תוכלו למצוא המון מאמרים על טיפים, טריקים וטכניקות וורדפרס ברחבי האינטרנט, אך ג’ומלה לא פופולרית לא פחות. עם זאת, ג’ומלה היא עדיין אפשרות ברת קיימא עבור אתרים רבים.

על מנת להעמיק על ההבדלים בין השניים ולמה בחרתם בזה אחר זה, פנינו לדויד אטארד, הבלוג יוצא הדופן ובעל חברת Dart Creations, בלוג אינפורמטיבי לעיצוב אתרים כדי לשתף את ג’ומלה !, וורדפרס, שיווק לעסקים קטנים, אופטימיזציה למנועי חיפוש וטיפים שימושיים רבים אחרים למעצבי אתרים ובעלי אתרים קטנים ונצחים. הוא מנהל מוצר בסוכנות שיווק דיגיטלית ביום, חובב עיצוב אתרים מאז ומתמיד. דייוויד מתלהב מדברים רבים בתחום הטכנולוגי, מתלהב משיווק, קידום אתרים, ודרכים להגדיל את התעבורה באתר.

האם ג'ומלה או וורדפרס הם הטובים ביותר עבור אתר המסחר האלקטרוני שלך?

שלום דוד וברוך הבא ל- Bitcatcha! יש לך אתר מדהים ומלא בעצות מעולות לעיצוב אתרים והרבה מידע על שתי האפשרויות הפופולריות ביותר ב- CMS: וורדפרס וג’ומלה. יש לך אישורים מרשימים אבל אני מקווה שתוכל לספר לנו קצת יותר על הרקע שלך בפיתוח עיצוב אתרים.

דיוויד עטרד

הייתי מעצב / מפתח אתרים כל עוד אכפת לי לזכור. כשהוא מתבגר בשנות ה -90 כאשר האינטרנט חווה את הבום הראשון שלו (וזה חזה), זה טבעי רק שאסתקרן אותי כל העניין באינטרנט. לאחר סיום לימודי ה- IT, העבודה הראשונה שלי הייתה בפיתוח אתרים, כך שזה היה טבעי שעיצוב אתרים יהיה משהו שאני אהיה מתלהב ממנו. מאז עיצבתי אתרים באופן מקצועי ותחביב.

התחבר לדוד: 

התחברו עם דייויד באמצעות הפייסבוק התחברו עם דייויד דרך טוויטר התחבר לדוד באמצעות Google+

מה עם החוויה שלך עם ג’ומלה וורדפרס? אתה מציע עצות נהדרות בנושא יצירות הטלת החצים, כך שבוודאי ביליתן המון זמן בפלטפורמות הבלוגים הללו.

כמה חודשים לאחר הקמת ג’ומלה נתקלתי בזה ומיד הובא לי כמה קל להתקין אתר שלם ולשמור עליו. במבט לאחור, אני יכול לומר שזה היה הרעיון של CMS שאותו חיברתי. באופן מוזר, בערך באותו זמן, נתקלתי בוורדפרס, אבל זה לא היה מעודן כפי שהוא היום אז והתעלמתי זמן מה.

עיצבתי אתרים בעיקר עם ג’ומלה עד שנתיים אחורה. לאחרונה אני מקבל הרבה יותר ניסיון עם וורדפרס, ואני ממש ממש שמחתי שגיליתי מחדש את ה- CMS הזה ואת נוכחותו..

FYI, חברים, ג’ומלה נוצרה בשנת 2005, כך שלדיוויד יש המון שנים תחת חגורתו בעבודה עם CMS זה. עם נתון שפורסם לאחרונה, בוורדפרס יש 59.3% מנתח השוק בכל מערכות ניהול התוכן, היא המנצחת הברורה על ג’ומלה, עם נתח של 6.1%, כמו גם CMS אחרים כמו דרופל ובלוגר. אבל מה איתך, דייוויד? איזה מהם היית אומר שהוא המועדף עליך היום?

קשה לבחור מועדף באמת. אני מכיר את ג’ומלה ממש טוב והניסיון הרב שלי מקל על העבודה איתי עבורי. שוב, וורדפרס הפכה להיות כל כך קלה לעבוד איתה. היום אני מתקשה לבחור בין השניים.

זה בסדר, לא נגיע לך לבחור! בין וורדפרס לג’ומלה, לאחת מהן יש את התכונות הטובות ביותר מבחינת התאמה אישית של האתר שלך, הן מבחינה עיצובית והן מבחינת פונקציונליות?

בחירה בין CMS אחת לאחרת זה ממש כמו לבחור בין כל דבר אחר.

אתם לא בוחרים במכונית רק בגלל שהיא מביאה אתכם מ- A ל- B – יש בה כל כך הרבה יותר מזה.

אני מגלה ששני CMS הם היום בוגרים מאוד מאוד, אם כי לג’ומלה עדיין יש עקומת למידה ארוכה יותר וכמה דברים עדיין לא קל להשיג עם ג’ומלה כמו שהם עם WordPress.

תמיד טענתי כי חוזקו של CMS נובע בעיקר מרוחב הרחבות, התבניות ורכיבי הצד השלישי שהוא תומך בו, ולא רק מהליבה שלו. גם לג’ומלה וגם לוורדפרס יש אלפי רכיבים של צד שלישי, אם כי לדעתי שלורדפרס יש את הקצה ביחס לזה. ישנן הרבה יותר אפשרויות של תוספים עם וורדפרס בוודאות. יש גם הרבה יותר מידע זמין, ולכן בהקשר זה אני מאמין שלווורדפרס יש יתרון.

כן, גילינו שזה נכון. אז זו החלטה מאוד אינדיבידואלית?

כן. כל משתמש צריך לבחור מתוך הפרויקט הנוכחי עליו הוא עובד. אין כל בחירה ברורה לכל פרויקט. עליכם לבחור ג’ומלה, וורדפרס (או כל CMS אחר) על סמך הדרישות של כל פרויקט ספציפי עליו אתם עובדים.

נניח שברצונך לבנות אתר מסחר אלקטרוני. תדע שיש הרחבות לחנויות מקוונות הן עבור WordPress והן עבור ג’ומלה. תדע גם שאתר המסחר האלקטרוני שלך עשוי להיות קו ההצלה שלך, כך שתצטרך לוודא שהאתר שאתה בונה ממוקד לחלוטין במסחר אלקטרוני. באותה מידה, למרות של- WordPress וג’ומלה עשויים להיות פתרונות עבור אתר מסחר אלקטרוני, הייתי נוטה יותר להשתמש ב- CMS אשר בנוי במיוחד למסחר אלקטרוני כמו Magento. סביר יותר שהוא יעמוד בדרישות המלאות של אתר מסחר אלקטרוני.

בוא נלך לדוגמה פשוטה יותר. בואו נגיד שאתה רוצה לבנות אתר פשוט עם הרבה תכונות לבלוגים. סביר להניח שתגלה שוורדפרס מתאימה הרבה יותר מג’ומלה לבלוג. למרות שלג’ומלה יש אפשרויות לבלוגים, זו לא הנקודה החזקה ואולי תצטרך ללכת להרחבת בלוגים כדי לקבל את כל התכונות שוורדפרס תצטרך להציע מחוץ לקופסה.

לג’ומלה יש גם נקודות חזקות. זה מאופשר לנייד לחלוטין, כולל האחורי, באופן טבעי. אינך צריך אפליקציות או שום דבר כדי לגשת ולפרסם.

בסופו של דבר זה באמת מסתכם בפרטי הפרויקט של כל פרויקט.

עם כל פרצות האבטחה ברחבי העולם בשנים האחרונות, האבטחה היא נושא גדול. לדעתך האם וורדפרס או ג’ומלה בטוחים יותר?

זה קשה.

אני מאמין שלורדפרס היו יותר פגיעויות בעלות פרופיל גבוה יותר ממה שיש לג’ומלה, אבל גם לג’ומלה היה חלק נאות בפגיעויות. שמירה על אבטחת ג’ומלה וורדפרס מחייבת אותך לנקוט במספר פעולות מניעה, כגון:

 • דואג להתקין עדכונים באופן קבוע
 • באמצעות אבטחת רשת
 • שימוש בסיסמאות מורכבות
 • שימוש רק בתוספים ותוספים של צד שלישי מכובד
 • ביצוע גיבויים רגילים

למידע נוסף @ Dart-Creations:

 1. עשרת סוגיות האבטחה של ג’ומלה (ואיך לתקן אותן)
 2. 17 דרכים למניעת פריצה של וורדפרס: רשימת הכניסה החיונית לאבטחת וורדפרס

באמת ובאמת, כל CMS יכול להיות מאוד בטוח ופגיע מאוד. כל CMS שלא מתעדכן בכל התיקונים האחרונים יהפוך לפגיע. זהו באמת. זה רק עניין של זמן עד שהאתר שלך ייפגע אם אין לו:

 • עדכוני הליבה האחרונים
 • העדכונים האחרונים לרכיב של צד שלישי
 • עדכוני הנושא האחרונים

ישנם דברים אחרים שכדאי לקחת בחשבון, כמו חברת אירוח שדואגת לאבטחת האתר שלך. זה חשוב מאוד.

חברת אירוח אתרים עושה את ההבדל הגדול, כפי שאנו יכולים להעיד כאן ב- Bitcatcha. מה דעתך על קידום אתרים? האם לדעתך וורדפרס או ג’ומלה ידידותיים יותר ל- SEO?

יותר ויותר, SEO הופך להיות בלתי תלוי בגורמים שבדף, ויותר על גורמים איכותיים וגורמים מחוץ לדף כמו קישורים נכנסים סמכותיים טובים. הבחירה ב- CMS ל- SEO הפכה לרוב לא רלוונטית בעיניי, כל עוד אתה מסוגל לעשות את היסודות.

תזדקק לתוסף SEO ללא תלות באיזה CMS אתה משתמש, כדי לוודא שאתה דואג לכל גורמי ה- SEO שבדף. אגב, יש לנו מאמרים נרחבים בנושא ביצוע ג’ומלה לקידום אתרים, ורשימת בדיקה מלאה עבור קידום אתרים ב- WordPress באתר האינטרנט..

האם אתה יכול בבקשה להיכנס לפרטי פרטים נוספים על נקודות החוזק והחולשה של כל CMS בכל הקשור לקידום אתרים?

אני מגלה ש- WordPress כיסה SEO באמת, ממש יפה דרך תוסף ה- SEO של Yoast, מכיוון שהוא מדריך אותך לגורמי SEO באתר בזמן שאתה כותב את התוכן שלך..

לרוע המזל, וורדפרס באופן כללי לא מצליחה ליצור מבנה של כתובות אתרים המועדפות על ידי גוגל כגון אתר / נושא / נושא / מילת מפתח-כותרת.html.

קישורים פנימיים הם גם לא משהו שיוצא מהקופסה.

שני אלה הם אותות דירוג חזקים מאוד.

ג’ומלה, לעומת זאת, מסוגלת ליצור מבנה אתרים מומלץ של גוגל מחוץ לקופסה, כאשר האתר / נושא / תת-נושא / מילת מפתח-כותרת.html נוצר באמצעות קטגוריות ותתי-קטגוריות. קל מאוד ליצור קישורים פנימיים. פשוט קישור מהתפריטים לקטגוריות ולקטגוריות משנה. זה עבד טוב מאוד עבור האתר שלי עד כה.

תוספי ה- SEO לג’ומלה הם באמת, ממש טובים, אך הם עדיין לא מעודנים כמו אלה של וורדפרס.

אז מבחינת תוספים לקידום אתרים, וורדפרס היא המנצחת! דוד, אתה יכול להסביר יותר על הסיבות לכך?

זכרו כי השוק עבור תוספי וורדפרס משתלם בהרבה, כך שתוכלו לצפות שהתוספים יהיו מעודנים יותר באופן כללי עבור וורדפרס. זכור ללכת על התוספים המוכחים, הפופולריים והאמינים. הפופולריות של וורדפרס מביאה גם להרבה תוספים באיכות נמוכה.

אם כבר מדברים על תוספים, עלינו להזכיר כי כל תוסף מגיע עם סיכון אבטחה מוגבר (רכיבים נוספים שיש לעדכן).

ואם אתה רוצה אתר מהיר, תצטרך לשמור על תוספים במינימום מוחלט.

פתק : 

אנו מעודדים את קוראינו לבדוק את מהירות השרת שלהם באמצעות כלי בדיקת מהירות השרת החינמי שלנו.

כל הגורמים הללו, מהירות, קידום אתרים, אבטחה, חשובים מאוד עבור אתר עסקי. על איזה CMS היית ממליץ לאתר מסחר אלקטרוני?

השאלה שצריך לשאול היא זו: מה הפונקציה העיקרית של האתר? האם זו החנות, או שמא מדובר בתכנים אחרים כמו מידע על החברה, בלוגים וכו ‘.

אם החנות אינה הפונקציה העיקרית של האתר אתה יכול להשתמש בוורדפרס עם תוסף מסחר אלקטרוני כמו Woocommerce, או ג’ומלה עם סיומת לחנות מקוונת..
זכור שעליך לבחור גם נושא שתואם לחלוטין את התוסף לחנות המקוונת שבחרת. זה יחסוך לך כאב לב בהמשך.

אם האתר שלך מבוסס בעיקר על החנות המקוונת, הייתי מסתכן מחוץ לג’ומלה וורדפרס וללכת על משהו חזק יותר בסחר אלקטרוני כמו מג’נטו..

האם ישנם סוגים מסוימים של עסקים מקוונים המתאימים ביותר זה או אחר?

אני לא מאמין שיש נישות ספציפיות המתאימות ביותר לג’ומלה או לוורדפרס.

אני אף פעם לא מתחיל פרויקט עם בחירה של CMS לפני כן, אלא אם כן יש סיבה ספציפית לעשות זאת.

אין כללים קשים ומהירים לגבי בחירת CMS לסוג מסוים של עסק מקוון. לכל פרויקט יש ייחודים משלו, ורוב הפעמים גם ג’ומלה וגם וורדפרס יכולים לעשות עבודה נהדרת.

לדוגמה, אחד הפרויקטים האחרונים שלנו היה IntentMultimedia. הלקוח כבר היה בנוח להשתמש בג’ומלה, אז מדוע הלקוח עבר את כל עקומת הלמידה של לימוד וורדפרס? הם שמחו להמשיך להשתמש בג’ומלה, אז שדרגנו את האתר שלהם, הגענו לזה והיה יותר משמח.

בפעם אחרת, בעבודה באתר מועדון הטיפוס במלטה, בחרנו לג’ומלה. הלקוח לא התלהב מזה, והמעצבים שעבדנו איתם שנאו את הרעיון להשתמש בג’ומלה לעומת וורדפרס. כמה ימים בתור, הפכנו את ההחלטה והלכנו עם ג’ומלה. אתה באמת צריך לראות מה הכי טוב משרת את הלקוחות שלך בסוף היום, ולא את ההעדפות שלך. אתה לא יכול להכריח דברים בגרונם של אנשים, רק בגלל שאתה מעדיף את זה ככה בעצמך. בסופו של דבר, החלטה שלא שופטה אותה תחזור לרדוף אותך ולפגוע בך.

כל עצה שתעזור למישהו להחליט מה הכי טוב לאתר המסחר האלקטרוני שלו?

הדרך לה אני ממליץ לעשות בחירה היא על ידי תשובה לשאלות הבאות.

 • האם יש לך ניסיון עם ג’ומלה או וורדפרס?
 • האם ברצונך לעבור באופן ספציפי מ- CMS הנוכחי שלך?
 • האם אתה יכול להשיג את הפונקציונליות שאתה רוצה עם ג’ומלה או היית צריך להסתמך על פריצות כדי להשיג את התוצאה הסופית הרצויה? (אני נוטה לשמור על פריצת קוד למינימום כדי להבטיח שאעדכן עם כל העדכונים האחרונים מסיבות אבטחה)
 • האם יש סיבות ספציפיות לכך שג’ומלה תעבוד טוב יותר עבור אתר זה?
 • האם יש נושאים לג’ומלה שהם מספיק טובים לרעיונות העיצוב שלך?

ברגע שיש לך את התשובות האלה ברורות בראשך, אתה יכול לפסוק שיקול דעת משכיל ומחקר שאליו CMS צריך ללכת.

לדוגמה, אם אתה מתכנן לבנות הרבה דפים מותאמים אישית, אתה תגלה שפתחי דפי וורדפרס כמו Divi הם הרבה יותר פוריים ובוגרים מאשר בג’ומלה..

לא הייתי אומר ש- WordPress צריך לשמש לעסקים מסוג זה. אתה צריך לשקול את היתרונות והחסרונות של עבודה עם שניהם. תוכלו גם פשוט לגלות שאנשים מסוימים נוחים יותר או מוטים לעבוד עם CMS ספציפי. אם הם מצליחים להשיג תוצאות נהדרות באמצעות CMS שלהם לפי בחירתם, אז מספיק הוגנים, מי אנחנו שנתווכח וננסה לשכנע אותם אחרת?

דיוויד, היית עזרה אדירה לקוראים שלנו למיין את ההבדלים והיתרונות שבשימוש בג’ומלה או בוורדפרס. קוראים, למידע נוסף ולפרטים בנושא זה, אנא הקפידו לבקר ביצירות החץ.

Kim Martin
Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me