Bu, Fit Small Business’tan Maggie Aland’ın konuk yazısı.

Facebook, Instagram ve Twitter’da aylık 3 milyardan fazla aktif kullanıcı var. Sosyal medyanın popülaritesi ve sosyal medyada reklamın maliyet etkinliği, onu her türlü işletme için çekici bir pazarlama platformu haline getiriyor. Sonuç olarak, ABD’deki sosyal medya yönetimi işlerinin önümüzdeki on yıl içinde yüzde 9 büyümesi bekleniyor. En iyi serbest sosyal medya yöneticisini işe almak istiyorsanız rekabet edeceksiniz.

Bu nedenle, serbest bir sosyal medya yöneticisini işe almak için bu kapsamlı kılavuzu bir araya getirdik.

Bu makalede, şunları nasıl yapacağımızı ele alıyoruz:

 1. Serbest bir sosyal medya yöneticisini çekmek için muhteşem bir iş ilanı oluşturun
 2. Serbest çalışan bir tarama röportajı geliştirin
 3. Doğru kişiyi seçmek için bir yarışma veya deneme süresi düzenleyin
 4. Dolandırıcılıktan kaçının
 5. Serbest çalışan bir sözleşme yazın

Başlayalım.

Freelance Sosyal Medya Yöneticisinin İşe Alınması İçin 5 Adım Kılavuzu

Contents

1. Muhteşem Bir İş Reklamı Oluşturun

İşe alım yöneticileri her zaman en iyi iş tanımını nasıl oluşturacağınızı veya nerede yayınlayacağını bilmez. İş reklamınızı optimize etmek ve çok fazla iş arayan trafiği alan bir siteye yayınlamak, adayların başka bir posta yerine yayınıza yanıt verme olasılığını artıracaktır..

İş ilanlarından denizden çıkın. Aşağıdaki ipuçlarımızı takip edin ve kaliteli sosyal medya serbest çalışanlarını çekin.

Şirketiniz veya ekibinizle ilgili ilginç bilgileri paylaşın

Harici serbest iş panolarındaki iş postanız sadece işin değil, şirket markanızın da reklamıdır. Şirketinizi satma fırsatını değerlendirin. Sadece konum, isim ve endüstri gibi temel bilgileri dahil etme isteğine karşı koy. Bunun yerine, şirketinizi adayları heyecanlandıracak şekilde tanıtın. Monster gibi bazı siteler işyerinizi, ekip üyelerinizi ve eğlenceli ekip aktivitelerinizi göstermek için resimler yayınlamanıza bile izin verir. AirBnB’den bir örneğe bakalım.

AirBnB Şirketine Genel Bakış

(AirBnB’nin bir sosyal medya yöneticisi iş reklamına giriş)
Kaynak: Buffer Social

İş reklamınıza, yukarıda gösterilene benzer şekilde, şirketinizi neyin eğlenceli veya ilgi çekici hale getirdiği, dünyayı daha iyi hale getirmek için ne yaptığınız veya müşterilerinizin hayatlarını kolaylaştıran şeyler ve şirketinizin değerleri hakkında ayrıntılar ekleyin. En azından, açıklamanız başvuru sahiplerinin ilgisini çekmeli ve iş ilanınızın geri kalanını okumaya ve başvurmaya zorlamak için yeterli olabilir

İş unvanını basit tutun

Birçok şirket, “Rockstar Social Media Manager” gibi yaratıcı iş unvanları oluşturarak işleri ilginç hale getirmeye çalışırken, iş reklamınızın bulunabilmesi için başlığı net tutmanızı öneririz. Örneğin, iş unvanı, Sosyal Medya Yöneticisi daha yaygındır ve iş arayanların ortak bir unvanı varsa iş reklamınızı bulma olasılıkları daha yüksektir.

“Social Media Manager” başlığı Gerçekten 2.000’den fazla iş ilanı getiriyor. Buna karşılık, “Social Media Rockstar” Gerçekten de sadece 18 iş ilanı getiriyor.

Benzersiz iş unvanları, aranan anahtar kelimelerle tam olarak eşleşen unvanların altında yer alır. Bu nedenle, kaliteli serbest çalışanlar tarafından bulunma ihtimalinizi artırmak için “Sosyal Medya Yöneticisi” gibi basit bir iş unvanı kullanın. Adaylar, çevrimiçi iş panolarında belirli bir işi ararken genellikle bir dizi ortak anahtar kelime kullanırlar. Bu yüzden reklamınızı bulmalarını kolaylaştırın.

Birlikte çalışacakları eğlenceli ekip üyelerini açıklayın

Ekibinizle ilgili bilgileri kısaca ekleyin. Birçok sosyal medya uzmanı son derece sosyal. Aslında, bu iş kolunu seçmiş olabilirler çünkü insanlarla bağlantı kurmayı severler. Bir ekibin parçası olacağını ve tek başına çalışamayacaklarını bilmek, serbest çalışan iş ilanınızın çekiciliğini artırabilir.

İşin nerede yapılacağı konusunda net olun

İşin yeniden yerleştirilmesi gerekip gerekmediğini veya belirli bir sitede işin yapılması gerekip gerekmediğini açıkça belirtmeniz önemlidir. Yer değiştirme birçok nitelikli başvuru sahibi, özellikle de ailesi olan kişiler için bir anlaşma kırıcı olabilir. Öte yandan, iş uzaksa, bunu tanıtın. Yüzde 100 uzak olan işler daha fazla adayı cezbeder, bu nedenle işyerinde çalışmanın bir seçenek olup olmadığını bildirin.

  Her Pazarlamacının Öğrenebileceği 5 İçerik Pazarlama Vaka Çalışması

Pozisyona genel bir bakış sunun

Sadece uzun bir sıkıcı iş görevleri ve günlük görevler, uyandırmayı başardığınız heyecanı kapatabilir. Bunun yerine, bir sosyal medya yöneticisinden neler beklendiğini kuşbakışı görün. Pozisyonun amacını ve şirketin hedeflerine ulaşmasına nasıl yardımcı olduğunu tanımlayın. En iyi adaylar günlük görevler ve sadece genel bakışa dayalı olarak kullanılan araçlar hakkında çıkarımlar yapacak kadar bilgili. İşe genel bakış için iyi bir örnek aşağıda gösterilmiştir.

Örnek İşe Genel Bakış

(Örnek işe genel bakış)
Kaynak: Slack

İş reklamınız, aşağıdakiler gibi işlem kelimeleri kullanarak görevlerin hızlı bir şekilde özetlenmesini sağlamalıdır:

 • mızrak sosyal medya pazarlama kampanyaları ve stratejileri
 • korur sosyal medya platformlarında marka mesajı
 • oluşturur etkileşimi ve dönüşümü artırmak için çeşitli ortam biçimlerinde içerik
 • Kullanımları kampanyaları iyileştirmek ve en üst düzeye çıkarmak için metrikler ve analitik araçlar
 • Davranışlar rakipler üzerinde araştırma
 • İşler marka yöneticileri, grafik tasarımcıları ve diğer içerik oluşturucularla

Buradaki anahtar, ezici adaylardan kaçınmak için mermi listesini kısa tutmaktır. Bir tarama görüşmesi sırasında bu iş görevlerinin her birinin ayrıntılarını tartışabilirsiniz.

İş gereksinimlerini açıkça tanımlayın

Açıkça tanımlanmış bir gereksinimler seti, adayların başarılı olmak için gerekenlere sahip olup olmadıklarını doğru bir şekilde değerlendirmelerine yardımcı olur. Örneğin, serbest çalışanın pazarlama derecesine sahip olmasını istiyor musunuz? Açık gereksinimler, kalifiye olmayan iş arayanların ayıklanmasına ve aksi takdirde bakmanız gereken alakasız uygulamaları azaltmanıza yardımcı olur. Sonuç olarak, sağlıklı bir nitelikli başvuru havuzuna sahip olursunuz. Aşağıdaki açık iş gereksinimleri örneğine bakın.

İş Gereksinimlerini Açıkça Tanımlayın

(Açık gereksinimlere sahip iş tanımı)
Kaynak: LinkedIn

Ayrıca, hangi gereksinimlerin gerçekte gerekli olduğunu ve hangilerinin yalnızca tercih edildiğini veya olması güzel olduğunu açıklığa kavuşturursanız da yardımcı olur. Başvuru sahiplerinin Hootsuite’e aşina olma gibi hoş bir beceri gerektirdiğini düşünmek istemezsiniz, aksi takdirde uygulanmazlar. Tercih edilen bir beceri bölümü eklemek ideal adaylarınızı çağırır ve onlara uygula düğmesine basmaları için daha fazla neden verir, ancak başka türlü nitelikli serbest çalışanları ayıklamaz.

Maaş ve avantajların reklamını yapın

Gerçekten de Maaş Aracı, sosyal medya yöneticilerinin saatte yaklaşık 17.84 dolar kazandığını gösteriyor. Bununla birlikte, bir serbest çalışanla çalışırken daha yaygın olduğu için saatlik bir ücret vermek isteyeceksiniz.

ABD şirketlerinin yüzde 50’sinden fazlası iş ilanlarında maaş detayları vermiyor. Bununla birlikte, başvuru sahibi numaralarını iyileştirmek istiyorsanız, bir freelancer için reklamınızın bir parçası olarak maaş bilgilerini yayınlamayı düşünün. Araştırmalar, iş ilanlarına ücret detaylarının dahil edilmesinin adaylarda yüzde 30’luk bir artışa yol açtığını ortaya koyuyor.

Reklam ve Maaşlar

(Ortalama sosyal medya yöneticisi saatlik ücreti)
Kaynak: Indeed.com

Ayrıca, genel tazminat paketinizin bir parçası olarak birkaç avantaj da ekleyebilirsiniz. bir
Glassdoor araştırması, katılımcıların yaklaşık yüzde 60’ının bir teklifi kabul ederken avantajları güçlü bir şekilde değerlendirdiklerini söyledi. Yetenekler ve faydalar, serbest çalışanlar için özellikle cazip gelebilir, çünkü yasalarca fayda sağlamak için gerekli olmadığını bilirler. Cömert bir işveren olduğunuz izlenimini verir.

Bütçeniz izin veriyorsa, serbest çalışanlara verilen tipik avantajlar şunlardır:

 • Bir projeyi erken tamamlamak veya proje hedeflerini aşmak için nakit performans bonusu
 • 90 veya 120 gün gibi belirli bir süre çalıştıktan sonra ücretli izin
 • Ücretsiz biletler, geziler, yemekler ve / veya yerel konaklama

İşinizi gönderin

İş ilanınız için en fazla pozu elde etmek için, bunu birkaç yerde yayınlayın. Bu, Gerçekten, Canavar ve CareerBuilder gibi büyük iş ilanı sitelerini içerir. Ayrıca, işinizi, Upwork, Freelancer.com ve PeoplePerHour gibi serbest çalışanlara hitap eden sitelere göndermekten de faydalanabilirsiniz..

  Gerçekte Satışları Artıran 17 Facebook Reklam Püf Noktaları!

2. Etkili bir Freelancer Tarama Röportajı Geliştirin

Röportaj, potansiyel freelancerları değerlendirmenin yanı sıra şirketiniz ve işiniz hakkında daha fazla bilgi sağlama fırsatınızdır. Tipik bir çalışan görüşmesinde, görüşmeci adayın şirket hakkındaki bilgisini ölçen sorular sorar. Ancak bu, serbest çalışanla yapılan bir röportajda nadiren olur. Birden fazla yeri olan tanınmış bir şirket değilseniz, adayın arka planını ve teknik becerilerini değerlendiren sorulara sadık kalın.

İşte kullanabileceğiniz veya değiştirebileceğiniz dört soru. Bunlar, adayın sosyal medya yönetimindeki deneyimi ve yetkinliği hakkında iyi bir resim sağlayacaktır..

1. Sosyal medyada takipçileri çekmek için hangi stratejiyi kullanıyorsunuz??

Adayın sosyal medyadaki en son başarılarını sorarsanız, büyük olasılıkla beğeniler, takipçiler ve erişim gibi bir dizi önemli metrikte iyileştirme içeren yanıtlar alırsınız. Marka yönetimi uzmanı Emad Abou Elgheit, rakamların tek başına gerçek beceri seviyesini yansıtmadığını, çünkü büyümenin güçlü PR, büyük reklam bütçeleri ve güçlü bir kişisel marka da dahil olmak üzere bir dizi başka faktörden kaynaklanabileceğini yazıyor.

Bunun yerine, adayın genel stratejisini isteyin. Nasıl yapılacağını bilen birini istiyorsun:

 • Doğru anahtar kelimeleri araştırın ve bulun
 • İnfluencers ile iletişime geç
 • Eğilimleri belirleyin ve kullanın
 • İlgili hashtag’lerle gel

Bunlar, hayran kitlenizi büyütmenin temelleri.

2. Kampanyalarınızın başarılı olup olmadığını belirlemek için hangi metrikleri kullanıyorsunuz??

İdeal aday, paylaşım sayısı, yorumlar ve sözler gibi katılımla ilgili metriklere odaklanacaktır. Birey ayrıca sosyal medya kanallarından gelen web sitesi trafiğine de bakacak.

Buna ek olarak, ideal aday nihai metriği belirtmelidir: dönüşüm oranı. Afterall, sonuçta artırmak için sosyal medya pazarlama para koymak. Bu nedenle, bu soru yeni başlayanları gerçek profesyonellerden ayırmaya yardımcı olur. Unutmayın, müşterilerin ilgisini çekmek ve dönüşümleri artırmak için bir sosyal medya yöneticisine yatırım yaptığınızı unutmayın. İyi bir freelancer size binlerce takipçi ve yüzlerce beğeni getirecektir, ancak harika bir müşteriyle etkileşime geçecek ve onları müşterilere dönüştürecektir..

3. Alanımızdaki etkileyicilere nasıl ulaşırsınız??

Deneyimli adaylar, daha fazla takipçi çekmek için endüstri etkileyicileriyle bağlantı kurmanın önemini biliyorlar. Kitleniz için değerli olan sosyal medya kişiliklerini hızlı bir şekilde tanımlama konusunda ustalar. Strateji de basit:

 • nüfuzu takip et
 • etkileyicinin yayınlarını zaman zaman paylaş
 • her yazıdaki nüfuzlu kişiden bahsetmeyi unutmayın
 • Etkilenen kişinin paylaşım için minnettarlığını ifade etmesini bekleyin
 • doğrudan mesaj veya e-posta gönder
 • işbirliği çabaları önermek

Aday az çok aynı stratejiyle bir yanıt verirse, pozisyon için uygun biriyle konuşuyorsunuz. Bu, kişinin sıfırdan sonra sosyal medyayı büyütebildiğini gösterir.

Oysa sosyal medya yönetiminde deneyim eksikliği olan adaylar kesinlikle bu soruya cevap vermek için mücadele edeceklerdir. Seyircilerini büyütmek için etkileyicilerle bağlantı kurma düşüncesi zihinlerini geçmemiş olabilir, çünkü normal zamanlama, yorum yanıtlama ve içerik yayınlamadan daha karmaşık beceriler gerektirir.

4. Bir markanın sosyal medyadaki varlığını iyileştirmesine nasıl yardımcı olduğunuzu açıklayın?

Bu soru, adayın yukarıdaki sorulara verdikleri yanıtları yansıtmasına ve genişletmesine olanak tanır. Serbest başvuru sahibinin deneyimleri hakkında konuşmasını istersiniz, böylece bu becerileri profesyonel bir ortamda gerçekten yerine getirip getirmediklerini belirleyebilir veya yalnızca çevrimiçi olarak okuyabilirler. Bu soru, adayları takipçileri çekmek, etkileyicilerle bağlantı kurmak ve doğru KPI’ları analiz etmek hakkında konuşmaya yönlendirmelidir..

3. Bir Yarışma Düzenleyin veya Ücretli Deneme Süresi Yapın

  E-posta Pazarlama Kılavuzu Bölüm 2: İçerik Yükseltmeleri - Ne ve Nasıl?

Freelancer ve PeoplePerHour gibi birçok freelancer web sitesi, sabit bir miktar para için bir yarışma düzenleme seçeneği sunar. Bir ödül teklif edersiniz ve sadece en iyi işi yaparak ‘kazanan’ serbest çalışana ödersiniz. Bir kişiyi işe almadan önce birçok freelancerın becerilerini test etmenin harika bir yoludur.

Veya özellikle bir uzak freelancer kiralıyorsanız, 30-90 günlük ücretli bir deneme süresi çalıştırmayı düşünün. İşçi-işveren ilişkilerinde çatlak olabilecek bir deneme süresi genellikle serbest çalışan dünyada kabul edilir. Serbest çalışan görüşme soruları size adayın yetenekleri hakkında iyi bir fikir verebilirken, siz onlarla çalışana kadar adayın sizin ve ekibiniz için mükemmel bir eşleşme olup olmadığını bilemezsiniz..

Deneme süresiyle aşağıdakileri yapabilirsiniz:

 • serbest çalışanın çalışma etiğini ve değerlerini gözlemlemek
 • serbest çalışanın süreçlerinizi ve sistemlerinizi öğrenme yeteneğini ölçmek
 • serbest çalışanın sizinle ve ekibinizle birlikte iyi çalışıp çalışmadığını değerlendirin
 • serbest çalışanın teknik, yaratıcı ve karar verme becerilerini değerlendirir
 • serbest çalışanın işi yapmaya genel uygunluğunu değerlendirmek

Bu avantajlarla, teklifi en iyi adaylarınıza satmak için çaba sarf etmeye değer. Yarışma veya deneme süresinin her iki taraf için de avantajlar sunduğunu bildirin. Onların yanında, becerilerini geliştirebilir ve şirketinizin, ekibinizin ve fırsatınızın kariyer hedeflerine ulaşmalarına yardımcı olup olmadığını değerlendirebilirler. Ve satın almadan önce deneyerek faydalanırsınız.

Deneme süreleri genellikle 30-90 gün arasında sürer. Bu sırada başarılı adayı kişisel ve profesyonel olarak tanımak için fazlasıyla fırsatınız olacak.

4. Dolandırıcılığı Önleme

Serbest çalışan ararken dikkatli olun. Freelance web siteleri genellikle büyük fiyatlara ve portföylere sahip görünen dolandırıcıların küçük bir yüzdesine sahiptir. Ancak bazıları, ödemeyi talep edip teslim etmeyerek ‘sistemi çalışır’.

Örneğin, Guru’da serbest çalışan bir projenin tamamlandığını iddia edebilir ve otomatik olarak ödenen bir fatura gönderebilir. Dikkatli değilseniz, çalışmalarını onaylamamış olsanız bile, freelancer ödenir. Evet, çoğu zaman düzeltilebilir, ancak dolandırılmamak için müşteriler referans talep etmeli, bir portföy görüntülemeli ve diğer müşteri yorumlarını okumalıdır. Beş yıldızlı derecelendirmeler bile kusursuzdur, ancak iyi bir başlangıçtır.

Bu nedenle, dolandırıcılığı önlemek için 5. adımdaki ipuçlarını kullanın ve özellikle herhangi biriyle çalışmayı kabul etmeden önce serbest çalışanların önceki müşterilerine ve müşteri puanlarına göz atın.

5. Freelancer Seçildikten Sonra Sözleşme Taslağı

İşletmeniz için en iyi sosyal medya yöneticisi freelancerını seçtikten sonra, kullandığınız freelancer web sitesi veya ödeme yazılımından bağımsız olarak kendinizi koruduğunuzdan emin olun. Düşünmek:

 • dile getirilen önemli çıktılar ve kilometre taşları / metriklerle sözleşme hazırlanması
 • ödemeleri proje aşamalarına veya başarılarına bağlama
 • ödeme için bir emanet hesabı (en iyi serbest web siteleri bu seçeneği sağlar) kullanma

Bu şekilde müşteri olarak işin tamamlanması, zamanında yapılması ve dolandırılmaması için daha iyi bir şansınız olur. Serbest çalışanla bir anlaşmazlığınız varsa, bir iş ürününü veya ödeme sorununu çözmek için yardıma ihtiyacınız varsa sağlam belgelere sahip olursunuz..

Sonuç

Sosyal medyanın artan popülaritesi ve maliyet verimliliği onu küçük, orta ve büyük işletmeler için çekici bir pazarlama kanalı haline getiriyor. Birçok şirket, marka bilinirliğini artırmaya, katılımı artırmaya ve satışları artırmaya yardımcı olmak için serbest bir sosyal medya kaynaklarının hizmetlerine başvurmaktadır. Aynı şeyi yapmak istiyorsanız, harika bir iş ilanı yazarak, etkili bir röportaj yaparak, bir yarışma veya deneme süresi sunarak ve sağlam bir sözleşme geliştirerek başlayın. Ve elbette, dolandırılma.

Kim Martin
Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me