UX část 2: Definujte uživatele, najděte je a vyřešte jejich problémy

Design UX je především o vytvoření působivého prostředí pro vaše uživatele.


Vědí, co uživatel chce, a dává jim to rychle a jednoduše. Díky nejlepšímu designu UX si uživatel myslí, že web je vytvořen právě pro ně.

Druhá z našich čtyř částí se zaměřuje na vaše Cílová skupina. Protože nemůžete vytvořit dobrý uživatelský dojem, pokud nevíte, kdo jsou vaši uživatelé!

Definujte své cílové publikum

Na internetu je staré přísloví:

“Pokud se pokusíte potěšit všechny, nikoho potěšíte.”

Definování a zacílení na konkrétní publikum je jediný způsob, jak vytvořit dokonalou uživatelskou zkušenost.

Proč cílové publikum záleží na designu UX?

Dobrý design UX je o tom, aby si uživatel myslel, že váš web byl navržen právě pro ně. Musí se cítit jako doma, musí se spojit s obsahem a – a co je nejdůležitější – najít odpovědi, které hledají.

Když zacílíte na skupinu lidí se společnými charakteristikami, ambicemi a problémy, můžete vytvořit uživatelské prostředí na míru, právě pro ně.

Můžete to udělat pouze tehdy, pokud víte, kdo jsou a co chtějí.

Jak definuji své publikum?

Krok. 1. Nehmotný návrh hodnoty

Je obtížné definovat své publikum, dokud přesně nevysvětlíte, co děláte. Pouze v případě, že rozumíte účelu vašeho produktu, můžete zacílit na správné publikum. Část 1 této série se zaměřuje na Value Proposition, takže si přečtěte první!

Pouze když víte, co děláte, můžete zjistit, kdo bude mít prospěch.

Krok 2. Jaký je jejich největší a nejhlubší problém?

To je podstata podnikání. Nalezení problému a jeho řešení. Jaký velký problém váš produkt nebo služba opravuje??

Jakmile to víte, můžete zacílit na ty, kteří to trpí. I když to ještě neví!

Například Spotify se rychle stala největší službou streamování hudby na světě. Jak to udělali? Vyřešili velký problém. Dali nám okamžitý přístup k bezplatné hudbě.

Spotify poskytuje okamžitý přístup k bezplatné hudbě

To však nebyl jediný důvod jejich úspěchu (mnoho dalších služeb to dělá). Jejich úspěch byl na tom, jak zacílili na své první uživatele. Šlo to po těch, které byly frustrovány současným systémem.

Definovali své publikum jako: mladí, začínající milovníci hudby, kteří konzumují a sdílejí svá média online. Pak za nimi agresivně šli zasláním exkluzivních pozvánek.

Dobrý design UX je o rychlém řešení problémů. Spotify našel problém, opravil jej a sdílel jej se všemi lidmi, kteří ho chtěli vyřešit.

Jaký problém řešíte a kdo jiný to chce??

Krok 3. Vytvořte uživatelský profil ideálního zákazníka

Při definování publika se chcete vyhnout zobecnění. Potřebujete jasný a ostrý obraz v hlavě. Nejen tabulka dat nebo graf. Potřebujete skutečnou lidskou bytost.

Kdo je váš ideální zákazník?

Vezměte si vteřinu a představte si perfektního spotřebitele pro svůj produkt. Definujte jejich vlastnosti co nejpodrobněji.

Tento uživatelský profil využijete při rozhodování o každém budoucím návrhu UX. Chtěl by váš ideální zákazník nový výběr barev? Co si myslí o vašem výběru jazyka? Váš uživatelský profil se stane vaším měřítkem pro služby.

Zde jsou klíčové informace, které potřebujete k vytvoření prvního ideálního uživatelského profilu:

Krok 4. Uveďte jejich demografické údaje

Udělejte si seznam podle věku, pohlaví, místa, zaměstnání a příjmu ideálního zákazníka. To vám pomůže začít přizpůsobovat design vašich webových stránek a UX.

Jejich věk a pohlaví vám pomohou určit, jaký jazyk použít a jaký tón. Všimněte si, jak Snapchat agresivně cílí na trh ve věku 13–34 let. Nabízejí výhradně mobilní službu plnou jasných barev (psychologicky spojenou s preferencemi mladých dospělých). Silně používají emotikony a jejich kopie je nehanebně zaměřena na mladé publikum (spousta vykřičníků, smajlíků a superlativů).

Svůj design UX přizpůsobili demografickému publiku s fenomenálními výsledky.

Pokud však chcete zajistit co nejlepší uživatelský dojem, musíte jít mnohem hlouběji.

Krok 5. Zaměřte se na jejich motivaci, sny a cíle

Nejsilnější výsledky přicházejí, když navrhujete web nikoli pro to, kým jsou, ale pro koho chtějí být.

Navrhněte jej pro začínajícího podnikatele. Nebo osoba, která chce provozovat maraton nebo chce založit blog. Prodejte jim sen a ukažte jim, jak jim vaše služba pomůže dostat se tam. Dobrý design UX je o tom, jak jim ukázat lepší cestu vpřed.

Zaměřte se na lidi se snem, protože je mnohem pravděpodobnější, že od vás nakoupí.

S ohledem na to definujte své cílové publikum podle jejich motivace. Proč přicházejí na váš web? Kde chtějí být za pět let? O co jsou nadšení?

Pokud je inspirujete, poskytnete vám skvělé uživatelské prostředí.

Příklad perfektního uživatelského profilu

Tento uživatelský profil zahrnuje více než jen demografické údaje:

Uživatel A je ctižádostivý podnikatel ve věku 31 let, který žije v Londýně. Provozuje blog o webdesignu a považuje se za vůdce myšlenek. Sleduje blogy vývojářů a sdílí obsah na Twitteru a LinkedIn. Zoufale chce zvýšit dosah svých sociálních médií.

S touto demografickou informací můžete vytvořit prostor, který se cítí jako doma. Je to však informace o chování a ambicích, které vám skutečně pomáhají vymýšlet uživatelský dojem. Můžete ji zmocnit k růstu jejího podnikání, ukázat jí, jak zvýšit její dosah na sociální média, a požádat ji, aby to vše sdílela na Twitter.

To je silný uživatelský zážitek. A to vše proto, že jste definovali svého ideálního uživatele.

Teď jsi na řadě

Podívejte se na svůj produkt nebo službu dlouho. Jaké cílové publikum bude váš produkt pohltit a sdílet jej s ostatními? Vytvořte si svůj vlastní ideální uživatelský profil a vytvořte si pro ně svůj UX design.

Čím více o svých uživatelích víte, tím lepší služba vám může poskytnout. Odpovídá na otázky, přináší hodnotu a způsobuje, že se uživatel cítí jako doma.

Koneckonců, nemůžete vytvořit dobrý uživatelský dojem, pokud nevíte, kdo jsou vaši uživatelé.

Dále pokračujte ve čtení části návrhu UX 3 – Funguje váš současný návrh UX?.

Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
    Like this post? Please share to your friends:
    Adblock
    detector
    map