngritja e web hosting-it tuaj. Për të përdorur WordPress.org, do t’ju duhet një pritje më e mirë në blog. Kjo është komploti i tokës që ju lejon të ndërtoni uebfaqen.

Për fat të mirë, në Bitcatcha kemi të gjitha përgjigjet e host-it në internet! Ne kemi një listë të plotë të host-ve të rekomanduar në mënyrë që të mund ta gjeni të duhurin për ju. Ne madje kemi intervistuar përdoruesit dhe i kemi pyetur ata se sa mirë performon hosti i tyre në internet.

Arsyeja # 3. Ju nuk keni nevojë të jeni një Designer Creative Web, Ose një gjeni i kodimit

Shumë njerëz shmangin ndërtimin e uebfaqes së tyre sepse nuk dinë të shkruajnë kod.

Bukuria e WordPress është se nuk keni nevojë të dini një linjë të vetme HTML (megjithëse mund të ndihmojë pak). Kjo është e përsosur për pronarët e dyqaneve në internet që thjesht duan të përqëndrohen në shitjen e produktit të tyre!

Ka mijëra tema falas – ose modele – nga të cilat mund të zgjidhni. Një temë është një model për faqen tuaj që mund të shkulni dhe ndryshoni. Shumica e tyre janë falas; thjesht klikoni në të preferuarën tuaj dhe shikoni faqen tuaj të internetit të shndërrohet në modelin tuaj të preferuar.

Personalisht, unë rekomandoj të paguani pak para për një temë unike dhe me cilësi më të mirë. Nëse jeni duke kërkuar një përgjigje të shpejtë, provoni temën Avada. Shtë tema më e njohur atje, dhe menjëherë i jep faqes tuaj një ndjenjë profesionale.

Hapur

Do të dëshironi gjithashtu të siguroheni që tema të jetë në përputhje me WooCommerce. (WooCommerce është mjeti që do t’ju duhet të drejtoni mekanizmin e blerjeve në faqen tuaj). Një temë si Divi është perfekte për këtë.

Arsyeja # 4. Mobileshtë miqësore me celularin

Ju mund të mos e dini këtë, por më shumë se gjysma e të gjithë aksesit në internet bëhet në një pajisje celulare. Kjo do të thotë se shumica e klientëve tuaj të mundshëm po përdorin një smartphone ose një tabletë në çdo kohë.

Nëse kjo nuk është befasuese sa duhet, këtu janë disa statistika të blerjeve në celular:

  • Qasja në internet celular ka tejkaluar hyrjen në desktop dhe laptop.
  • Blerjet në celular po lulëzojnë, dhe kërcejnë nga 8% në 15% në 2019.
  • 72% e e-commerce do të zhvillohet në një pajisje të lëvizshme deri në vitin 2021.

(statistikat nga Selz.com)

Por si mund të krijoj një faqe në internet për celularin??

Ju jo, WordPress e bën atë për ju! Vetëm mos harroni të zgjidhni një temë e përgjegjshme kur hartoni faqen tuaj. “Përgjegjës” do të thotë që faqja juaj do t’i përshtatet cilindo pajisje të lidhet me të. Nëse klienti juaj është në një iPhone, dyqani juaj online do të përshtatet për një ekran të iPhone. Nëse është një tabletë ose desktop, do të hapet për t’u përshtatur në ekranin më të madh. Tema e Avada që rekomandova më parë është plotësisht e përgjegjshme.

Zgjedhja e një teme të përgjegjshme të WordPress do të thotë që nuk do të duhet të shqetësoheni se nga po vijnë klientët. Thjesht duhet të bësh produkte të shkëlqyera.

Arsyeja # 5. Mijëra Plugins Ju Le Bëni Vetëm Për thingdo gjë që Dëshironi

“Plugins” janë pjesë të thjeshta të programeve që futen në faqen tuaj te internetit për të shtuar karakteristika dhe funksione të reja. Nëse keni një ide për faqen tuaj të internetit, pothuajse gjithmonë ekziston një shtojcë për t’ju ndihmuar ta bëni atë.

Dëshironi të mblidhni adresat e-mail me një formë regjistrimi? Lehtë, plugin-i MailChimp do të kujdeset për këtë.

Dëshironi të llogaritni automatikisht transportin dhe taksën për klientët tuaj? Lehtë, ka një shtesë WooCommerce për këtë.

Dëshironi butona për ndarjen e mediave sociale në të gjithë faqen tuaj të internetit? Një shtojcë sociale do ta bëjë këtë. Thjesht ngarkoni faqen tuaj të administratorit të WordPress dhe drejtohuni te skedari “shtojcat”. Kërkoni atë që dëshironi dhe do ta shkarkoni me një klik. Ju nuk keni nevojë për ndonjë njohuri teknike për ta bërë këtë. Të gjitha opsionet e personalizimit janë të thjeshta dhe të drejtpërdrejta.

Plugins WordPress

[Qëndroni me ne, sepse javën tjetër, ne do të shkojmë thellë në botën e shtojcave për t’ju treguar të gjitha opsionet më të mira për dyqanet në internet.]

Liveshtë e gjallë! Udhëzuesi i fillestar për WooCommerce & 8 Zgjatjet Thelbësore

Arsyeja # 6. Shtë e sigurt dhe e sigurt

A e dini se 51% e blerësve braktisin karrocën e tyre në internet sepse nuk ndjehen rehat për të hyrë në detajet e kartës së kreditit? Mashtrimi në internet është një shqetësim shumë i vërtetë. Dhe, nëse drejtoni një dyqan në internet, po merreni me një informacion tepër delikatë.

Ju duhet një platformë të cilës mund t’i besoni. Dhe se klientët tuaj kanë besim. WordPress mbrohet fort nga hakerat falë infrastrukturës së tij të madhe. Ju nuk do të arrini në pushtet 75 milion faqe interneti pa një sistem të fortë sigurie! Ju mund t’i besoni WordPress, dhe kështu mund të jenë klientët tuaj.

Vendosja e një dyqani në internet nuk ka qenë kurrë kaq e thjeshtë, e sigurt (dhe falas!)

Në javët e ardhshme, ne do të zbulojmë temat thelbësore dhe shtojcat që do të kthejnë dyqanin tuaj online në një makinë për të fituar para, kështu që qëndroni me ne.

Liveshtë e gjallë! Udhëzuesi i fillestar për WooCommerce & 8 Zgjatjet Thelbësore

P.s. Unë do të doja të dëgjoja nga çdo pronar i dyqaneve që përdorin WordPress aktualisht. A keni përvojë pozitive (ose negative) në platformë? Ju lutemi ndani mendimet ose pyetjet tuaja në pjesën e komenteve.

Tani, shihni pse dyqanet më të larta në internet WordPress përdorin si bazë bazën e tyre platformën e menaxhuar të WordPress.

Kim Martin
Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me