Si të shtoni një faqe kontakti për WordPress

Kur krijoni një uebfaqe të WordPress, një nga faqet thelbësore që duhet të keni gati është faqja e kontaktit. Pavarësisht nëse jeni një blog, një biznes apo ndonjë vend tjetër, të keni një faqe kontakti është e shkëlqyeshme për përdoruesit tuaj të komunikojnë me ju dhe në fund të fundit të krijoni një përvojë më tërheqëse.


Tani, disa prej jush mund të pyesin pse ju duhet të keni një faqe kontakti në radhë të parë kur thjesht mund të shfaqni emailin tuaj në vend që përdoruesit të arrijnë tek ju.

Këtu është gjëja, duke shtuar një faqe kontakti është më shumë sesa thjesht të japësh një mjet për përdoruesit e tu të lidhen me ty. Shtë një mënyrë për të treguar sinqeritetin tuaj dhe gjithashtu një domosdoshmëri për të rritur blogun tuaj. Në fakt, ka një mori përfitimesh për të pasur një faqe kontakti në vend që të përdorni thjesht një adresë emaili.

Disa nga këto përfitime përfshijnë:

 • Mundësia që përdoruesit dhe lexuesit tuaj të komunikojnë shpejt me ju.
 • Mban emailin tuaj të sigurt nga spammers pasi nuk do ta jepni adresën larg.
 • Shtimi i linjave specifike të temave siguron që gjithmonë të dini se për çfarë emaili do të keni.
 • Ju mund të specifikoni llojet e informacionit të mbledhur duke përcaktuar fushat që dëshironi të plotësojnë përdoruesit tuaj në formular. Kjo ndihmon në zvogëlimin e çdo kohë që konsumon përpara dhe me radhë midis jush dhe klientit tuaj të mundshëm.

Pra, tani kur e dini pse është e rëndësishme të keni një faqe kontakti, le të shqyrtojmë se si të krijoni një të thjeshtë për WordPress.

Krijimi i formularit të kontaktit në WordPress

Hapi i parë për krijimin e një kontakti në WordPress është instalimi i një shtojcë për të. Në këtë artikull, ne do të përdorim Pluginën WPForms. Meqenëse ato ofrojnë versione falas dhe me pagesë, është një zgjedhje e mirë që ju të filloni.

WPforms

Format e kontaktit të WPForms janë 100% të përgjegjshëm dhe miqësore me celularin

Sigurisht, ju mund të zgjidhni të përdorni çdo plugin tjetër që dëshironi dhe hapat në përgjithësi do të jenë të njëjtë.

Pasi të keni instaluar shtojcën, shkoni në ekranin e konfigurimit, krijoni një emër për formën tuaj dhe zgjidhni modelin e Formës së Kontaktit të thjeshtë.

Kjo do të krijojë një formë të thjeshtë kontakti që mund të zgjidhni për të rregulluar. Ju mund të shtoni fusha shtesë në formën tuaj të kontaktit thjesht duke tërhequr zvarritur dhe duke i hedhur ato nga dora e majtë e panelit në të djathtë.

Shtë e thjeshtë të krijoni formën tuaj të parë të kontaktit duke përdorur WPForms

Ju gjithashtu mund të klikoni në fushë vetë për të bërë ndonjë ndryshim, ose klikoni në fushat e formularit dhe rirregulloni rendin e formës tuaj të kontaktit duke tërhequr zvarrë atë. Sapo të jetë bërë, shkoni përpara dhe klikoni ruaj dhe vazhdoni në hapin tjetër.

Konfigurimi i Cilësimeve të Formularit të Kontaktit

Cilësimet e përgjithshme të WPForms

Këtu mund të ndryshojmë disa nga cilësimet e përgjithshme për formën tuaj të kontaktit. Klikoni në “Cilësimet” dhe menunë “Përgjithshme” për të konfiguruar parametrat e mëposhtëm.

 • Emri i formularit: Nëse dëshironi mund të riemërtoni formularin
 • Përshkrimi i formularit: Ju mund të shtoni një përshkrim në formën tuaj
 • Paraqisni Tekstin e Butonit: Mund të ndryshoni ose modifikoni atë që kopjon e butonit dorëzoni
 • Aktivizoni veçorinë e anti-spam Honpot për të mos lejuar që spambotet të paraqiten në formën tuaj.
 • ReCAPTCHA e Google: Ju duhet të regjistroni faqen tuaj në Google para se të përdorni.
 • Pajtueshmëria e GDPR: Nëse po përpiqeni të përmbushni kërkesat e GDPR, mund të zgjidhni të çaktivizoni aftësinë për të ruajtur detajet dhe informacionet e përdoruesit, siç janë adresat IP dhe agjentët e përdoruesve.

Klikoni ruajtur pasi të keni përfunduar të gjithë dhe të vazhdoni në hapin tjetër!

Konfigurimi i Cilësimeve të njoftimit

Pra, kur një përdorues paraqet një formë kontakti, do t’ju duhet një formë njoftimi për t’ju informuar për këtë. Nën menunë “Cilësimet” dhe “Njoftimet”, mund të konfiguroni cilësimet siç është emaili ku do të dërgohen njoftimet ose në linjën e subjektit.

Ju mund të shtoni një njoftim të ri për qëllime të ndryshme

Normalisht, kur së pari instaloni shtojcën, kjo veçori do të ndizet gjithmonë. Në atë mënyrë, kur dikush paraqet një formë kontakti, gjithmonë do të merrni një njoftim në lidhje me të përmes emailit tuaj.

Këshillë Pro

Nëse dëshironi të keni një milje ekstra dhe keni një markë të qëndrueshme, mund të zgjidhni të shtoni një kokë me porosi në shabllonin tuaj të postës elektronike. Këtu keni një udhëzues të shpejtë që mund të kontrolloni.

Konfigurimi i konfirmimeve të formës së kontaktit

Pas paraqitjes së një formulari të kontaktit, një konfirmim forme është një mënyrë e shkëlqyeshme për të njoftuar përdoruesit tuaj që forma që ata dorëzuan është përpunuar dhe ju jep një shans për të informuar se çfarë të bëni tjetër.

Ju mund të rregulloni atë që përdoruesit shohin pasi të kenë paraqitur një formular

Në mënyrë tipike, konfirmimet e formës mund të jenë ose:

 • mesazh: Kjo do të shfaqet sapo një vizitor të paraqesë një formë kontakti. Zakonisht është lloji i konfirmimit të paracaktuar për shumicën e shtojcave të formës së kontaktit. Ju mund të shkruani një mesazh të thjeshtë për të njoftuar përdoruesin që keni marrë formën e tyre të kontaktit.
 • Shfaq faqen: Nëse doni të dërgoni përdoruesit tuaj në një faqe të veçantë në internet (d.m.th. për t’i falënderuar ata ose për t’iu drejtuar përmbajtjes së fshehur), mund të përdorni këtë lloj konfirmimi.
 • Redirect (Shkoni te URL): Ju mund ta përdorni këtë mundësi nëse doni ta dërgoni përdoruesin në një uebfaqe tjetër.

Tani që dini llojet e ndryshme të konfirmimit që WPForms duhet të ofrojë, le të hedhim një vështrim se si të konfiguroni dhe rregulloni mesazhin që përdoruesit tuaj do të shohin pasi të paraqesin një formë.

Së pari, drejtohuni te butoni “Konfirmim” që ndodhet në Redaktorin e Formularëve nën “Parametrat”. Tjetra është të zgjidhni një lloj konfirmimi. Ne do ju rekomandojmë të përdorni “Mesazhin” pasi është më e lehtë për fillestarët.

Pastaj mund të personalizoni mesazhin e konfirmimit dhe pasi të keni përfunduar, shkoni përpara dhe klikoni në ruajtje. Tani, gjithçka që mbetet është hapi i fundit, duke shtuar faqen e kontaktit!.

Shtimi i faqes së formularit të kontaktit

Deri tani, duhet të keni një faqe formulare kontakti të gatshme për të shkuar. E tëra çfarë ju duhet të bëni tani është që ta shtoni atë në faqen tuaj të internetit WordPress.

Ndërsa shtojca ju lejon të shtoni një formë kontakti në vende të shumta në faqen tuaj të internetit (postimet në blog, sidebar, etj.), Ne do të përqendrohemi në metodën më të thjeshtë, që është shtimi i një faqe të re.

Shtimi i formës tuaj të kontaktit në një faqe ose një postim

Ajo që duhet të bëni është të krijoni një postim ose faqe të re në WordPress dhe pastaj të klikoni në butonin “Shto një formë”. Tjetra është që të zgjidhni formën tuaj të kontaktit në menunë që shfaqet dhe klikoni në “Shto formën”.

E gjithë kjo që mbetet është të publikoni postimin ose faqen dhe forma e kontaktit do të shfaqet në faqen tuaj të internetit në WordPress.

Voila! Tani keni një faqe të formës së kontaktit krejt të re në faqen tuaj të internetit WordPress që vizitorët tuaj mund të përdorin për t’ju kontaktuar.

Të kesh një faqe kontakti është e dobishme për të krijuar komunikim midis jush dhe përdoruesve tuaj. Nëse doni të kuptoni më mirë përdoruesit tuaj, vizitoni postimin tonë të mëparshëm se si të shtoni Google Analytics në WordPress tuaj.

Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map