Bleni thelbësore të SEO 9 për të rritur Google Rank

Dyqani juaj Shopify është ngritur, duket i shkëlqyeshëm dhe urdhërat e parë do të vijnë. Perfect!


Hapi tjetër i madh është gjenerimi i një trafiku serioz përmes Google.

Vetëm imagjinoni. Nëse dyqani juaj në internet ishte në faqen e parë të rezultateve të Google, ju mund të gjeneroni shitje pa pasur nevojë të shpenzoni një qindarkë për reklama.

Blerje SEO - 9 Thelbësore për Rritjen e Renditjes

Sigurisht, ngritja në rradhët e Google nuk është e lehtë. Por është e mundur me ndonjë zgjim ‘optimizim të motorit të kërkimit’ ose SEO.

Përmbushja Në Udhëzuesin tonë të plotë për blerje

 • Pjesa 1: Si të krijoni një dyqan Shopify në vetëm 19 minuta
 • Pjesa 2: 11 Blini karakteristika që do të rritin shitjet tuaja
 • Pjesa 3: Blerni SEO: 9 Thelbësore për të Rritur Google Rank tuaj
 • Pjesa 4: “Si t’i tërheq klientët?” 7 hapat e parë për promovimin e dyqanit tuaj të Shopify
 • A është blerja për ju? Lexoni rishikimin tonë të thelluar të Shopify

Në pjesën 3 të këtij udhëzuesi të Shopify, ne jemi duke kërkuar thelbësore të SEO për Shopify. Le të hidhemi drejt.

1. Zgjidhni fjalët kyçe të përsosura që Google të mund t’ju gjejë

Fjalët kyçe janë zemra e SEO. Fjalët kyçe tregoni Google saktësisht se kush jeni dhe çfarë bëni.

Për të dalë me fjalët më të mira, vendosni veten në këpucët e klientit tuaj. Whatfarë do të kërkoni për të gjetur produktet tuaja? Ndoshta është t bluza punk ’ose‘ veshje promovuese ’ose cameras kamera aventureske’.

’Shtë një vend i ëmbël kur bëhet fjalë për zgjedhjen e fjalëve kyçe. Shtë e vështirë të renditësh për fjalë kyçe të gjera, si ‘këpucë’ sepse dominojnë shitësit më të mëdhenj. Nga ana tjetër, një frazë e ngrohtë si “këpucët e purpurta velcro punk” nuk do të marr kërkime të mjaftueshme. Provoni diçka në mes, si ‘këpucët punk’.

Ka një shkencë për të zgjedhur fjalët dhe frazat e duhura. Kohët e fundit kemi shkruar një postim të detajuar në lidhje me zgjedhjen e fjalëve kyçe që është një pikënisje e mirë.

2. Zgjidhni një fjalen ose frazë që shet në të vërtetë

Këtu është ndryshimi më i madh midis SEO normale dhe SEO për Shopify:

Ju dëshironi kërkues që në të vërtetë do të blejnë diçka.

Zgjidhni një fjalen ose frazë që shet në të vërtetë

Le të themi se shes bizhuteri të punuar me dorë në Shopify. Njerëzit që kërkojnë ‘bizhuteri të punuar me dorë’ mund të kërkojnë informacion për të bërë bizhuteri. Ju nuk jeni të interesuar për ata njerëz.

Ju dëshironi një klient që dëshiron të blejë stoli të punuar me dorë. Provoni të modifikoni fjalët kyçe ose frazat tuaja për të përfshirë fjalë aktive si “bleni”, “më të mirë” “të lirë”.

Shikoni një fjalen ose frazë që sugjerojnë një qëllim për të blerë. Shikoni këtë udhëzues gjithëpërfshirës në gjetjen e fjalëve fitimprurës nga Pardeep Goyal.

3. Vendosni ato fjalë kyçe në të gjitha vendet e duhura

Keni fjalët tuaja të përsosura? E madhe. Koha për t’i vendosur ato ku Google do t’i gjejë ato.

Shopify ka pesë vende thelbësore për të vendosur fjalët tuaja kyçe:

1. Titulli juaj i faqes

Ky është titulli që do të shfaqet në faqen e rezultateve të Google.

faqe-title-shopify-seo

Vini re se si vendos kjo frazë key syze dielli prej druri ’përpara emrit të dyqanit? Kjo është për shkak se më shumë njerëz kërkojnë “syze dielli të drurit”. Mendoni për përshkrimin e dyqanit tuaj në titull.

shopify-faqe-title-seo

Drejtohuni tek Dyqani Online > Preferencat për të ndryshuar tuajat.

Këshillë Pro: përpiquni ta bëni titullin tuaj një thirrje për veprim. Mendoni për atë si një titull tërheqës që lyp të klikohet. Shikoni se si House of Fraser përdor një CTA aktive: “Bleni orën tuaj në internet”

SEO CTA

2. Përshkrimi Meta

Përshkrimi i meta është pjesa e shkurtër e formulimeve që shfaqet poshtë titullit. Përsëri, vendosni fjalët kyçe tuaj këtu, por përpiquni t’i bëni ato përshkruese dhe intriguese. Ky është shansi juaj për të bindur klientët të klikojnë.

Sigurohuni që çdo faqe të ketë një përshkrim të ndryshëm meta gjithashtu. Përsëri, drejtohuni tek Dyqani Online > preferencat.

meta-description-seo-shopify

3. Përshkrimi i figurës & Etiketat Alt

Google është mjaft i zgjuar, por ende nuk mund të shohë një foto të, të themi, një çorap të kuq. Ju duhet t’i tregoni Google-it se është një çorapë e kuqe. Për ta bërë këtë, para se të ngarkoni, ndryshoni emrin e skedarit me fotografi në ock ’çorape të kuqe [dyqan].

Ju gjithashtu mund të shtoni-alt-text ’, d.m.th. tekstin që tregohet nëse një shfletues në internet nuk mund ta ngarkojë figurën. Bëni atë përshkruese dhe përfshini fjalët tuaja kyçe. Tani, Google mund ta gjejë atë, ta lexojë dhe ta rendisë.

shopify-seo-alt-tag

Dua më shumë? Lexoni udhëzuesin e Shopify për të optimizuar imazhet e produktit tuaj.

4. Titujt dhe titujt (etiketat H1)

Titujt e tu janë një nga vendet e para që Google duket për të parë se për çfarë faqesh ke. Sigurohuni që faqet e produktit tuaj të kenë tituj përshkrues dhe mos harroni të përfshini fjalët tuaja kyçe.

5. Përshkrimi i produktit dhe kopjoni

Gjithmonë përfshini fjalët tuaja kryesore në përshkrimin e produktit për të ndihmuar Google të gjeni faqen tuaj. Shtë gjithashtu thelbësore që të shkruani përshkrime unike dhe emocionuese të produktit.

Mos kopjoni thjesht përshkrimin e prodhuesit sepse – ekzistojnë shanset – që kopja të ngjitet në të gjithë internetin dhe Google urren kopjen e kopjuar. Plus, përshkrimet tuaja janë një shans i shkëlqyeshëm për të treguar tonin tuaj të zërit dhe për t’i bindur klientët të bëjnë një blerje.

4. Lidhni faqet dhe përmbajtjen tuaj me lidhje të brendshme

Krahas fjalëve kyçe, lidhjet janë një faktor thelbësor i renditjes për SEO. Filloni duke përdorur lidhje të brendshme në të gjithë faqen tuaj. Lidhje me faqet e produktit tuaj nga faqja kryesore. Vendosni lidhje kategori dhe lidhje për produktet nga blogu juaj.

Sa më shumë të jetë e lidhur në faqen tuaj, aq më shumë kupton Google për dyqanin tuaj dhe produktet e tij. Mendoni se si të ndërtoni një themel ose shtyllë kurrizore për faqen tuaj.

5. Krijoni linqe në dyqanin tuaj Shopify

Për të renditur dyqanin tuaj, Google shikon se cilat faqe të tjera të internetit janë duke ju lidhur. Google përdor një algoritëm bazuar në numrin e lidhjeve dhe autoritetin e faqes që ju lidh për të përcaktuar vlerësimin tuaj.

Për shembull, nëse Huffington Post dhe New York Times lidhen me produktet tuaja, Google e di se duhet të keni një autoritet të vërtetë, kështu që ju do të renditeni më lart.

Ka mënyra të panumërta për të gjeneruar lidhje përsëri në dyqanin tuaj Shopify. Dërgimi i një njoftimi për shtyp do të ndihmojë në mbulimin e blogjeve, të kompletuar me një lidhje përsëri në faqen tuaj. Oferta për të shkruar postime të ftuar për bloget në kamare do t’ju fitojë një lidhje gjithashtu. Ju gjithashtu thjesht mund të dërgoni me email në faqet e internetit dhe t’u kërkoni atyre të rishikojnë ose të lidhen me produktet tuaja.

Këshillë Pro: NUK KENI blini lidhje, përdorni një fermë lidhjeje ose shkëmbim lidhjesh. Google gjuan faqet e internetit duke përdorur këto teknika. Po kërkoni sjellje natyrore të lidhjeve.

6. Inkurajoni vlerësimet e klientëve

Google e do përmbajtjen unike, azhurnimet e rregullta dhe provat e aktivitetit dhe kënaqësisë së lartë të përdoruesit. Shqyrtimet e klientëve shënojnë secilën nga këto kuti dhe ndihmojnë në gjenerimin e më shumë shitje. Win-win.

Inkurajoni vlerësimet e klientëve

7. Vendosni ridrejtimet për faqet e produkteve të vjetra

Storedo dyqan online përfundimisht do të skadojë ose të ndërpresë një artikull. Nëse e fshini atë artikull, çdo lidhje me atë produkt tani do t’i çojë klientët në një faqe gabimi. Google urren faqet e gabimit dhe kjo do të rrisë shkallën tuaj të fryrjes (një faktor tjetër që Google shikon).

Në vend të kësaj, vendosni ridrejtimet nga faqet e produkteve të vjetra në ato të reja. i thjeshtë.

Ja se si ta bëni.

8. Përdorni veçorinë e blogut!

Përmbajtja dhe bloget janë jashtëzakonisht të dobishme për SEO. Shtë një shans të shtrydhni në më shumë fjalë kyçe dhe të gjeneroni shumë backlinks dhe trafik në dyqanin tuaj Shopify. Ai gjithashtu ka efektin e mbajtjes së njerëzve në faqen tuaj për më gjatë (i shkëlqyeshëm për SEO) dhe tregimi i klientëve për produktet tuaja.

Shopify ka një veçori të integruar në blog, por është shumë pak i përdorur. Filloni një strategji të përmbajtjes dhe provoni Blogging një herë në javë. Nuk jeni i sigurt se çfarë të blogoni? Frymëzohuni!

9. Mos u shqetësoni për hartat. Shopify është mbuluar

Një nga sekretet e ruajtura më së miri në Shopify është se ato gjenerojnë automatikisht një skedar sitemap.xml. Kjo indekson përmbajtjen, produktet dhe faqet tuaja në mënyrë që Google t’i gjejë ato lehtësisht. Shpesh është një dhimbje për tu vendosur, por Shopify po të mbulon. Pasi të keni URL-në e sitit, dorëzojeni atë në Google Search Console dhe do t’ju paraqiten më shumë informacione të dobishme në lidhje me faqen tuaj.

Nëse nuk e dini se ku është siti i hartës tuaj, hyrni atë në: your-url.com/sitemap.xml. Përndryshe, lexoni këtë udhëzues të sitit të Shopify.

Shopify ka një themel mjaft të fortë SEO, por me disa tweaks dhe mashtrime mund të ngriheni në radhët e Google.

A keni provuar të përmirësoni SEO për dyqanin tuaj Shopify? Më njoftoni në pjesën e komenteve.

Dhe ngjitemi për pjesën e fundit të kësaj serie Shopify kur ne do të shikojmë në promovimin dhe tregtimin e dyqanit tuaj Shopify për shitje përfundimtare.

Avatar

Rreth Autorit

Ben është një shkrimtar dhe redaktues nga Londra. Puna e tij shfaqet rregullisht në The Huffington Post, dhe ai ka punuar në disa fushata të suksesshme të shkrimit të kopjeve për Sony UK. Mos ngurroni të lidheni me Benin përmes Twitter.

Si ajo që keni lexuar?

Bashkohuni me pajtimtarët tanë që marrin azhurnim nga Bitcatcha. Ne dërgojmë këshilla dhe truket ekskluzive të biznesit në internet.

Tjetra »

Angazhimi i rritur & Të ardhurat me një seri të mirëseardhjes së emailit (Udhëzuesi Definitiv për Pjesë 3 të marketingut me email)

«E mëparshme

Kurrë mos u Hacked Përsëri: Një përmbledhje e sigurisë Ninja

A është mjaftueshëm faqja juaj?

Mos Humbni Shitjet Kontrolloni Shpejtësinë e serverit tuaj Këtu.

Shikoni Hosting-in tonë të Rekomanduar

Lidhu me ne

rss-icon   facebook-icon   twitter-icon LinkedIn-icon

Fillo Ketu

 • Dyqani juaj Online në 19 Minuta: Si të Vendosni Shopifikimin (Udhëzuesi i plotë për blerje Pjesa 1)
 • 11 Karakteristikat e blerjeve që nuk i keni ditur rreth (por ato do të raketojnë shitjet tuaja): Udhëzuesi i plotë për blerje Pjesa 2
 • Shopify SEO: 9 Thelbësore për të Rritur Renditjen e Google në dyqanin tuaj (Pjesa 3 e udhëzuesit të plotë për blerje)
 • “Si t’i tërheq klientët?” 7 hapat e parë për promovimin e dyqanit tuaj të Shopifikimit (Udhëzimi i plotë për blerjen Pjesa 4)
 • Dizajni UX Pjesa 1: Si të krijoni propozimin tuaj të vlerës & Bindni përdoruesit të ndërmarrin veprime

Krijoni Dyqanin Online Shopify

Lidhjet e Shpejta

Shopify

Plan / Çmimeve

templates

Udhëzues për konfigurimin

Gjyqi 14-ditor

Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me

  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map