Si të instaloni një hartë të thjeshtë, të personalizueshme në WordPress tuaj: Rishikimi i widget i Hartave Google

Nëse keni përdorur kontrolluesin e shpejtësisë së serverit tonë kohët e fundit, mund të keni vërejtur një veçori të re të lezetshme: hartën interaktive të vendndodhjes së serverit.


Kur matni shpejtësinë e serverit tuaj me Bitcatcha, ne ekzekutojmë teste nga tetë vende të ndryshme në të gjithë botën. Shtë mënyra e vetme që mund të sigurojmë ngarkesën e faqes suaj shpejt nga çdo pjesë e planetit.

Deri më tani, ju është dashur të merrni fjalën tonë për të. Por me hartën tonë të re, ju mund të shihni saktësisht se nga po e kërkojmë faqen tuaj. Ja si duket:

Testi i shpejtësisë së serverit Bitcatcha

Siç mund ta shihni, kunjat ju tregojnë vendndodhjet e testeve tona: Mbretëria e Bashkuar, Brazili, Singapori, India, Australia, Japonia dhe dy lokacione në SH.B.A..

Pasi kam përdorur plugin Widget Google Maps për të krijuar këtë hartë, mendova se do të shkruaj një përmbledhje të shpejtë për të. Siç mund ta shihni, është interaktive dhe më lejon të përdor markën Bitcatcha në kunjat e vendndodhjes. Pamje shumë e lezetshme, apo jo?

Vegël Google Maps

Shtojca është thjesht mjeti më i mirë hartografik që kam përdorur. Nëse keni nevojë për një hartë për të treguar vendndodhjen e biznesit ose dyqanit tuaj, unë patjetër që do të mendoj ta kontrolloj. Ose mbase ju duhet t’u jepni njerëzve udhëzime ose – si unë – t’u jepni vizitorëve më shumë informacion mbi faqen tuaj.

Google Maps Widget ka rreth katër vjet dhe tani ka 100,000 përdorues, pra është produkt i besueshëm.

Vetë shtojca është e thjeshtë, intuitive dhe e personalizueshme. Ju nuk do të keni nevojë për aftësi teknike për të filluar dhe ajo funksionon jashtë kutisë. E tëra çfarë ju duhet të bëni është të futni detajet e vendndodhjes dhe të rregulloni pamjen dhe ndjenjën e hartës. Ju madje mund të përputhen me modelin në faqen tuaj të internetit.

Por më e mira nga të gjitha, është vetëtimë e shpejtë dhe konsumon shumë pak burime.

Një version falas i shtojcës është në dispozicion në tregun e WordPress, dhe ekziston gjithashtu një version pro duke filluar nga 15 dollarë.

Unë jam duke përdorur versionin pro (të cilin unë rekomandoj), kështu që le të ekzekutojmë disa nga veçoritë më të mira.

Duke u ngarkuar super-shpejtë

Nëse jeni një lexues i rregullt këtu në Bitcatcha, do ta dini se jam i fiksuar me shpejtësinë. Unë jam gjithmonë i gatshëm të shtoj ndonjë shtojcë të rëndë që mund të thith burime nga faqja e internetit.

Kjo është arsyeja pse widget Google Maps është kaq i dobishëm. Ndërsa shumica e shtojcave të hartave dërgojnë 50+ kërkesa për të zvarritur në një hartë interaktive, Google Maps Widget dërgon vetëm një kërkesë. Nuk përdor pothuajse asnjë burim. Si e menaxhon atë??

Kjo pjesë është mjaft e zgjuar. Kur harta së pari ngarkohet në faqen tuaj, ajo është thjesht një imazh. Sshtë një pamje fotografike ose tabllo, që do të thotë se është e lehtë dhe i bën vetëm një kërkesë serverit. Ja si duket:

Tabletë e hartës

Harta bëhet vetëm interaktive kur klikohet, si kjo:

Harta interaktive

Në atë pikë, ai tërhiqet në të gjitha kërkesat shtesë. Do të thotë që shpejtësia juaj fillestare e ngarkesës nuk është ngadalësuar nga një shtojcë e rëndë interaktive në faqen kryesore.

customizable

Siç mund ta shihni në hartën tonë në Bitcatcha, ju mund të përshtatni shtojcën për t’u përzier në faqen tuaj. Kunjat në hartën tonë përfshijnë logon Bitcatcha. Mund të ndryshoni gjithashtu madhësinë e hartës dhe ngjyrat e dritës kur zgjerohet.

Logoja e Bitcatcha si një majë në widget harta Google

Harta në vetvete futet në funksionalitetin e Hartave të Google, kështu që ju mund të zgjidhni nga veçoritë e tyre. Doni pamjen e rrugës? Pamje satelitore? Udhëzimet nga një vend në tjetrin? Të gjitha janë përshtatur lehtësisht në shtojcë (shënim: këto janë tipare pro).

Mund të përfshini madje flluska informacioni, raport zmadhimi dhe aspekte të tjera, të gjitha të tërhequra nga Google Maps.

Azhurnohet rregullisht

Mund të duket si një gjë e vogël, por gjithmonë kërkoj shtojcat që azhurnohen rregullisht. Do të thotë që ata janë gjithmonë të sigurt, të sigurt dhe të shpejtë. Jo vetëm kaq, por do të thotë që ekipi të kujdeset për shtojcën e tyre dhe të përgjigjet shpejt për të rregulluar gabimet.

Në kohën e shkrimit, Google Maps Widget u aktualizua tre ditë më parë. Ju jeni garantuar funksionalitetin më të azhurnuar me këtë shtojcë.

Mbështetje e shkëlqyeshme

Djemtë prapa widget Google Maps janë të shkëlqyeshëm me mbështetjen e klientit. Ata synojnë t’u përgjigjen të gjitha emailave brenda tre orëve dhe të garantojnë një përgjigje brenda 24 orëve.

Anëtarët profesionistë marrin një vit të mbështetjes së garantuar, por ju mund të azhurnoni në mbështetjen e jetës me paketën e ‘Agjencisë’.

Ekziston gjithashtu një forum i dobishëm për përdoruesit falas. Ekspertët janë mjaft aktivë dhe ka një komunitet i mirë i përdoruesve që u përgjigjen pyetjeve më të zakonshme.

A ja vlen të paguani për paketën Pro?

Me 15 dollarë, ia vlen të merret parasysh paketa pro. Ju merr një vit të azhurnimeve falas dhe mbështetje të garantuar, si dhe qasje në karakteristikat pro (më shumë mundësi personalizimi, kunjat e pakufizuara, opsionet e pamjes në rrugë etj. Ju mund të shihni një listë të plotë të veçorive këtu).

Pakoja ‘Pro Unlimited’ është niveli i mesëm dhe ju lejon të përdorni shtojcën në sa më shumë site personale sa ju pëlqen. Paketa ‘Pro Agency’ është më e shtrenjta, dhe ju bën përdorim të pakufizuar personal dhe të klientit, si dhe përmirësime dhe mbështetje për tërë jetën.

Nëse nuk jeni të sigurt nëse paratë shtesë ia vlen, mund ta provoni falas versionin pro për shtatë ditë (nuk kërkohet kartë krediti).

Udhëzimi i veprimit Google Maps

Para se të përfundoj rishikimin, shikoni se si duket shtojca nga prapa skenave. Siç mund ta shihni, ka mijëra opsione për vendosjen e widget:

Zgjidhni madhësinë, llojin e hartës dhe personalizimin e pinit nga një formë e thjeshtë.

Cilësimet e widget-it të Google Map

Mund të ndryshoni titullin ose tekstin sipër dhe poshtë vetë hartës.

Pastaj lëvizni skedën te “harta interaktive” dhe mund të rregulloni se si do të shfaqet aspekti interaktiv.

Ju madje mund të hyni në ekipin mbështetës nga e djathta atje në ekranin e opsioneve.

Mendimet përfundimtare

Google Maps Widget është mënyra më e mirë për të shtuar një hartë në faqen tuaj. Shtë e thjeshtë për t’u përdorur, përzihet në modelin tuaj dhe nuk do ta ngadalësoni faqen tuaj.

Provojeni për veten tuaj. Merrni versionin falas në Dyqanin e Pluginave të WordPress ose versionin Pro në faqen zyrtare të Google Widget.

Më tregoni se si vazhdoni!

Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
    Like this post? Please share to your friends:
    Adblock
    detector
    map