18 mënyra të thjeshta për të krijuar një strategji të përmbajtjes që në të vërtetë drejton trafikun

Drejtimi i trafikut është i vështirë. Shume veshtire.


Disshtë zhgënjyese të shohësh një linjë të sheshtë në analitikën tënde, pavarësisht të gjitha përpjekjeve të tua të vështira.

Ekziston një zgjidhje: përmbajtja. Publikimi i përmbajtjes emocionuese, informuese dhe bindëse drejton mijëra vizitorë në faqen tuaj. Ajo funksionon për pronarët e dyqaneve të e-commerce, blogerët dhe pothuajse çdo biznes tjetër që mund ta imagjinoni.

Lexuesit tuaj do të ndajnë përmbajtje të shkëlqyeshme dhe do t’ju ndihmojnë të arrini qoshet më të largëta të internetit. Me çdo blog, video ose infografi të re, do të kapni rezultate të reja dhe do t’i dërgoni ato në faqen tuaj të internetit.

Ekzistojnë tre rregulla të arta për një strategji efektive, dhe ne po i copëtojmë sot në copëza:

 1. Vjen me ide të shkëlqyera
 2. Ngjitja në një orar të rregullt të përmbajtjes
 3. Optimizimi i tij për ton trafiku

PJESA 1: Përgatitja me ide të përmbajtjes

Ka shumë përmbajtje atje, kështu që do të marrë diçka të veçantë për të dalë jashtë. Ju duhet të dilni me përmbajtje unike dhe të fuqishme. Por, si në tokë vazhdoni të vini me ide të ngurta?

1. Përdorni Buzzsumo për të parë se çfarë përmbajtje po e vret atë në internet

Le të themi se po filloni me një propozim krejtësisht të zbrazët. Ju keni një faqe interneti krejt të re, por nuk e dini se çfarë përmbajtje të krijoni. Hyni në Buzzsumo.

Buzzsumo ju tregon përmbajtjen më të njohur në çdo kategori të caktuar. (Në këtë rast, ‘hamburger në New York’. Mund të kërkoni ndonjë gjë nga ‘marketing në media sociale’ tek ‘pasuri të paluajtshme’.) Siç mund ta shihni, përmbajtja më e mirë është e thjeshtë dhe e drejtpërdrejtë: një listë e burgers më të mirë në New York.

buzzsumo

Nëse keni përmbajtjen ekzistuese në faqen tuaj, mund të përdorni Buzzsumo për të kërkuar në faqen tuaj të internetit. Ajo do të sjellë përmbajtjen tuaj më të popullarizuar të përmbajtjes në mediat sociale.

Këshilla këtu është e thjeshtë. Shikoni se çfarë funksionon, dhe rikrijoni vetë. Bëni më shumë nga ato që funksionojnë.

2. Përdorni Google Analytics për të parë se çfarë po funksionon deri më tani

google analytics

Po sikur të krijoni përmbajtje për muaj të tërë me pak kthim? Diçka nuk po funksionon, por ju keni për të theksuar problemin.

Kjo është ajo ku Google Analytics vjen shumë i dobishëm. Zhyt në llogarinë tuaj të Analytics dhe drejtohuni në sjelljen > përmbajtja e faqes ”.

google analytics

Këtu, mund të futeni në çdo blog të vetëm ose një pjesë të përmbajtjes që keni postuar. Do t’ju tregojë se cili ka trafikun më të madh, kohën më të gjatë në vend dhe nivelin më të ulët të fryrjes.

Shikoni modele në përmbajtjen tuaj më të njohur. Cila ishte tema e përmbajtjes? Cili ishte formati? Whatfarë është një blog, infografik apo video? A kishte një titull të fortë?

Shikoni pse funksionoi ajo përmbajtje dhe bëni shumë më tepër! Po kështu hedhin të gjitha formatet dhe temat që nuk po tërheqin në trafik. Ashtë humbje e kohës suaj.

3. Shënoni ngjarje të rëndësishme të industrisë

Mënyra më e lehtë për të arritur me kohë, përmbajtje përkatëse është duke shikuar botën përreth jush.

Për mua, një nga ngjarjet më të rëndësishme në kalendarin e fillimit është konferenca TechCrunch. Kështu që, unë krijova një përmbajtje në kohë në lidhje me të. Ju mund të bëni të njëjtën gjë në çdo industri.

Le të themi që keni një kompani sportive. Ju e dini që Olimpiada po vjen në gusht, e cila ju jep mijëra tema për të shkruar.

Shënoni atë datë në kalendarin tuaj, si dhe çdo ngjarje tjetër madhore gjatë rrugës. Vendosini vetes një kujtesë një javë para çdo ngjarje dhe krijoni një pjesë të përmbajtjes në lidhje me të. Kjo do të thotë që gjithmonë do të keni gati një përmbajtje të rëndësishme dhe të lajmeve të gatshme për ngjarjen e madhe.

Simple. Easy. Kjo menjëherë duhet të fillojë të plotësojë kalendarin tuaj të përmbajtjes

4. Lexoni bloget

Stephen King me famë tha:

Stephen King

Nëse nuk keni kohë për të lexuar, nuk keni kohë të shkruani.

Leximi jo vetëm që mpreh aftësitë tuaja për të shkruar, por gjithashtu ju jep ide dhe frymëzim. Kaloj të paktën një orë duke lexuar artikuj dhe bloge çdo ditë. Në një seancë, unë do të shënoj rreth dhjetë ide të ndryshme për përmbajtje të re.

Ndoshta blogu la disa pyetje pa përgjigje. Ndoshta ju keni mendimin tuaj. Shikoni një kënd të ri në përmbajtjen ekzistuese.

5. Pyetje të Kuorës

Blogjet dhe videot ekzistojnë për t’iu përgjigjur pyetjeve të njerëzve.

Njerëzit po kërkojnë të mësojnë për një temë të re ose të shohin diçka më qartë. Njerëzit konsumojnë përmbajtje sepse kanë një problem që ka nevojë për rregullim. Detyra juaj është të rregulloni problemet e tyre. Përgjigjuni pyetjeve të tyre.

Quora është një burim i pashfrytëzuar për këtë. Përdoruesit postojnë pyetje të vërteta çdo ditë. Dhe nëse një person është duke kërkuar, ju mund të garantoni se ka mijëra të tjerë që pyesin të njëjtën gjë.

Këtu janë dy pyetjet e para që shfaqen në burimin tim kur të futem te Quora:

Quora

Menjëherë, kjo është dy ide fantastike për një postim në blog. Në fakt, sasia e ideve të përmbajtjes që mund të krijoni nga ato dy pyetje është e madhe.

Merrni llogarinë tuaj në Quora, futni temat tuaja të preferuara dhe voila – frymëzim i menjëhershëm.

6. Pyesni klientët / lexuesit tuaj

Nëse jeni duke kërkuar të drejtoni një trafik serioz, duhet të krijoni përmbajtje që audienca juaj e synuar po kërkon. Pra, me mend se cilët janë njerëzit më të mirë për të pyetur … Kjo është e drejtë, klientët tuaj ekzistues!

Përdorni kanalet tuaja të mediave sociale për të pyetur lexuesit tuaj ekzistues se çfarë përmbajtje dëshirojnë të shohin. Mundohuni të jeni specifik, dhe jepni atyre një mundësi. Për shembull, pyesni nëse ata preferojnë që blogu juaj i ardhshëm të përqendrohet në median sociale ose marketing përmes postës elektronike. Mblidhni votat dhe keni marrë përgjigjen tuaj.

7. Ndani përvojat tuaja

Disa nga pjesët më të efektshme të përmbajtjes bazohen në përvojat personale. Mendoni për diçka që ju ka sfiduar në muajt e fundit dhe tregoni përvojën tuaj. Lexuesit tuaj duan të lexojnë për jetën e vërtetë, qoftë të mirë apo të keqe.

Shembulli im i parë është një përvojë jashtëzakonisht pozitive që (kuptohet) gjeneroi një ton lexuesish:

ari messe

Le ta pranojmë, shumica prej nesh nuk kanë katër biznese shumë milionëshe. Por cilat suksese mund të kaloni te lexuesit tuaj? Farë keni mësuar kohët e fundit që do të ndihmonte të tjerët?

Ajo funksionon po aq mirë kur jeni të sinqertë për gjërat me të cilat keni luftuar. Ali Messe është fantastik për këtë:

ari messe

Mundohuni të shkruani një artikull të ndershëm dhe personal të paktën një herë në muaj. Menjëherë drejton trafikun sepse është relatues, unik dhe i jep kompanisë suaj personalitet.

8. Shikoni komentet tuaja

Kjo është e thjeshtë. Zhyt në seksionin e komenteve nën bloget ose videot e tua, dhe kërko për komente të mprehta. Shikoni për ata që duan shpjegime të mëtejshme.

Përdoreni atë si bazë për përmbajtjen tuaj të ardhshme. Ajo u tregon lexuesve tuaj që të përfshiheni aktivisht me ta, dhe jeni të interesuar për kontributet e tyre.

Ai gjithashtu përgjigjet në një pyetje që me siguri po e bëjnë edhe qindra të tjerë.

PJESA 2: Mbushja e kalendarit tuaj të përmbajtjes

Tani, ju duhet të mbingarkoheni me ide fantastike të përmbajtjes. Tani, është koha për t’i kthyer ato në pjesë të vërteta të përmbajtjes dhe t’i planifikojmë ato në kalendarin tuaj. Ju mund të përdorni Apple iCal përulur për të vendosur kalendarin e përmbajtjes. Më pëlqen gjithashtu të përdor Sprout Social për të ndihmuar në integrimin e mediave sociale dhe orarin e përmbajtjes.

mbin sociale

9. Angazhimi i afateve javore

Nëse nuk i jepni vetes afate, do të zbuloni shpejt se puna juaj nuk do të përfundojë.

Ngjituni në një orar botimi që është realist. Tjetra, unë do t’ju flas përmes disa afateve realiste për t’u angazhuar.

Ndërtoni në mënyrë aktive krijimin e përmbajtjes dhe botimin në orarin tuaj javor. Bëni atë një përparësi.

10. Postoni 2 postime në Blog në javë

2 postime në blog është një objektiv i thjeshtë, i mundshëm për çdo biznes të vogël. Një blog nuk duhet të zgjasë më shumë se disa orë për tu bashkuar. Dhe, kjo do t’ju japë dy shanse të mëdha për të drejtuar trafikun në faqen tuaj çdo javë.

Në ditë alternative, ju mund t’i jepni përmbajtjes një shtytje të dytë në mediat sociale për këdo që e humbi atë.

11. Postoni 1 përmbajtje rrokaqiejt në muaj

Përmbajtja e rrokaqiejt është një përmbajtje e madhe, lëng, e guximshme që ngjall shumë interes. Shtë shumë më efektive sesa postimet e vogla në blog, por është gjithashtu një përpjekje shumë më e madhe.

Në thelb, ju jeni duke kërkuar për të krijuar një burim përfundimtar për diçka. Mund të jetë udhëzuesi i plotë për mjetet e mediave sociale në 2016, për shembull.

Mund të ishte truket më të mira të dëborës të të gjitha kohërave. Farëdo që të zgjidhni, bëjeni të madh, emocionues dhe shumë të ndashëm.

Bukuria e rrokaqiejve është që ju të merrni një fluks të madh të trafikut të menjëhershëm përmes ndarjes së menjëhershme. Ju gjithashtu merrni një bisht të bukur të vizitorëve që e gjejnë përmbajtjen përmes motorëve të kërkimit.

Mëso më shumë: Theelësi për të trafikut të madh, të qëndrueshëm: Teknika e rrokaqiejt

12. Një video në muaj

A e dini se përmbajtja e videos është forma më e përbashkët e përmbajtjes? Epo ashtu është. Nuk është aq e thjeshtë sa trokitja e një postimi në blog, por mund të jetë shumë më efektiv për një kohë të gjatë.

Mund të jetë po aq e thjeshtë sa të flasësh në kamera, dhe të përshkruajë disa fakte ose statistika kryesore. Për sa kohë që po siguroni informacion të vlefshëm, provojeni në një larmi mediumesh të ndryshme.

Ajo funksionoi mjaft mirë për Marija Hamed, e cila fitoi 100,000 shikime në këtë video të thjeshtë, por informuese.

13. Një ebook ose një projekt i madh në vit

Mbi përmbajtjen tuaj të rregullt, duhet të planifikoni një projekt të madh për një vit. Ky projekt mund të jetë një eBook ose një letër e bardhë. Këto janë udhëzues autorizues që bëhen vërtet thellë në lidhje me një temë të veçantë.

Ata ju pozicionojnë si ekspert në temën tuaj dhe u japin lexuesve një pasqyrë të madhe në aftësitë tuaja. Shtë perfekt për ndërtimin e besimit.

Jo vetëm kaq, por ata janë një drejtues i provuar i trafikut. Njerëzit gjithmonë do të ndjekin libra elektronikë dhe përmbajtje të zgjeruar. Më mirë akoma, ata do të marrin pjesë me një adresë emaili për ta marrë atë. Duke përdorur një eBook si një “magnet plumbi”, ju do të mbledhni mijëra adresa emaili.

Dhe – e keni guxuar – gazetat e postës elektronike drejtojnë një trafik serioz.

14. Lërini të tjerët të bëjnë punën e palodhur për ju

Krijimi i përmbajtjes mund të jetë rraskapitës. Pra, është një mashtrim: shfrytëzoni përmbajtjen e krijuar nga përdoruesi.

Bëni atë që bëri Starbucks dhe nxirrni përdoruesit tuaj që të postojnë fotografi të produktit tuaj në veprim. Starbucks zhvilloi një konkurs ku klientët mund të shpërndanin foto nga doodles e tyre të filxhanit.

Starbucks

Rezultati? Javë me një përmbajtje të mrekullueshme falas për të postuar në internet. Bëhuni krijues, mund të bëni diçka të ngjashme me pothuajse gjithçka.

Këtu është një këshillë edhe më e lehtë: inkurajoni rishikimet e përdoruesve për gjithçka që shesni. Shtë një mënyrë e thjeshtë për të rregulluar përmbajtje të re në faqe (rregullisht për SEO).

15. Përsëris gjithçka. Gjatë gjithë kohës.

Pasi të keni botuar një blog të ri, bëni vetes një pyetje të thjeshtë: elsefarë tjetër mund të bëj me këtë?

Mund ta ktheni atë informacion në një podcast? Mund të merrni faktet kryesore dhe të krijoni një infografik të fuqishëm? Mund ta ktheni në një video ose animacion në YouTube?

Ju mund të ripërdorni të njëjtën përmbajtje në shumë mënyra të ndryshme. Audiencës tuaj i pëlqen të tretet përmbajtja në mënyra të ndryshme, kështu që jepja atyre! Kjo ju kursen shumë kohë kërkimesh dhe ju mund të gjeneroni tre herë më shumë trafik.

Përhapni përmbajtjen e repurposed gjatë disa muajve të ardhshëm, dhe kalendari juaj fillon të plotësohet bukur!

PJESA 3: Optimizimi i tij për trafik

Deri më tani, unë ju kam treguar se si të gjeni përmbajtje të shkëlqyeshme dhe të filloni një orar të fortë. Por, ne po na mungon pjesa përfundimtare: të sigurohemi që drejton ton trafik.

Në fund të fundit, nëse postoni një blog dhe askush nuk e lexon, a ekziston me të vërtetë?

16. Fjalë kyçe SEO

Një nga arsyet pse përmbajtja është kaq e mirë në drejtimin e përmbajtjes është përfitimet e motorit të kërkimit. Para së gjithash, Google i pëlqen të shohë shumë azhurnime të rregullta dhe përmbajtje.

Së dyti, përmbajtja ndihmon Google të kuptojë më shumë se kush jeni dhe çfarë bëni. Duke përdorur fjalë kyçe shumë të synuara në përmbajtjen tuaj, ju mund të drejtoni shumë trafik përmes Google.

Zgjidhni fjalët kyçe që po kërkoni të renditni, dhe bëjeni ato një pjesë të madhe të përmbajtjes tuaj. Le të kthehemi te shembulli ynë Burger. Do të dëshironi të siguroheni që përmbajtja juaj të përmbajë shumë referenca për burgers dhe New York.

Shtë kaq e thjeshtë, por funksionon.

Mëso më shumë: Mënyra Krijuese për të gjetur Klasa të Renditjes së lartë dhe Konvertuese

17. Titujt e vrasësve

Nëse vërtet dëshironi të drejtoni trafikun, duhet të dalloheni nga të gjitha pjesët e tjera të përmbajtjes atje. Titujt dhe titujt e tu duhet të shpërthejnë zhurmën dhe t’i bindin njerëzit të klikojnë mbi to.

Kaloni të paktën 20% të kohës tuaj duke hartuar një titull të përsosur me fjalë. Bëni atë intriguese, ngacmuese dhe fytyrën tuaj. Nëse nuk e merrni me të drejtë këtë pjesë, atëherë e keni humbur kohën tuaj në artikullin kryesor!

Këshillë Pro: Unë shkrova një udhëzues të dobishëm se si të krijoni tituj vrasës. Përdorni mirë!

18. Gjithmonë përfshini kotele

Kotele drejtojnë shumë trafik.

kotele

Një strategji e përmbajtjes është akoma mënyra më e mirë (dhe më e lirë) për të drejtuar trafikun në faqen tuaj të internetit. Por, nuk është e lehtë.

Përvetësimi i trafikut kërkon kohë, durim dhe një planifikim. Shtë çelësi për një trafik afatgjatë dhe të vlefshëm.

Kjo është arsyeja pse një kalendar është shoku më i mirë i prodhuesit të përmbajtjes! A keni ndonjë pyetje apo mendim mbi temën? Më njoftoni në seksionin e komenteve më poshtë.

Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map