Këtu në Bitcatcha, më pëlqen t’i ndihmoj njerëzit të rriten idetë e tyre të biznesit. Në fakt, kohët e fundit kam ekzekutuar një artikull të madh se si të krijoj dyqanin tuaj të parë në internet.

Atje, unë sugjerova të përdorni plugin WooCommerce për WordPress. Shumë njerëz kanë kërkuar më shumë informacion në lidhje me këtë mjet mjetesh, kështu që sot unë po gërmoj pak më thellë.

Farë është WooCommerce?

WooCommerce

WooCommerce është një shtojcë e thjeshtë (falas!) Për WordPress. Ai fut në faqen tuaj te internetit dhe bën gjithë punën e vështirë për ndërtimin e dyqanit tuaj online.

Shtë një zgjidhje profesionale që fuqizon gati 30% të të gjitha faqeve të e-commerce në internet. Ajo tregon produktet tuaja, përpunon urdhrat dhe organizon transportin tuaj.

Më e mira nga të gjitha, është me të vërtetë e lehtë për t’u përdorur dhe është plotësisht falas për të filluar.

Këshillë pro: 

Për të siguruar performancën më të lartë, ju lutemi sigurohuni që dyqani në internet WooCommerce është i pritur në një pritje të menaxhuar të WordPress.

Unboxing WooCommerce

Kur instaloni shtojcën WooCommerce, do të vini re se sa e drejtpërdrejtë është faqja e administratorit. Hapi i parë është shtimi i produktit tuaj të parë. Djemtë në WooCommerce e dinë që ju duhet shumë kontroll mbi këtë, kështu që ekzistojnë katër mundësi:

  1. Produkt i thjeshtëKy është produkti juaj mesatar pa ndryshime. Si një libër, syze dielli ose një aparat fotografik.
  2. Produkti i grupuar Ky është një grup i produkteve të lidhura me ndryshime të lehta. Për shembull, Apple do të përdorë opsionin e grupit të produktit për të shitur iMac e tyre me ndryshimin në madhësinë e ekranit.
  3. Produkt i jashtëm ose i filialit Produkti renditet dhe shfaqet në faqen tuaj, por klienti në të vërtetë blen nga një palë e tretë.
  4. Produkte të ndryshueshmeShitësit e modës do ta përdorin këtë për të shitur bluza në madhësi dhe ngjyra të ndryshme, për shembull.

Vetëm kjo është e mjaftueshme për të ngritur dhe funksionuar dyqanin tuaj. Do të bëni shitjen tuaj të parë dhe do të filloni të ndërtoni një biznes. Por, nëse me të vërtetë dëshironi t’i çoni gjërat në nivelin tjetër, do t’ju duhet disa prej zgjatjeve të mrekullueshme të WooCommerce.

Këto shtesa do të kthejnë një dyqan të përulur në internet në një perandori profesionale, të fituar para! (Vlen të theksohet se, ndërsa WooCommerce është falas, shumica e këtyre shtesave vijnë me një çmim.)

Le të fillojmë me numrin një shtesë të rekomanduar nga vetë WooCommerce:

1. Shtesa të produkteve

E përkryer për: Shtimi i gdhendjeve ose personalizimi i produkteve

Shtesa të produkteve

Shumë dyqane në internet ju japin zgjedhjen për të rregulluar produktet tuaja të zgjedhura. Për shembull, ju mund të dëshironi të shtoni një gdhendje, ose të përfshini një mesazh dhuratë. Nëse po planifikoni të hapni një dyqan artizanal, një argjendarie ose një dyqan lulesh, do të keni nevojë për këtë shtesë!

Shtesa e Shtesave të Produkteve u jep klientëve tuaj më shumë zgjedhje dhe përfshirje. Ju mund ta aplikoni atë globalisht (për të gjitha produktet) ose një nga një.

> Merrni shtesat e produkteve tani.

2. Transporti i Shkallës së Tabelës

E përkryer për: Duke llogaritur automatikisht normat e transportit

Transporti i Shkallës së Tabelës

Përgatitja e kostove tuaja të transportit është lehtësisht gjëja më zhgënjyese për drejtimin e një dyqani në internet. Kjo është arsyeja pse Transporti i Nivelit të Tabelës është një sigurues i tillë i jetës.

E tëra çfarë ju duhet të bëni është të shkruani madhësinë dhe peshën e produkteve tuaja. Zgjatja më pas do të llogarisë kostot për klientët tuaj bazuar në vendndodhjen e tyre. Ajo merr të gjitha telashet nga transporti, dhe u jep klientëve tuaj tarifat e çastit, të sakta të transportit.

> Merrni Transportin e Vlerësimit të Tabelës tani.

3. Prmimi Dinamik

E përkryer për: Shitje dhe zbritje!

.Mimi Dinamik

Nëse doni të ekzekutoni shitje dhe të ofroni zbritje (kush nuk e do një shitje të mirë?), Do t’ju duhet kjo zgjatje. Prmimi dinamik ju lejon të ndryshoni çmimet e produkteve tuaja bazuar në një sërë faktorësh.

Për shembull, mund të vendosni një zbritje për klientët besnikë. Duke përdorur këtë shtesë, mund të ofroni një zbritje ose bonus për ata që kanë blerë tashmë pesë produkte nga ju.

Ndoshta ju dëshironi të shkaktoni një shitje të zhdoganimit kur aksionet tuaja zhyten nën një numër të caktuar. Ose mbase doni të ulni çmimin e të gjithë librave me 10%. i lehtë!

> Merrni çmimet dinamike tani.

4. Shqyrtimet e produkteve Pro

E përkryer për: Ndërtimi i besimit në produktin tuaj

Pro Rishikimi i Produkteve

Studimet kanë treguar që 88% e klientëve u besojnë rishikimeve të përdoruesve në internet. Ka një arsye pse Amazon vendos një theks të tillë në sistemin e tij të vlerësimit të përdoruesve! Duke siguruar një sistem komente, ju mund t’u tregoni klientëve të rinj që njerëzit i besojnë dhe i duan produktet tuaja. Kjo shpesh është e mjaftueshme për t’i bindur ata të bëjnë shitjen.

Kjo zgjatje e thjeshtë do të nxisë shitjet dhe do të inkurajojë më shumë ndërveprim midis jush dhe klientëve tuaj. Shtë një pjesë thelbësore e biznesit tuaj të ri në internet.

> Merrni Tani Shqyrtimet e Produkteve.

5. Histori e Konsumatorëve

E përkryer për: Kuptimi i klientëve tuaj më të mirë

Historia e Klientit

Kjo është zgjatja ime e preferuar sepse ju jep kaq shumë njohuri se si klientët po përdorin dyqanin tuaj online. Nëse e keni lexuar blogun tim të fundit mbi përvojën e përdoruesit, e dini se sa e rëndësishme është të kuptoni përdoruesit tuaj, dhe të përshtatni faqen tuaj te internetit rreth tyre.

Kjo zgjatje ju lejon të bëni vetëm atë. Kjo ju tregon saktësisht se si përdoruesit tuaj po shfletojnë dyqanin tuaj, kështu që ju të mund të monitoroni se çfarë po funksionojnë. Më e rëndësishmja, ju mund të mbani një histori të plotë blerjeje. Me këtë informacion, ju mund të dërgoni rekomandime të personalizuara për klientët tuaj më të mirë dhe të përshtatni përvojën drejtpërdrejt për ta.

Por, ka një veçori edhe më të mirë. Ajo llogarit vlerën e jetës së secilit klient bazuar në historinë e blerjes së tyre. Kjo ju tregon saktësisht se kush janë klientët tuaj më të mirë, kështu që ju mund t’i shpërbleni ata dhe t’i mbani ata besnikë.

> Merrni Historinë e Konsumatorëve tani.

6. Ndjekja e postës elektronike

E përkryer për: Mbajtja e kontakteve me klientët e mëparshëm

Ndiqni postat elektronike

Zgjatja vijuese e postës elektronike funksionon shkëlqyeshëm kur kombinohet me shtesën e Historisë së Konsumatorëve. Kjo ju lejon të dërgoni postë elektronike të personalizuara dhe të personalizuara, pasi të blini diçka. Ju mund të shkruani një email si kjo:

“Hi! Shpresojmë që po shijoni [produktin e futur] të blerë së fundmi. A keni parë gamën tonë të fundit? Ne do të donim që t’ju ofrojmë një zbritje prej 10% të besnikërisë në blerjen tuaj të radhës. “

Shtë një mënyrë e shkëlqyeshme për të vazhduar bisedën dhe t’i rikthejë ato për më shumë! Vendosni emailin vijues në çdo interval që ju pëlqen.

> Merrni vazhdimin e postës elektronike tani.

7. Pikat dhe shpërblimet

E përkryer për: Sigurimi i klientëve vazhdon të kthehet

Pikat dhe shpërblimet

Ndonjëherë, truket më të thjeshta janë më të efektshmet! Konsumatorët i duan pikët e shpërblimit, pasi u jep diçka për të punuar drejt. ‘Gamifikimi’ i dyqanit tuaj është mënyra e përkryer për t’i mbajtur klientët të kthehen përsëri dhe herë. Me këtë zgjatje, ju mund t’i jepni secilit produkt “pikë”, dhe t’i tregoni lehtësisht klientëve bilancin e pikave të tyre.

Ju mund të merrni me të vërtetë krijues me shpërblimet tuaja këtu. Gjithçka nga freebies deri tek zbritjet funksionojnë vërtet mirë. Pse mos ta bëjmë atë një sistem të rregulluar, në mënyrë që blerësit kryesorë të mund të hyjnë në sistemin e pikave ‘Ari’? Ajo funksionon çdo herë!

> Merrni Pikë dhe Shpërblime tani.

8. Rekomandime

E përkryer për: Ofrimi i rekomandimeve të personalizuara për klientët

rekomandime

Amazon janë mjeshtrat e produkteve rekomanduese. Vizitoni faqen e tyre të internetit dhe do të shihni një rrjedhë të qëndrueshme të produkteve të rekomanduara personalisht për ju. Kjo sepse ata i njohin zakonet e tua të blerjes dhe shfletimit. Ata kanë krijuar një sistem të zgjuar rekomandimesh, kështu që ju tregojnë gjërat që ju dëshironi tashmë.

Devshtë në mënyrë djallëzore shkëlqyese! Epo, ju mund të bëni të njëjtën gjë me shtrirjen e Rekomandimeve. Kjo shtesë shton grupet e artikujve tuaj të lidhur së bashku dhe punon me historinë e klientit tuaj për të ofruar një gamë të besimit. Kur u ofroni klientëve tuaj pikërisht ato që dëshirojnë, ata kanë shumë më shumë gjasa të blejnë nga ju.

> Merrni Rekomandime tani.

Dyqan Online Profesional me WooCommerce

Me WooCommerce dhe këto tetë shtesë, do të krijoni një dyqan profesional online. Do të kënaqeni gjithashtu me klientët tuaj dhe do të shihni fitimet.

Unë do të doja të dëgjoja nga çdo përdorues i WooCommerce atje. Cila është përvoja juaj me këtë shtojcë, dhe cilat shtesa po përdorni?

Rrinë me mua, sepse javën tjetër, unë po ju sjell dhjetë temat më të mira të WordPress dhe WooCommerce. Shihemi atëherë!

Kim Martin
Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me