Shopify është mënyra më e lehtë për të ngritur një dyqan në internet.

Pavarësisht nëse dëshironi të fitoni pak para shtesë ose ta bëni atë punën tuaj me kohë të plotë, Shopify është mënyra më e shpejtë për të marrë online dhe për të filluar shitjen.

Në fakt, thjesht e tërhoqa atë nga fillimi në fund dhe u deshën vetëm 19 minuta për të krijuar një dyqan, shtoja produkte dhe godita butonin “shko live”.

Jepet… dyqani im 19-minutësh nuk ishte i përsosur, dhe do të shpenzoja shumë më gjatë për ta zgjatur atë. Por, kjo tregon se sa i drejtpërdrejtë është procesi.

Përmbushja Në Udhëzuesin tonë të plotë për blerje

  • Pjesa 1: Si të krijoni një dyqan Shopify në vetëm 19 minuta
  • Pjesa 2: 11 Blini karakteristika që do të rritin shitjet tuaja
  • Pjesa 3: Blerni SEO: 9 Thelbësore për të Rritur Google Rank tuaj
  • Pjesa 4: “Si t’i tërheq klientët?” 7 hapat e parë për promovimin e dyqanit tuaj të Shopify

Ky postim është i pari në një seri me katër pjesë në Shopify që do t’ju marrë nga fillestar në Shopify-master! Sot, ne fillojmë me vendosjen themelore ndërsa ecim nëpër procesin e vendosjes 20-minutëshe.

Por së pari…

Pse Blerje?

shopify-shqyrtim

Shumica e pronarëve të dyqaneve nuk dëshirojnë sherrin për të ndërtuar një faqe në internet nga e para dhe për të ruajtur mekanikën e ndërlikuar. Ata thjesht duan të shesin! Këtu hyn Shopify:

Blerje Përfitimet

  1. Ju nuk duhet të dini një linjë të vetme të kodit në internet – Shopify ju ecën përgjatë gjithë procesit.
  2. Shopify ju lejon të shtoni emrin tuaj të domain (p.sh. www.my-store.com), pret dyqanin për ju dhe mirëmban ‘fundin e ndërlikuar’..
  3. Dizenjimi i dyqanit tuaj është i lehtë, ju mund të zgjidhni nga 100 temat ekzistuese dhe t’i shkulni ato sipas dëshirës tuaj.
  4. Blerni proceset, administron dhe gjurmon të gjitha porositë dhe pagesat tuaja, duke ju lejuar të përqendroheni në biznes.

Tingëllon shkëlqyeshëm, çfarë duhet të filloj?

Të gjitha që ju nevojiten janë 20 minuta për të kursyer, një produkt për tu shitur dhe 29 dollarë në muaj. POR ka një provë falas 14 ditë, dhe nuk duhet të futni asnjë detaj të kartës derisa të shkoni live. Ju jeni i lirë të luani rreth deri atëherë.

Dyqan Shopify

A ka ndonjë avantazh për të Shopify?

Nëse jeni duke kërkuar kontroll të plotë mbi pjesën e prapme (mbajtja në internet, performanca, kodimi etj.) Shopify mund të ndjehet shumë kufizues për ju. ’Shtë pak më e shtrenjtë se opsionet e tjera, por ju merrni fuqi të pakrahasueshme për çmimin.

Alternativa? Përdorni WordPress me një shtojcë të quajtur WooCommerce. Por, nëse po kërkoni opsionin e thjeshtë, të thjeshtë, pa probleme, zgjidhni Shopify.

Shkojme!

Në këtë mësim të shpejtë, ne do të kalojmë në fazat themelore të ngritjes së një dyqani Shopify. Ne do të shikojmë regjistrimin, hartimin, shtimin e produkteve, shtimin e një emri domain dhe vendosjen e mekanizmit të pagesave.

Hapi 1: Regjistrohu

Hapi i parë është i lehtë, drejtohuni tek Shopify.com dhe shkruani adresën tuaj të postës elektronike.

Filloni Gjyqin e Shopify

Hapi 2: Jepni një emër dyqanit tuaj

Shpresojmë, ju keni një ide në mendje. Për dyqanin tim demo, unë jam duke përdorur “Snowboard awesome”.

Dëborë të mrekullueshme

Hapi 3: Shtoni një adresë, kështu që Shopify mund të llogarisë taksën dhe pagesat e shitjeve

Adresa e Pagesave

Hapi 4: Filloni të rregulloni modelin tuaj!

Pas regjistrimit, ju përshëndeteni me një pult të thjeshtë. Le të fillojmë me gjërat argëtuese: hartimin e dyqanit tuaj.

selectatheme

Hapi 5: Zgjidhni temën e përsosur për dyqanin tuaj

Shopify ka më shumë se 100 modele të projektimit, ose “tema” për të rregulluar dyqanin tuaj online. Mendoni për ta si një pikënisje – mund të shkulni ose ndryshoni paraqitjet, ngjyrat dhe imazhet ndërsa kaloni.

Për dyqanin tim “Awesome Snowboard”, unë jam duke zgjedhur temën “Boundless”. Shtë i pastër, i thjeshtë dhe ka shumë hapësirë ​​për imazhe të mëdha.

Tema e Shopify - Pafund

Hapi 6: Shkulni temën sipas dëshirës tuaj

Shopify ju jep mjaft kontroll mbi pamjen dhe ndjenjën e faqes tuaj. Këtu, unë kam ngarkuar një imazh të ri ‘hero’ dhe kam shkruar një logo të thjeshtë sipër.

Imazhi i sfondit të mbivendosur

Në këtë pikë, ju mund të kaloni orë të tëra duke ndryshuar paraqitjen dhe dizajnin, por mund të ktheheni në këtë në çdo kohë. Tani për tani, le të shtojmë disa produkte.

Hapi 7: Shtoni produktin tuaj të parë

Navigoni përsëri në pultin tuaj dhe klikoni “shtoni një produkt”.

Shtoni produktin tuaj të parë

Hapi 8: Vendosni emrin dhe përshkrimin e produktit tuaj të parë

Këshillë pro: mos e kaloni përshkrimin e produktit. Një përshkrim i mirë është thelbësor nëse doni të bindni klientët të blejnë mallrat tuaja. Zgjidhni fjalët tuaja me kujdes dhe e bëni produktin të dalë në pah!

Një përshkrim unik i produktit është gjithashtu thelbësor për renditjen më të mirë në motorët e kërkimit. Unë do të shpjegoj më shumë rreth optimizmit të motorit të kërkimit për Shopify në pjesën e tretë të kësaj serie.

Një përshkrim unik i produktit

Hapi 9: Vendosni imazhe mahnitëse të produktit tuaj

Imazhet mund të bëjnë ose prishin normën tuaj të shitjes. Fotografitë e shkëlqyera janë thelbësore për t’i bindur klientët të blejnë nga ju, kështu që zgjidhni ato me kujdes. Shikoni këtë udhëzues se si imazhet mund të rritin normën tuaj të konvertimit, dhe pastaj ngarkoni fotografitë tuaja më të mira.

Përdorni imazhe mahnitëse të produktit tuaj

Hapi 10: Vendosni çmimin dhe inventarin tuaj

Vendosni çmimin e produktit tuaj dhe sigurohuni që të shënoni kutinë “taksat e tarifave”. Shopify automatikisht do të shtojë taksën e saktë të shitjeve bazuar në vendndodhjen tuaj.

Vendosni një “SKU” (njësi mbajtëse të aksioneve) e cila është thjesht një numër për të identifikuar secilin produkt. R IMNDSISHME, ndryshoni “politikën e inventarit” në “Shopifikoni gjurmët e inventarit të këtij produkti” dhe shkruani numrin e produkteve që keni në dispozicion.

Në këtë mënyrë, Shopify gjurmon se sa produkte janë shitur, dhe sa kanë mbetur.

Inventari dhe çmimi

Hapi 11. Vendosni peshën e produktit për qëllime të transportit

Shopify do të përpiqet të llogarisë një çmim të përafërt të transportit bazuar në vendndodhjen e klientit dhe peshën e produktit tuaj. Në qoftë se nuk keni një ekip të madh logjistik dhe përmbushës që dorëzoni produktin tuaj, zgjidhni përmbushjen “manuale”.

Detajet e produktit

Hapi 12: Shtoni variante për madhësinë, ngjyrën, etj.

Nëse produkti juaj vjen me mundësi të ndryshme, si një bluzë në madhësi të ndryshme, Shopify do ta trajtojë këtë për ju. Thuaji asaj se cilat madhësi, ngjyra apo pëlhura janë në dispozicion për secilin produkt.

Varianti i produktit

Hit ‘publiko’ dhe produkti yt shtohet automatikisht në pjesën e përparme të dyqanit. Përsëriteni procesin për secilin produkt që jeni duke shitur.

Hapi 13: Krijoni një emër domain personal – my-store.com!

Një emër domain i personalizuar e bën dyqanin tuaj online të duket i lëmuar dhe profesional. Shopify e lehtëson, kështu që le të klikojmë ‘të vendosim një domain të personalizuar’.

Krijoni një domen personal

Hapi 14: Bleni fushën tuaj të zgjedhur përmes Shopify

Nëse nuk keni ende një emër domain, Shopify ju lejon të shihni se çfarë është në dispozicion dhe ta blini atë menjëherë e pastaj. Nëse tashmë keni një emër domaini përmes një shitësi tjetër (si GoDaddy), mund ta shtoni me lehtësi atë në vend.

15-shop

Hapi 15: Shtoni mekanizmin tuaj të pagesave, në mënyrë që të fitoni para!

Në të kaluarën, një nga gjërat më të ndërlikuara për krijimin e një dyqani në internet ishte pagesa. Për fat të mirë, Shopify e bën shumë të lehtë këtë gjë. Shkoni te Parametrat > Pagesat dhe filloni duke zgjedhur metodën tuaj të preferuar.

Për shumë njerëz, opsioni më i thjeshtë është Paypal, por gjithashtu mund të zgjidhni “Shopify Pagesat” i cili ju lejon të pranoni kartat e kreditit direkt (pa përdorur PayPal si një njeri i mesëm). Ju vetëm duhet të lidhni llogarinë tuaj bankare me Shopify. Nëse keni në mendje një metodë tjetër pagese, mund të zgjidhni nga një duzinë ose më shumë ‘pagesa alternative’ përfshirë Amazon, BitPay dhe CoinBase.

Shtoni një portë pagese në dyqanin tuaj

Mbarove!

Goditni butonin ‘publiko’ dhe dyqani juaj online është gati të shkojë drejtpërdrejt në botë.

Sigurisht, kjo është një hyrje e thjeshtë dhe themelore për Shopify. Marrja e dyqanit tuaj në internet është vetëm fillimi. Tani vjen pjesa e vështirë: marrja e klientëve përmes derës (virtuale) dhe shndërrimi i saj në një biznes të besueshëm.

Ndërsa kalojmë në këtë seri Shopify, do t’i shikojmë këto hapa të ardhshëm dhe do ta kthejmë këtë fillim të thjeshtë në një sukses të zhurmshëm!

Ju lutemi tregoni se si ju merrni në komentet më poshtë. Nëse keni krijuar tashmë një dyqan Shopify, më njoftoni për përvojën tuaj me platformën.

Kim Martin
Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me