Të gjithë e mbajnë mend herën e parë kur hakohen.

Për mua, ishin disa vjet mbrapa. Kam ngarkuar një nga faqet e mia për të parë një anije pirate dhe tekst të ndritshëm neoni duke thënë, “HaCKed my piRateZ.”

Unë nuk jam i vetmi. Përafërsisht 30,000 faqe në internet hackohen çdo ditë. Kushton miliarda të bizneseve.

Pata fat. Unë kisha kopje rezervë të faqes dhe isha në gjendje ta rivendosja atë në një version të mëparshëm. Por për disa njerëz, hakimi do të thotë të humbasësh gjithçka. Imagjinoni sikur të fillonit të gjithë faqen tuaj të internetit nga e para!

Hyni në Sigurinë Ninja

Siguria plugin WordPress Ninja

Siguria Ninja është një shtojcë e dobishme që ju ndihmon të zbuloni çdo vrimë ose dobësi në faqen tuaj të internetit.

Unë kam qenë duke përdorur shtojcën për të ndjekur problemet e sigurisë dhe është një mjet i fuqishëm. Drejton një skanim sigurie në më pak se një minutë dhe nënvizon çdo boshllëk që hakerat mund të shfrytëzojnë. Më e mira nga të gjitha, më thotë se si t’i rregulloj ato.

Unë gjithmonë kam ndërtuar faqe në WordPress, por siguria më shqetëson akoma. Në fund të fundit, baza e madhe e përdoruesit dhe teknologjia me burim të hapur e bën atë të prekshëm nga sulmet. Particularlyshtë veçanërisht e ndjeshme nëse ekzekutoni tema të vjetra, shtojca të vjetra dhe softuer të vjetëruar. (Në fakt, këtu është një listë e hakuar, e rrezikshme & plugins të ndjeshme WordPress që ju mund të dëshironi të shmangni! Nëse nuk është diçka e paraparë nga ofruesi juaj i hostit, është më mirë të qëndroni larg.)

Mos më gabo, ekipi WordPress bëj një punë të mirë për të mbajtur të ngushtë sfondin, por nuk është e dëmshme të marrësh disa masa paraprake shtesë.

Për mua, kjo masë paraprake shtesë është Siguria Ninja. Kanë kaluar për tre vjet dhe ekipi vazhdimisht e rinovon atë për të zbuluar kërcënime të reja të sigurisë.

Ja se si funksionon

Marrja e duarve tuaja në versionin falas të Security Ninja është aq e thjeshtë sa shkarkimi i shtojcës në WordPress.

Shtojca është e lehtë, kështu që nuk peshon shumë me shpejtësinë e ngarkesës sime në faqen e internetit. Në fakt, nuk pati ndonjë ndikim fare kur e provova, gjë që është një çështje e madhe për mua. (Në rast se nuk e vini re, unë jam i fiksuar me shpejtësinë!)

Sapo të instalohet, unë thjesht godita butonin tests provat e ekzekutimit ’dhe bëhet fjalë për të punuar. Skanimi zgjat rreth një minutë, dhe Siguria Ninja teston më shumë se 40 kërcënime të mundshme.

40 kërcënime të mundshme që po testohen

Disa nga provat janë të thjeshta dhe të drejtpërdrejta (a i kam azhurnuar të gjitha shtojcat dhe programet e mia?) Të tjerët janë shumë më të komplikuar (testet Apache dhe PHP, për shembull). Sistemi gjithashtu kryen një provë ‘brut force’ në fjalëkalimet e mia për të kontrolluar se ato janë mjaft të forta për t’i bërë ballë hakerave.

Këtu keni një listë më të gjerë testesh që shton plugin:

 • teste të shumta të parametrave të instalimit
 • lejet e skedarit
 • fshihet versioni
 • Testet e shfrytëzimit 0-ditor
 • Testet e mënyrave të korrigjimit dhe rregullimit automatik
 • testet e konfigurimit të bazës së të dhënave
 • Testet e opsioneve WP

Karakteristika ime e preferuar e Security Ninja është se si i tregon rezultatet. Siç mund ta shihni nga ekrani, ai kodifikon rezultatet dhe rendit çdo kërcënim të mundshëm me të kuqe.

Kërcënim i mundshëm me të kuqe

Klikoni mbi të, dhe kjo më tregon se si ta rregulloj problemin. Më thotë se si të pastroj një kod skicë ose cilat pjesë të fshihen plotësisht.

Shtojca funksionon me ndonjë temë të WordPress dhe nuk do të merret me asnjë shtojcë tjetër. Vlen të theksohet se nuk ndryshon asgjë në kod. Edhe pse është duke kërkuar për të nxjerrë në pah kodin e cenueshëm, ai nuk do të ndryshojë asgjë ose të ndryshojë asgjë derisa t’i thuash.

Me fjalë të tjera, nuk do ta prishë rastësisht faqen tuaj!

Po në lidhje me opsionet Pro?

Në krye të shtojcës falas, Ninja Security ka një pjesë të veçorive pro në dispozicion me një kosto shtesë.

A ja vlen të paguani ekstra? Epo, varet nga sa funksionalitet doni. Versionet pro vijnë me katër veçori shtesë të sigurisë:

 1. Skanues kryesor
  Skaneri kryesor teston të gjithë kodin në skedarët tuaj bazë të WordPress. Me fjalë të tjera, ajo shkon më thellë në arkitekturën e faqes suaj të internetit për të kërkuar shenja rreziku. Zgjedh të gjitha skedarët që janë modifikuar. (Disa skedarë WordPress supozohet të modifikohen, por shumë nuk janë, dhe mund të thotë se një haker është përpjekur të marrë akses).
 2. Skanues i malware
  Skanuesi i Malware në mënyrë specifike kërkon kodin me qëllim të keq në skedarët thelbësorë. Siguria Ninja gjithashtu më paralajmëron të kodoj që mund të përdorë një pastrim, edhe nëse ende nuk është i infektuar. i mirë.
 3. Skanues i planifikuar
  Skanuesi i planifikuar është jashtëzakonisht i dobishëm, sepse unë mund ta programoj atë për të realizuar teste në intervale të rregullta. Me fjalë të tjera, nuk kam pse të kujtoj ta godis vetë butonin test run test ’. Tani, shtojca kontrollon automatikisht faqen time një herë në ditë dhe më dërgon një azhurnim me email.
 4. Ngjarjet Logger
  Ngjarjet Logger gjurmon çdo ngjarje në faqen time të internetit. Nëse ka ndonjë ndryshim të dyshimtë ose ngjarje që nuk aktivizohen nga unë ose një nga kontribuesit e mi të autorizuar, unë do të di se dikush tjetër po përpiqet të hyjë në sit. Siguria Ninja më dërgon një raport të plotë dhe regjistron të dhënat për aq kohë sa unë i them ato.

Paketa më e lirë pro fillon me 39 dollarë dhe funksionon në vetëm një faqe në internet. Ju merrni një vit azhurnime dhe akses në të katër karakteristikat pro të listuara më lart. Ju merrni gjithashtu mbështetje premium në rast se ndonjë gjë nuk shkon mirë.

Paketa me shumë faqe kushton 79 dollarë dhe mund të përdoret në 99 faqe interneti. Paketa e lartë kushton 199 dollarë, por mund të përdoret në 99 faqe dhe në faqet e internetit të klientit tuaj – kështu që është ideale nëse jeni një zhvillues ose projektues. Me paketën më të lartë merrni edhe azhurnime të jetës.

Këshillë pro: 

Për të siguruar WordPress edhe më të sigurt, sigurohuni që mjedisi juaj i pritjes të jetë i siguruar fort. Kontrolloni hostimin tonë të preferuar të menaxhuar të WordPress për një mbrojtje më të mirë.

vendim

Siguria Ninja më ka ndihmuar të forcoj sigurinë e faqeve të mia të internetit dhe më paralajmëroi për disa vrima që kurrë nuk do t’i kisha gjetur vetë. Unë do t’ua rekomandoj të gjithë pronarëve të faqeve të internetit, veçanërisht nëse nuk dëshironi të shqetësoheni me gjërat teknike! Shtë e thjeshtë, e lehtë dhe e shpejtë.

Ndonjë anësore? Epo, vlen të përmendet se Security Ninja nuk garanton mbrojtje nga sulmuesit. Nuk është një mburojë antiplumb. Thjesht nxjerr në pah pikat e dobëta në faqen tuaj të internetit dhe ju bën që t’i rregulloni ato. Sidoqoftë, djemtë e Sigurimit Ninja më thonë që po punojnë në një version të ardhshëm që automatikisht do të rregullojë çdo problem dhe do ta mbajë faqen tënde të sigurt me azhurnime automatike dhe ndreqje.

Provoni versionin falas për veten tuaj duke shkarkuar shtojcën. Më njoftoni nëse po përdorni Security Ninja ose nëse keni ndonjë pyetje në lidhje me sigurinë e WordPress në përgjithësi!

Kim Martin
Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me