6 mënyra për të rritur madhësinë maksimale të ngarkimit të skedarit në WordPress

Ky është një postim i ftuar nga Mustaasam Saleem nga Cloudways.


Kur keni një uebfaqe të WordPress, duhet të ngarkoni skedarë çdo herë e më pas për ta mbajtur faqen tuaj aktive dhe të bukur. Kështu që ju duhet të dini se ka më shumë se një mënyrë për të ngarkuar foton tuaj, temën ose çfarëdo përmbajtje tjetër në WordPress tuaj.

Në thelb, ekzistojnë tre mënyra për të ngarkuar skedarë në WordPress:

 1. Hyni në ofruesin tuaj të pritjes duke hyrë në menaxherin e skedarëve online.
 2. Lidhuni me serverin tuaj përmes një klienti FTP si FileZilla.
 3. Vendosni median, temat ose skedarët e shtojcave direkt nga Paneli i WordPress.

Nëse doni të ngarkoni ndonjë gjë tjetër përveç mediave, temave ose shtojcave, gjithmonë mund t’i ngarkoni ato përmes një menaxheri skedar. Sidoqoftë, për të gjitha ngarkimet normale, thjesht lundroni në vendndodhjen tuaj të dëshiruar brenda Panelit të WordPress dhe zgjidhni skedarin shtesë / ngarkues.

Për shembull, nëse doni të shtoni një video, lundroni te Media -> Shtoni të Re ose zgjidhni skedarin nga kompjuteri juaj ose thjesht mund ta tërhiqni dhe ta hidhni në kuti. Këtu është një pamje e ekranit:

Gabim në madhësinë e skedarit në WordPress

A vini re diçka të çuditshme, pse? Jo, jo në artikull. Në pamjen e mësipërme. Po, kufiri maksimal i skedarit të ngarkimit është vetëm 5MB. A nuk është kjo largim? Dhe ky limit vlen edhe kur doni të ngarkoni një temë ose plugin direkt nga Paneli i Administratorit të WordPress. Ky prag ndryshon nga pritja tek hostimi pse. Disa madje lejojnë vetëm 2MB si parazgjedhje ndërsa të tjerët mund të lejojnë më shumë.

Mos u shqetëso; ne jemi këtu për t’ju thënë saktësisht se si të rritni kufirin e ngarkimit.

Le të fillojmë pa ndonjë ado tjetër.

PRO-TIP

Një faqe e ngadaltë vret shitjet! Mbingarkoni shpejtësinë tuaj në WordPress me këto 8 hacks.

Ndërsa ekzistojnë disa mënyra për të hequr këtë kapak në madhësinë e skedarit, ne do të punojmë me tre cilësime brenda PHP që duhet të merren me limitin e ngarkimit. Le t’i përcaktojmë së pari cilësimet në mënyrë që të dini se çfarë jeni duke bërë në të vërtetë:

 • upload_max_filesize
  Kjo përcakton kufirin maksimal të ngarkimit për skedarë.
 • post_max_size
  Kjo përcakton kufirin maksimal të ngarkimit që do të trajtohet në një kërkesë POST.
 • memory_limit
  Kjo përcakton se sa memorie është ndarë për PHP. Ky numër duhet të jetë i barabartë ose më i lartë se sa ngarkohet_max_filesize.

Le të supozojmë se kemi një skedar 20MB. Ne do ta vendosim ngarkimin_max_filesize në 25MB, post_max_filesize në 27MB, dhe memorien_limit në 30MB.

Këtu janë hapat që mund të ndërmerrni për të rritur kufirin e ngarkimit. Në varësi të serverit tuaj, secili prej tyre duhet të funksionojë.

shënim

Ju lutemi sigurohuni që të krijoni një skedar rezervë përpara se të bëni ndryshime.

1. Krijoni ose modifikoni skedarin PHP.ini

PHP.ini përmban konfigurimin e PHP për serverin tuaj. Mund ta gjeni në drejtorinë kryesore të serverit tuaj. Shkoni te drejtoria juaj e rrënjëve të pritjes dhe kërkoni për skedarin php.ini. Për shkak të arsyeve të sigurisë, mund të jetë i fshehur, kështu që mos harroni të kontrolloni “Trego skedarë të fshehur”.

Hapni skedarin php.ini me cilindo redaktues teksti dhe kërkoni tre rregullat për t’i modifikuar ato sipas kërkesës tuaj. Ne do të përdorim numrat e mëposhtëm për këtë shembull:

Madhësia e skedarit që do të ngarkohet: 20MB.

 • upload_max_filesize = 25MB
 • post_max_size = 27MB
 • memorie_limit = 30MB

Nëse nuk e gjetët skedarin php.ini, mos u shqetëso! Ju mund ta krijoni atë me një Klikim të Djathtë të miut tuaj dhe duke zgjedhur Shto skedarin e ri. Hapni skedarin e ri dhe ngjisni tre rreshtat e mësipërm dhe ruajeni si php.ini.

Ndonjëherë skedari php.ini i serverit tuaj quhet php5.ini, prandaj, mos u hutoni midis të dyve.

2. Krijoni ose Modifikoni .htaccess

.htaccess është një skedar i rëndësishëm dhe përmban konfigurime të ndryshme për serverin tuaj. Shumica e ofruesve të pritjes e mbajnë atë të fshehur. Për ta modifikuar, duhet të kontrolloni edhe një herë “Shfaq skedarët e fshehur” dhe të gjesh skedarin .htaccess brenda drejtorisë rrënjësore të serverit tuaj.

Hapeni atë me çdo redaktues dhe ngjitni këto tre rreshta në fund të skedarit, ku thotë #END WordPress:

 • php_value upload_max_filesize 25MB
 • php_value post_max_size 27MB
 • memorie php_value_limit 30MB

Nëse nuk e gjeni skedarin .htaccess, mund të krijoni një dhe të ngjitni atributet e parazgjedhura të skedarit WordPress .htaccess dhe më pas ngjisni tre rreshtat e mësipërm për të rritur kufirin e ngarkimit.

3. Modifikimi i një skedari WordPress

Nëse dy metodat e mësipërme nuk funksionuan për ju, gjithmonë ekziston një alternative. Ju mund të ngjitni 3 rreshtat e mëposhtëm brenda skedarëve tuaj të WordPress. Këto rreshta mund të shkruhen në wp-config.php, tematika skedari.php etj. Megjithatë, kjo nuk është mënyra e rekomanduar për të rritur kufirin e madhësisë së skedarëve të ngarkuar.

 • @ini_set (‘ngarkoni_max_size ‘,’ 25MB ‘);
 • @ini_set (“post_max_size”, “27MB”);
 • @ini_set (‘memorja_limit ‘,’ 30MB ‘);

4. Direkt nga Platforma

Disa ofrues të Hosting të WordPress si Cloudways kanë një veçori të integruar për të ndryshuar kufirin e madhësisë së skedarit. Ja se si mund ta bëni direkt nga platforma nëse keni Cloudways si ofruesin tuaj të pritjes:

Shkoni te Servers nga shirita në krye dhe futuni në serverin tuaj të dëshiruar. Zgjidhni Cilësimet & Paketat nga paneli i majtë dhe do të shihni Ngarkoni Madhësinë nën skedën e cilësimeve themelore. Ndryshoni atë në kërkesën tuaj. Në rastin tonë, ne do të përdorim 25MB.

Ndryshimi i kujtesës në cloud

5. Plugin

Nëse nuk doni ta bëni atë me dorë, gjithmonë ka një shtesë në depo WordPress. Thjesht duhet të gjeni shtojcën e duhur që është në përputhje me versionin tuaj aktual të WordPress. Provoni të përdorni Rritja Ngarko Max Filesize e cila është në përputhje me versionin e fundit të WordPress.

Nga kutia e majtë e Panelit tuaj të WordPress, lundroni tek Plugins -> Shtoni të Re, kërkoni për shtojcën Rritja Ngarko Max Filesize nga këndi i sipërm i djathtë dhe Instaloni atë.

Instaloni shtojcën

Pasi të aktivizohet shtojca; lundroni në cilësimet e tij dhe shkruani madhësinë e dëshiruar për madhësinë tuaj të re të ngarkimit.

Vendosni vlerën

Kjo eshte! Sapo keni rritur kufirin e madhësisë së skedarit të WordPress-it maksimal të ngarkimit.

6. Mundësia e fundit e zgjidhjes

Nëse asgjë tjetër nuk funksionon, thjesht pyetni ofruesin tuaj të pritjes që të rrisë kufirin e ngarkimit të madhësisë së skedarit në aplikacionin tuaj WordPress dhe ata me siguri do t’ju ndihmojnë. Mbështetja në Cloudways 24 7 është shumë e përgjegjshme dhe do të jeni në gjendje të punoni në drejtim të qëllimit tuaj brenda asnjë kohe.

Nëse dini ndonjë mjet tjetër për të rritur kufirin e madhësisë së ngarkimit të skedarit, mos ngurroni ta ndani atë duke përdorur seksionin e komenteve më poshtë. Gjithashtu, na tregoni se cili opsion funksionoi në mënyrë të përsosur për aplikacionin tuaj WordPress!

Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map