NordVPN

NordVPN

https://nordvpn.com/

tl; Dr.

NordVPN korkutucu derecede güçlü bir yarışmacı. Güvenlik, gizlilik ve hızın önemli alanlarındaki tüm doğru düğmelere basar, ancak hepsini yenmek zor uzun vadeli abonelik fiyatlarında sunar. Gizliliğini korumak isteyen herkes için kesin bir satın alma zorunluluğu!

NordVPN İncelemesi: 9 Artıları & NordVPN Kullanmanın 4 Eksileri

NordVPN, VNP işindeki bir başka devdir ve Panama merkezli. 2012 yılında başlayan şirket, çok kısa sürede çok yol kat etti. 2023 itibarıyla 62 ülkede 4.000’den fazla sunucuyu yönetiyor.

NordVPN Hakkında Neler Seviyoruz

1. Birinci Sınıf Gizlilik ve Güvenlik

NordVPN’in merkezi Panama’da olup, çoğu servis sağlayıcı için genellikle önemli olmasa da VPN hizmetleri için önemlidir. Panama’nın veri saklama yasaları yoktur ve hükümetleri (bildiğimiz kadarıyla) İnternet gözetimi yapmamaktadır. Bu, NordVPN’in yasal olarak kullanıcılarının etkinliklerinin kayıtlarını tutması gerekmediği anlamına gelir – gizliliğiniz için harika!

Gizlilik için mükemmel konumlarına ek olarak NordVPN ayrıca üstün şifreleme standartlarına sahiptir. Tüm üst düzey VPN servis sağlayıcıları gibi 256 bit Gelişmiş Şifreleme Standardı (AES) kullanıyorlar.

Bekle – dahası da var – Gizliliğinizi daha da korumak için NordVPN müşteri iletişiminde PGP anahtarlarını kullanır ve hesap bilgilerinizi korur. PGP anahtarları, NordVPN ile aranızdaki iletişimi şifrelemek için kullanılabilir ve pratik olarak kırılmaz.

Kill-switch: İki farklı kill-switch tipi vardır: kullanıcı artık beklenmedik bir çıkış durumunda (sistem genelinde kill-switch) belirli bir uygulamayı kapatmayı veya İnternet bağlantısını tamamen sonlandırmayı seçebilir.

2. Kill Switch Gizlilik Uzlaşmasını Önler

Bir NordVPN sunucusuna bağlantınız kesilirse ne olabileceğini merak ediyorsanız, Kill Switch yanıtınızdır. Bir NordVPN sunucusu bağlantınızı keserse, bu özellik tüm İnternet iletişiminizi çığır açan bir durma noktasına getirir.

Platformunuza bağlı olarak kullanılan NordVPN’in Kill Switch’in iki sürümü vardır. Windows veya Mac sürümü, bir şey olursa hangi uygulamaların iletişim kurmayı bırakacağını seçmenize izin verirken, mobil uygulama sürümü her şeyi durdurur.

Tüm bunlar veri sızıntısını önlemeye yarar.

2.1. DNS Sızıntısı Yok

Bir VPN’i test ederken her zaman olduğu gibi, kurulum ve hız testlerinin yanı sıra en önemli şeylerden biri gerçek IP’nizin maskelenmesini sağlamaktır. Sonuçta, bu birincil amaçlardan biri, değil mi? Standart testler dnsleak.com veya dnsleaktest.com adresinde yapılabilir..

Tek yapmanız gereken, gerçek IP’nizi bu iki sitede gösterilenlerle karşılaştırmaktır – eşleşmedikleri sürece, sorun olmaz.

NordVPN DNS sızıntı testi* Malezya’dayım, bu yüzden NordVPN müşterim gayet iyi çalışıyor!

3. Korumayı Çift VPN ile İkiye Katlayın

Şimdiye kadar VPN’lerin temel kavramlarına aşina olacaksınız, bu yüzden NordVPN ile birlikte gelen ek bir şeyden bahsedelim ve bu da Çift VPN. İki VPN sunucusunu birbirine bağlayarak, esasen ek bir koruma katmanı elde edersiniz.

Çift VPN ile ekstra güvenlik

Bilgisayarınız / cihazınız önce bir VPN sunucusuna bağlanır ve daha sonra istediğiniz hedefe ulaşmadan önce ikinci bir VPN sunucusuna bağlanır. Bu şekilde, hedef IP’niz iki değişikliğe uğrar ve verileriniz de iki kez şifrelenir. Dediğim gibi, korumayı ikiye katlayın!

4. Birçok Platform Türünde 6 Cihazı Bağlayın

Birden çok cihaz için en iyi VPN

Çoğumuz için, bir seferde birkaç cihazda VPN kullanmayı bekleyebiliriz. En azından bir bilgisayarda ve bir mobil cihazda. Sonra cihaz delisi olan ve bir bilgisayar, dizüstü bilgisayar, iki akıllı telefon, iki tablet ve iyilik olanlar başka ne biliyor.

NordVPN herkese hitap eder ve hesap başına bir seferde altı adede kadar eşzamanlı bağlantıyı destekler. Bu, tüm cihazlarınızı ayrı ayrı koruyabileceğiniz ve iyi önlem almak için yönlendiricinize atabileceğiniz anlamına gelir.

Çok sayıda platform türü desteklenir, bu nedenle sahip olduğunuz her şey iyi olabilir. Tek istisna daha yönlendirici olduğu için yönlendiriciler söz konusu olduğunda.

Uyarı

Tüm yönlendiriciler VPN’leri desteklemez. Hizmeti satın almadan önce lütfen sizinki İnternet bağlantınızla birlikte NordVPN’i destekleyip desteklemediğini kontrol edin. Aksi takdirde VPN için en iyi kablosuz yönlendiricimize göz atın.

5. Yüksek Hızlar – Malezya Hariç!

Beş farklı coğrafi konum denedim ve her zamanki artan ping zamanını fiziksel konumumdan ne kadar uzağa aldığımı fark etsem de, genel hızlar çok etkileyiciydi. Testlerim, düzenli olarak 45Mbps verimin üzerine çıktığım 50Mbps’lik bir hat üzerinde gerçekleştirildi.

Konumların çoğundan ortalama 40Mbps’ye ulaşabildim – bu şu ana kadar bir VPN kullanırken karşılaştığım en iyisi (hattımın teknik olarak 50Mbps olduğunu ve maksimum 45Mbps maksimum olduğunu unutmayın). Performansta bulduğum tek istisna Malezya sunucusu oldu.

Hız testi Asya - Malezya SunucuAsya – Malezya

Hız testi Avustralya - Perth ServerAvustralya – Perth

Hız testi Kuzey Amerika - Washington ServerKuzey Amerika – Washington

Hız testi Afrika - Johannesburg ServerAfrika – Johannesburg

Hız testi Avrupa - London ServerAvrupa – Londra

Çoğunlukla hızlar çok etkileyici olduğundan, 2k ve 4k HD için YouTube akışı da iyiydi, yine pürüzsüz ve ağrısızdı. Ben hiç sorunsuz 4 k video akışı başardı. Bununla birlikte, daha önce fark edildiği gibi, Malezya bağlantısı 720p’lik bir akış elde etmeyi başaramadı, hız çok kötüydü.

6. 62 Ülkede 4.000’den Fazla Sunucu

NordVPN sunucuları* NordVPN’in Windows Uygulaması, sunucu konumunuzu seçmeniz için bir dünya haritası görüntüsü kullanır

62 ülkede 4.000’den fazla sunucuyla NordVPN’in bugün orada daha büyük VPN servis sağlayıcılarından biri olduğuna şüphe yok. Bir çift o kadar büyük olmasa bile, aralarından seçim yapabileceğiniz binlerce kişi var.

Bu sunucuların neredeyse yarısı ABD tabanlıdır ve bunu benzer sayıda Avrupa tabanlı sunucu takip etmektedir. Görebildiğim tek dezavantajı, Asya Pasifik ve Afrika bölgelerinde çok daha fazla sınırlamaları olması..

7. NordVPN Harika Fiyat Tekliflerine Sahip!

MonthlyYearlyBi yılda
Fiyat / ay 11,95 $ $ 6.99 $ 4.99
Toplam Fatura 11,95 $ 83,88 $ 95,75
Fatura Döngüsü1-ay12-ay24-ay
Para İade Garantisi30 gün30 gün30 gün

En ucuza 6.67 dolara giden ExpressVPN’i araştırdıktan sonra, NordVPN’in ç aylık üç yıllık 2.75 dolarlık sözleşme planında sersemletildim (3 yıllık plan durduruldu: [) 2 yıllık aylık 4.99 dolarlık sözleşme planı. Bir aydan bir yıl süreye kadar aynı katmanlarda, ikisinin fiyatı neredeyse aynıdır, ancak NordVPN’in 2 yıllık planı para için şaşırtıcı bir değerdir.

Bu şekilde düşünün – 30 günlük para iade garantisi var ve uzun vadeli planlar için kir ucuz fiyatlandırma sunuyor – bu da mükemmel tüketici mantıklı. Bir yıllık planlarına bakıldığında, fiyat toplam 83.88 $ ‘a kadar çıkıyor. Sadece 12 $ daha fazla toplayıp iki yıl boyunca devam ederseniz, neden olmasın?

Ne yazık ki, burada sadece küçük bir ‘ama’ var – NordVPN, bulunduğunuz ülkeye bağlı olarak Katma Değer Vergisi (KDV) de alıyor. Sizden KDV alınmayacaktır, ancak bazılarınız% 20’ye varan ek bir ücretle sonuçlanabilir (gördüklerimden).

NordVPN KDV

8. Kripto paralar ve Ödeme Kabul Edilen NAKİT

VPN’ler için çek, kredi kartı veya banka havalesi ile bile ödeme kabul ederse çok fazla ilgilenmiyorum, ancak kripto para biriminin yanı sıra NordVPN’nin bazı yerlerde nakit ödemeleri kabul ettiğinden çok etkilendim. ABD’de yaşıyorsanız Fry’ın Elektronik veya Mikro Merkezi’nden nakit olarak ödeme yapabilirsiniz..

Kripto para birimleri için şirket üç türü kabul ediyor – Bitcoin, Ethereum ve Ripple.

Bu iki ödeme yöntemi önemlidir çünkü takip edilemezler. Sonuçta, gizliliğiniz neden bir VPN sağlayıcısı arıyorsunuz??

9. Netflix Desteği Güncel Tutuldu

Netflix ile ilgili şey, bölgesel içerik kısıtlamalarını denemek ve çözmek için VPN kullanan kullanıcılardan nefret ediyor gibi görünüyor. Şirket VPN kullanıcılarını engellemeye çalışır ve NordVPN bunu fark eder ve kullanıcılarının Netflix içeriğine erişmesine yardımcı olmak için sürekli çalışır.

Aslında, bölgesel içeriğe nasıl erişebileceğinizle ilgili talimatları içeren sayfanın tamamını korur. Talimatlar zaman zaman değişir, bu nedenle NordVPN kullanırken Netflix sorunlarınız olduğunu fark ederseniz, bu sayfayı kontrol etmeyi unutmayın!

NordVPN Hakkında Sevmediğimiz Şeyler

1. Torrenting Yalnızca Bazı Sunucularda Desteklenir

İlk başta Torrenting, NordVPN ile bir muamma oldu. Sonra tüm sunucularının eşler arası dosya paylaşımını desteklemediğini hatırladım. Bunun için ayarlar, otomatik olarak bir seçim yapılmasını seçebileceğiniz veya bağlanmak için belirli bir sunucu türü seçebileceğiniz “Başlangıçta otomatik bağlan” altında bulundu.

NordVPN için bunlar Dedicated, DoubleVPN, Onion Over VPN veya P2P olarak kategorize edilir. Tam olarak kullanıcı dostu olmasa da, bunun kontrolde çok daha fazla esnekliğe izin verdiğini görüyorum.

Yalnızca Bazı Sunucularda Torrent Oluşturma* Bir P2P sunucusu seçmezseniz, torrentlerinizin düzleşmesi ihtimali vardır – bunun gibi

NordVPN’in torrentleri desteklemesinden memnun olmasına rağmen, torrent hayranıysanız sadece belirli sunucularla sınırlı olmak oldukça hayal kırıklığı yaratabilir. Ayrıca, yaptığım hız testlerine göre Torrent hızlarının beklediğim kadar iyi olmadığını fark ettim..

2. Malezya’da Abysmal Hızları

NordVPN’in Malezya sunucusunun hız testlerinde ne kadar kötü performans gösterdiğine şaşırdım. Açık olmak gerekirse, Malezya sunucusunu üç farklı gün boyunca ve günde birkaç kez denedim – NordVPN’in buraya bağladığı hızlar sadece korkunç. Ben sürekli kabul edilemez 3 ila 11 Mbps hızları korkunç karşılaştım.

3. Yavaş Uygulama ve Sunucu Bağlantıları

NordVPN’in Windows için sahip olduğu gibi bir istemci uygulaması kullanıyorsanız, bir sunucuya bağlanmak için biraz zaman alması gereken not etmeniz gereken bir şey var. Windows istemcisinde bir kronometre çalıştırdım (katı hal sürücüsünde Windows 10 çalıştırıyorum) ve bağlantı kurmak ortalama 14-30 saniye sürüyor. Bu, müşterinin yüklemesi için geçen süreyi içermez.

Şimdi bazı insanlar için bu çok fazla görünmeyebilir. Ama benden hoşlanıyorsanız ve SSD hızında yükleme sürelerine alışkınsanız, anlayabilirsiniz. Ya da standart bir sabit diskteyseniz bunu düşünün – 14-30 saniye, şu anda karşı karşıya olduğunuza kıyasla bilgisayarınızın tam olarak başlatılmasının ne kadar süreceği.

Sanırım tüm bunların tek istisnası, yönlendiricinizden NordVPN kullanacaksanız, bu durumda ‘her zaman açık’ olacaktır.

4. OpenVPN Yapılandırması Kullanıcı Dostu Değildir

L2TP veya başka bir protokol yerine OpenVPN kullanmayı tercih ederseniz, biraz şok olabilirsiniz. İlk olarak, NordVPN’in sunucularının her bir sunucusu için yapılandırma dosyasını içeren bir ZIP dosyası indirmeniz gerekir. Her sunucunun biri TCP ve diğeri UDP için olmak üzere iki yapılandırması vardır.

NordVPN yapılandırmaları

Bu, ZIP arşivinin içinde, al1.nordvpn.com.tcp443 veya za12.nordvpn.com.tcp443 gibi adlarla 8.000’den fazla yapılandırma dosyasının (son sayıdaki 9.341) tam olduğu anlamına gelir. Her yapılandırma dosyası sunucusunun NEREDE olduğu konusunda, bunu deneme yanılma yoluyla öğrenmelisiniz.

Cidden, bu NordVPN’in OpenVPN konfigürasyonlarını dağıtmayı düşünebileceği en saçma yöntemlerden biridir ve boyunda büyük bir ağrıdır.

Sonuç: NordVPN İçin Ödeyeceğim?

Tek kelimeyle – kesinlikle! Kişisel olarak, bir VPN sağlayıcısı ararken, hepiniz aynı şeylerin peşindeyim – gizlilik, güvenlik ve hız. NordVPN tüm bu kilit alanlarda oldukça başarılı.

Aslında herhangi bir VPN servis sağlayıcısından beklediğimden çok daha iyi olan sunucu hızlarından çok etkilendim. Doğru, Malezya sunucu hızları bir hayal kırıklığı gibi bazı hayal kırıklıkları var, ama sonuçta 62’den bir ülke.

Pastanın üzerine krema, NordVPN’in ayda 3.49 $ karşılığında 3 yıllık bir anlaşma, gördüğüm kadarıyla para için değer açısından neredeyse rakipsiz. Birisi daha düşük bir fiyat teklif etse bile, NordVPN’in sunduğu hizmet seviyelerinde yaptıklarından şüpheliyim.

Bunun için ödeme yapacak mıyım? Kesinlikle.

Ana Özellikler

  • Log Günlük kaydı yok
  • ✓ Çift DNS
  • 6 6 cihaza kadar koruma sağlar
  • Comm İletişim için PGP. gizlilik
  • ✓ Çoklu protokol desteği

Şunlar için önerilir

  • • Üst düzey güvenlik
  • • Basit ama güçlü kullanıcı arayüzü
  • • Çok sayıda sunucu
  • • Hemen hemen tüm platformlarda kullanılabilir