Rivendosja e WP – Rivendosja e WordPress Made Easy!

Mos harroni ato netë të gjata të errëta kur po zhvilloni tema ose po ndërtoni faqen tuaj në WordPress, dhe diçka shkon në mënyrë të pakthyeshme të gabuar? Ju do të filloni të qani në qoshe vetëm duke menduar për të gjitha problemet që ju duhet të kaloni, thjesht për të instaluar përsëri WordPress për të marrë një pllakë të pastër.


Të gjithë kemi qenë atje.

Epo, mbase vetëm unë me të qara, por të gjithë jemi irrituar, ose të paktën pak të mërzitur nga telashet për të rivendosur WordPress për shkak të një gabimi..

Disa ditë më parë shefi im i dashur më ngarkoi me një përmbledhje të WP Reset, një mjet që ju lejon të rivendosni WordPress në gjendjen e tij origjinale, me vetëm disa klikime.

Rivendosni WP

Bye-Bye, riinstalimet e gjata me probleme. Pra, procese të gjata, të vështira dhe të mundimshme.

Në rregull, jam dramatik. Rinstalimi i WordPress nuk është aq i vështirë, por mund të bëhet mjaft i lodhshëm.

Të jesh në gjendje të rivendosni WordPress në një propozoj të freskët, pa pasur nevojë të shqetësoni çinstalimin, me siguri do të kurseni personin mesatar gjatë gjithë 5 minutave, por është një lehtësi për të cilën nuk mund të duket se jetoj pa, pasi kam shijuar luksin e përfitimeve të tij.

Exactlyfarë saktësisht është rivendosja e WP

Nëse emri nuk e ka lënë larg, është një mjet i zhvillimit të WordPress që ju lejon të rivendosni me lehtësi WordPress në gjendjen e tij origjinale, me vetëm disa klikime.

Pse dikush do të duhet ta bëjë këtë, pyet ju?

Le ta përdorim kuzhinën si një shembull. Imagjinoni të merrni një kohë të gjatë për të gatuar një pjatë të përpunuar, dhe pastaj ju e shkatërroni atë duke derdhur aksidentalisht një shishe të tërë me spec në tigan.

Ju duhet të:

 1. Hidhini përbërësit në tigan.
 2. Pastroni tiganin të pastër.
 3. Pastroni veglat tuaja të pastra.
 4. Rinisni gjithçka nga e para.

Me të vërtetë nuk do të duhet kaq shumë për të bërë gjithçka, por nëse mund të kurseni kohë duke goditur një buton që mund të eliminojë hapat 1 – 3, nuk do të kishte kuptim ta bëni atë?

Koncepti i njëjtë vlen për zhvillimin e WordPress. Ndonjëherë, ju duhet vetëm një fillim i ri dhe dukje këtu, është një buton që bën me lehtësi gjithçka që bën për ju!

Sa e thjeshtë është me të vërtetë duke përdorur rivendosjen e WP?

Përdorimi i plugin është vërtet i lehtë.

Mund të hyni në https://wpreset.com/ dhe ta shkarkoni këtë shtesë, duke e ngarkuar atë në WordPress tuaj manualisht dhe ta aktivizoni dhe ju jeni mirë të shkoni.

Shkarkoni Rivendosjen e WP nga WordPress.org

Zgjodha ta instaloja duke e kërkuar atë nga veçoria e kërkimit të shtojcave të WordPress sepse unë padyshim jam shumë dembel për të bërë manualisht shkarkimin dhe ngarkimin e vetvetes.

Pas disa sekondash, shtojca është instaluar dhe unë jam një njeri i lumtur.

Instalohet rivendosja e WP

Para se të vazhdojmë, unë mendoj se është e rëndësishme për ju djemtë të dini se unë vuaj nga ankthi, veçanërisht kur bëhet fjalë për të punuar me asete që nuk më përkasin mua

Sajti që unë jam duke e provuar WP Reset në sitet në një nënfushë që i përket një shoku, dhe megjithëse më dhanë siguri të shumta se asgjë nuk mund të shkonte keq, truri im po imagjinonte një mijë skenarë të ndryshëm për mënyrën sesi gjërat mund të shkojnë keq (duke ju mallkuar Murphy, është faji juaj jam kaq paranojak!).

Nuk ndihmon që WP Reset të vijë me shumë shenja paralajmëruese që lexojnë në mënyrë të pafytyrë: “KA NUK KA NDODH!”

Rivendosni Cilësimet e WP

Sidoqoftë, unë kam për të provuar këtë shtojcë, kështu që unë injorova zemrën time garuese dhe aktivizova WP Reset. Më pas u përshëndet me këtë kuti, e cila më bëri edhe më nervoz.

Lloji 'RESET'

Nuk ka problem, le ta marrim përsipër dhe ta bëjmë. Kam kyçur “rivendosur” në kuti dhe goditi butonin.

Atëherë e shoh këtë.

konfirmimi përfundimtar

Në këtë kohë, unë isha duke djersitur plumba dhe të gjitha këto paralajmërime nuk ndihmuan. Unë isha * ky * afër të hidhesha nga dritarja dhe ta mbaroja.

I shtrëngova dhëmbët, mbylla sytë dhe godita butonin e madh të kuq të rrezikshëm.

adaptimet

Gjërat ishin çuditërisht të qeta. Asgjë nuk kërcënoi jetën. Vetëm një animacion i vogël duke më thënë të pres, ndërsa plugin rivendos WordPress. Animacioni ishte çuditërisht i ngushëllueshëm për të parë, duke ndihmuar për të lehtësuar pak shpirtin tim të trazuar.

Dhe, më pas, duke rënë në sy, ajo ndodhi.

Restored

WordPress u rikthye në gjendjen e tij origjinale, në fjalë për fjalë vetëm 3 hapa. M’u desh të gjithë 1 minutë për ta realizuar këtë.

Kontrollova faqet e tjera që banojnë në këtë domen, dhe ato ishin të sigurta. Do gjë tjetër ishte normale, përveç faqes që provova këtë shtojcë.

Duke e ditur që gjithçka shkoi mirë, frymova një psherëtimë.

Iffarë Nëse rivendosem aksidentalisht faqen time me WP Reset?

E gjithë qëllimi i gjithë asaj histori më sipër ishte t’ju tregojë se sa shpejt funksionon rivendosja e WP, dhe sa e sigurt është të përdoret.

Nuk ka fjalë për fjalë asnjë mënyrë për të rivendosur aksidentalisht asgjë me këtë shtojcë, sepse ekipi kishte parashikim të vendosë konfirmime dhe paralajmërime të shumta para se të mund të vazhdoni të shtypni rivendosjen.

Instalimi i shtojcës është kaq i lehtë, unë bast se mund ta marr gjyshen time të sfiduar teknologjikisht për ta bërë atë.

Përdorimi i tij ishte gjithashtu shumë i drejtpërdrejtë – Aktivizoni shtojcën, shtypni “rivendosjen”, goditni në dorëzim, pastaj konfirmoni përsëri dorëzimin tuaj.

Prisni disa sekonda dhe voila, instalimi juaj në WordPress është po aq i ri sa edhe i ri.

Karakteristikat e tjera të Rivendosni WP

Qëllimi kryesor i kësaj shtojce është të ju ndihmojë të rivendosni WordPress, por kjo nuk do të thotë se nuk mund të vijë me karakteristika që ju ofrojnë mundësi për atë që dëshironi të bëni.

Nën shiritin kryesor “rivendosje” në pultin e shtojcave, do të gjeni opsionet e rivendosjes së postit, i cili ju lejon të riaktivizoni temën tuaj aktuale, të riaktivizoni rivendosjen e WP dhe të riaktivizoni të gjitha shtojcat aktuale aktive.

rivendosja e postimit

Këto opsione janë veçanërisht të dobishme nëse doni opsionet, shtojcat dhe temat tuaja saktësisht në mënyrën si janë. WP Reset do të pastrojë gjithçka të pastër, por do të lërë opsionet tuaja ashtu si ju pëlqen.

Nën “Vegla”, do të gjeni opsionet që ju lejojnë të bëni opsione të rivendosjes individuale, si:

 • Fshini kalimet
 • Dosjet e Pastruara të Dosjeve
 • Rivendosni opsionet e temës
 • Fshini Temat
 • Fshini shtojcat
 • Tabela zbrazur ose fshirë
 • Fshi skedarin .htaccess

Me shume opsione

Unë nuk kam përdorur një përdorim për këto mundësi, por është mirë të di që ata janë atje në rast se na duhen.

Në rast të pamundur që diçka nuk shkon keq, ju mund të kontaktoni drejtorët e WP Reset direkt për mbështetje ose mund të kërkoni ndihmë në forumin publik.

Shënim i rëndësishëm – kur kontaktoni WP Reset për mbështetje, do të flisni me njerëzit që ndërtuan direkt plugin, kështu që e dini se do të merrni llojin më të mirë të ndihmës. Asnjë transferim i pakuptimtë nga këta njerëz të mrekullueshëm!

vendim

Më duhet të pranoj, përpara se të bëja këtë përmbledhje, e pyeta veten nëse ishte apo jo kjo shtojcë ishte vërtet e nevojshme. E tëra çfarë bën është rivendosja e WordPress në gjendjen e tij origjinale, dhe unë mund ta bëj këtë thjesht duke e instaluar përsëri. Pse dikush do të kishte nevojë për këtë shtojcë?

Pas provës së kësaj shtojce, duhet të them… Unë nuk jam njeri i zgjuar.

WP Reset është i mrekullueshëm.

Të thuash se nuk kemi nevojë për një plugin si kjo në jetën tonë është sikur të thuash se nuk kemi nevojë për jastëk për të fjetur. Patjetër që mund të bëjmë pa em… por pse do ta bënim, veçanërisht kur ata e bëjnë jetën tonë aq më të rehatshme?

Resetimi WP është i thjeshtë për t’u instaluar, i lehtë për t’u përdorur, dhe më e rëndësishmja, shumë i përshtatshëm. Gjithashtu, unë jam duke u përpjekur me të vërtetë shumë, por nuk mund të duket se gjej ndonjë dobësi në këtë shtojcë! Unë mendoj se nga kjo pikë e tutje, unë do të duhet të instaloj këtë shtojcë me çdo faqe WordPress që ndërtoj.

WP Reset është bërë për zhvilluesit nga zhvilluesit, kështu që është një mjet me të vërtetë i dobishëm. Nëse nuk jeni një, nuk do të gjeni shumë përdorim për të, por mund të dëshironi ta instaloni gjithsesi, vetëm në rast se duhet të instaloni përsëri WordPress.

Provoni WP Reset veten falas falas këtu.

Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map