Wix

Contents

Wix

https://www.wix.com

tl; dr

Ndjenja ime personale është se Wix është shumë Mercedes i krijuesve të siteve. Shtë i qëndrueshëm dhe i paketuar me tipare, por është mjaft pronësor në lidhje me disa nga teknologjitë e tij. Me pak fjalë, do të regjistroheni për një gjë të mirë këtu, por markat lëvizëse më vonë do të jenë një dhimbje e vërtetë dhe do t’ju kushtojë më shumë në planin afatgjatë.

Rishikimi i Wix: 7 Pro dhe 5 Kundër Zbulimit!

Ndërtuesit e sitit kanë qenë rreth e rrotull për një kohë të gjatë. Për ata nga ju mjaft të moshuar për të kujtuar, të gjitha filluan me Geocities rrugën e kthimit në vitet ‘90 dhe kjo ishte periudha Jurassic për sa i përket Internetit.

Shpejt përpara për të paraqitur datat dhe aftësitë e ndërtuesve të faqeve janë rritur me hapa të mëdhenj – Wix midis tyre. E themeluar në vitin 2006, Wix sot është rritur për të shërbyer mbi 110 milion përdorues dhe është një nga më të mëdhenjtë në biznes.

Me kalimin e viteve, ajo gjithashtu ka vazhduar të rritet në karakteristika pasi unë kam arritur të realizohen pas rishikimit të tyre kohët e fundit. Le të shqyrtojmë nga afër se cilat avantazhe kanë përdorimi i Wix për të ndërtuar me shpejtësi faqet e internetit të personalizuara.

Wefarë na pëlqen rreth Wix

1. Shpejtësia e Mirë e sitit

Unë e di se ka të ngjarë që shumica e njerëzve që po shohin Wix ka shumë të ngjarë të jenë të interesuar në aftësitë e saj të shpejta për ndërtimin e faqeve, por pavarësisht se si e shikoni atë, në fund të fundit shpejtësia është një faktor i madh. Në fund të fundit, nuk do të dëshironit një sit që ndërtohet shpejt, por funksionon si kërmilli, apo jo?

SHBA (W)
SH.B.A. (E)
Londër
Singapore

10 ms 26 ms 49 ms 186 ms

Sao Paulo
Bangalore
Sydney
Japoni

127 ms 312 ms 158 ms 125 ms

Shpejtësia mesatare: 124.1 ms – Shihni rezultatin e plotë

Fatmirësisht, faqet Wix duket se janë të shpejta – tepër të tilla. Siti im i provës, spartan pasi u vlerësua mjaft i lartë, duke fituar një notë A + në testin e shpejtësisë së Bitcatcha. Megjithatë, unë jam zakonisht mjaft i hollësishëm, kështu që më duhej ta drejtoja këtë përmes Testit të Shpejtësisë së WebPage gjithashtu.

Testi i shpejtësisë Wix - SH.B.A.

Test i Shpejtësisë nga Dallas Server

Testi i shpejtësisë Wix - Azi

Test i Shpejtësisë nga Serveri Singapor

Nëse shikoni rezultatet e shpejtësisë nga këto teste, do të vini re jo vetëm kohë të shkëlqyeshme për të parë bajtin (TTFB), por edhe që faqet janë optimizuar siç duhet nga parazgjedhur. Përmbajtja statike është e fshehur dhe madje është përdorur një rrjet shpërndarës i përmbajtjes.

Kjo do të thotë që pritja e një faqe me Wix nuk duhet të jetë problem. Një TTFB i shpejtë është i rëndësishëm pasi tregon që serverët Wix performojnë mirë, dhe nëse faqja do të dëmtohet më vonë, është me siguri për shkak të diçkaje që bëra dhe nuk ka asnjë lidhje me përgjegjësinë e serverit.

2. Koleksioni i Modeleve Masive

Pothuajse çdo burim për ndërtimin e faqes që kam hasur deri më tani zakonisht ka një formë modelesh për përdorim. Kjo ndihmon jo vetëm si një burim për ata që nuk dëshirojnë sherrin për të ndërtuar një sit nga e para, por nganjëherë ai shërben si një burim frymëzimi për ata që bëjnë.

Wix është jashtëzakonisht bujare me shabllonet e saj, duke ofruar përdoruesve mbi 500 për të zgjedhur. Ky është një numër masiv sipas çdo standardi. Kam parë një ndërtues faqesh që ofrojnë kaq pak modele sa kufizohet në qesharake.

Modelet Wix

Ato kanë një larmi të gjerë kategorish për të zgjedhur, duke filluar nga korporatat e kazanëve deri në udhëtim dhe turizëm. Ka vërtet diçka për të gjithë këtu! Gjithashtu, këto shabllone vijnë me disa përmbajtje themelore të para-futura, kështu që ju mund të zgjidhni ose ta ndërtoni atë, ose thjesht ta fshini.

Për ata që janë të interesuar, ata kanë modele edhe për dyqanet në internet, kështu që ju të mund të keni faqen tuaj të tregtisë elektronike shpejt.

3. Ndërfaqja Intraitive Drag and Drop

Redaktori kryesor Wix

Tani kemi ardhur në zemër të Wix, që është ndërfaqja e tij drag and drop. Nuk do të tregoj shumë në këtë fushë edhe pse, edhe pse kjo është arsyeja pse shumica e njerëzve vijnë këtu. Më e rëndësishme për mua në ndërfaqe është lehtësia e saj e përdorimit.

Disa mund të argumentojnë se Wix nuk ka fuqi në ndërfaqen e tij tërheqëse dhe tërheqëse që bëjnë disa ndërtues të faqeve, por unë mendoj se ai ka ekuilibrin e përsosur. Ajo i mban gjërat e thjeshta për t’u përdorur për fillestarët dhe megjithatë ka mundësi të mjaftueshme për ta kthyer faqen tuaj në një central elektrik të vërtetë me mjete të zgjeruara.

Ajo që unë e shoh më të shquar në lidhje me redaktorin Wix është se ai ka një redaktor celular. Kjo ju lejon të shikoni dhe redaktoni faqen tuaj saktësisht siç do të shihet në një pajisje celulare. Mund të menaxhohet plotësisht përveç redaktorit kryesor, kështu që vërtet mund të personalizoni përvojën në celular sesa të mbështeteni në një shabllon të përgjegjshëm.

Redaktori i faqes mobile Wix

Sigurisht, e gjithë kjo mund të plotësohet me kodim, nëse dëshironi. Sidoqoftë, kjo duket se po pëson një ndryshim të vogël kohët e fundit dhe Wix duket se po personalizon edhe më shumë veçorinë e kodimit. Synohet më shumë tek zhvilluesit tani dhe është në Beta.

4. Zgjeroni Karakteristikat e faqes tuaj me Tregun Wix App

Arsyeja pse nuk u përqëndrova tepër në ndërfaqen zvarritje dhe rënie më sipër është pikërisht për shkak të kësaj – Tregu Wix App. Në vend që t’ju japë disa lodra për t’ju zgjatur veçoritë e pjesshme tek redaktori, Wix ka një ekosistem të tërë të asaj që quan ‘Aplikacione’.

Këto janë si shtojca që mund të përdorni për të kryer detyra specifike në faqen tuaj Wix. Për shembull – keni nevojë për një seksion në blog? Viola, thjesht aktivizojeni atë, modifikoni disa cilësime dhe është aty. Nëse po pyesni se sa të gjera mund të jenë këto aplikacione, unë do të doja të ndaja disa zona që ato mbulojnë këtu;

Tregu me Wix App

 • ChatAdding këtë aplikacion do t’ju lejojë të bisedoni live me klientët në faqen tuaj. Kjo ju lejon të zgjeroni shërbimin ndaj klientit dhe t’i merrni gjërat në një nivel krejt të ri.
 • ForumI Nëse jeni më të orientuar drejt përmbajtjes ose doni të hapni një rrugë për klientët tuaj për të diskutuar produktet tuaja me ju ose përdoruesit e tjerë, krijoni një forum të menjëhershëm. Asnjë kodim, asnjë bazë të dhënash, thjesht kliko në të.
 • Ngjarjet Për kompanitë aktive që mbajnë shumë ngjarje, aplikacioni Wix Events ju ndihmon të krijoni dhe shfaqni ngjarje të shumta. Ajo menaxhon gjithçka, nga biletat në një sistem RSVP, kështu që ju të mund të përqendroheni në biznesin tuaj thelbësor.
 • Tregëti elektronikNëse keni diçka për të shitur, futeni në Wix dhe do të shiteni brenda syve. Gjithçka që ju nevojitet është aplikacioni i Dyqanit Online i cili jo vetëm që ju lejon të shisni përmes faqes tuaj, por mund ta zgjeroni atë në platformat e tjera si Amazon dhe Facebook!

5. Tregoni sitin tuaj Lehtë

Menaxhimi i SEO është i integruar

Aty ku përmbajtja është organi i faqes suaj të internetit, SEO është gjaku i saj. Këto teknika janë të nevojshme nëse dëshironi të gjenden kudo në Google (ose motorë të tjerë kërkimi). SEO ju ndihmon të ‘shisni’ faqen tuaj tek motorët e kërkimit, duke i inkurajuar ata që t’ju rendisin më tej në rezultatet e kërkimit.

Si parazgjedhje, Wix ju ndihmon ta bëni këtë dhe gjithçka që ju duhet të bëni është t’i jepni një udhëzim të vogël. Për shembull, le ta dijë më shumë rreth faqes suaj dhe se çfarë përqendrimi juaj është, atëherë ai mund të bëjë ngritjen e rëndë për ju. E bën këtë duke ju lejuar të plotësoni etiketat me fjalë kyçe dhe metadata të tjera.

Sapo të ndihmoni t’i shtoni këto gjëra në header, foto dhe elementë të tjerë në faqen tuaj, Google i skanon ato sa herë që robotët e saj kalojnë në faqen tuaj. Sa më e detajuar dhe e saktë të jetë metadata juaj, aq më mirë do të renditet në kërkime.

Një aspekt tjetër i SEO është formati i URL-së (adresa), të cilën Google e konsideron edhe për rëndësi. Wix ju lejon të modifikoni URL-në e secilës faqe në mënyrë që të përshtatet më së miri me ato që ju nevojiten Google për të ditur.

Unë e di se SEO është diçka nga e cila shumë njerëz kanë frikë pak dhe mendojnë se nuk ka gjasa që SEO e automatizuar të mund të bëjë shumë, kështu që mos merrni vetëm fjalën time për të, shikoni Wiz SEO Wiz të tyre.

Krijoni postime në media sociale

Një tjetër kënd marekting nga i cili mund të vareni me Wix është të kaloni nëpër media sociale. Wix ju jep mjetet që mund t’ju ndihmojnë të krijoni përmbajtje të mediave sociale. Shtë e ngjashme me një redaktues bazë të fotografive dhe nuk është i tmerrshëm.

Megjithatë, është e dobishme në një majë, veçanërisht për dikë që thjesht dëshiron të punojë në një vend të vetëm dhe nuk ka pse të mbështetet në programe të shumta dhe të tilla vetëm për të mirëmbajtur faqen e tyre në internet dhe median sociale. Për ata që ju njohin me Canva, është e ngjashme.

E tëra çfarë ju duhet të bëni është që në thelb të zgjidhni një imazh dhe pastaj të modifikoni tekstin për të shkuar së bashku me të, në mënyrë që të mund të ndani diçka që është e shpejtë, e bukur (ose e çuditshme) në varësi të audiencës së faqes tuaj.

Përdorni marketing me email

Marketingu me Wix Email

Ndoshta kjo do të ishte më shumë për faqet e biznesit, por marketing-ja me email është një mjet që mund të ndihmojë në krijimin e gjenerimit të plumbit. Në vend se të prisni vetëm klientët të vijnë tek ju, pasi të keni krijuar një listë të pajtimtarëve, mund të dërgoni përmbajtje direkt tek ata!

Ekzistojnë mijëra mjete për marketing të postës elektronike, disa të mira, disa jo aq të mira, por përfshirja e një prej tyre në aspektin Wix është një goditje madhështie nga ana e tyre. Especiallyshtë veçanërisht e dobishme për faqet e biznesit të vogël që këtë aftësi të integrohen në sistemin që ata përdorin për faqen e tyre të internetit.

Nga një shënim anësor, Bitcatcha ka një miniseri të tërë të artikujve të dedikuar për marketing efektiv me email, kështu që ju mund t’i kontrolloni ato për t’ju ndihmuar së bashku.

6. Ton të tipareve shtesë

Përveç thelbin e saj, i cili është krijuesi i faqeve që i ndihmon njerëzit të zhvillojnë me shpejtësi faqet e internetit, Wix po shkon shumë më tepër sesa kilometri shtesë. Ajo ka ndërtuar një ekosistem të tërë të mjeteve dhe produkteve që synojnë të ndihmojnë njerëzit të krijojnë faqe interneti që të kenë sukses.

Përveç tregut të aplikacioneve, ai ka disa mjete të tjera të brendshme që janë thjesht të shkëlqyera për pronarët e faqeve që të kenë dhe përdorin – dhe gjithçka vjen në të njëjtën paketë.

HTTPS falas

Për ata që nuk janë ende të vetëdijshëm, Google tani po bën përpjekjet e tij për një Internet më të sigurt duke inkurajuar pronarët e faqeve të përdorin SSL. Ndërsa është e vërtetë që shumica e faqeve të mbajtjes së faqeve në internet sot e ofrojnë këtë në një formë ose në një tjetër, është megjithatë mirë të shohësh ndërtuesit e faqeve si Wix fillojnë të ofrojnë këtë gjithashtu.

HTTPS siguron që bashkëveprimet që vizitorët kanë me faqen tuaj të internetit janë të sigurta dhe që i hap rrugën më shumë gjërave, të tilla si blerjet në internet, shkëmbimet e informacionit privat etj. Faqet që nuk janë në përputhje me HTTPS tani do të marrin një mesazh paralajmërues.

Faqet HTTPS gjithashtu u jepen renditje më të favorshme në kërkimin e Google.

Krijoni kuotime për klientët

Kuotime të Wix të Konsumatorëve

Kjo është diçka që është më shumë për klientët e biznesit, por veçanërisht kështu për bizneset e vogla apo edhe pronarët e vetëm. Wix ka një mjet që ju lejon të krijoni kuotime për shërbimet tuaja për klientët. Mjeti është aty i kompletuar me shabllon, gjithçka që duhet të bëni është të shtoni konsumatorin, afatet dhe datën e skadimit të ofertës tuaj.

Për të qenë i sinqertë, kjo nuk ishte diçka që prisja ta shikoja në një ndërtues faqesh, veçanërisht atë që ofron një llogari falas. Nuk është diçka që do të bëjë ose prishë një marrëveshje, por thjesht do të tregojë se sa shumë mendime ka futur Wix në procesin e ndërtimit të sitit dhe nevojat e klientëve të tyre.

Ka edhe një krijues logo!

Përsëri, kjo bie nën të njëjtën kategori mjetesh si gjeneratori i kuotave të mësipërme. Një logo, e thjeshtë siç mund të jetë, është diçka që praktikisht do të duhej çdo faqe në internet. Pra, pse jo vetëm të ndërtojmë një të thjeshtë dhe të plotësosh një suitë të shtesave në internet?

Një trim i madh për Wix për përfshirjen e këtyre dy mjeteve. seriozisht.

Integroni pagesa

Një tjetër artikull që hyn në kategorinë e biznesit, Wix lejon që ato faqe që kryejnë aktivitete të e-commerce të qasen në disa mënyra pagese. Opsionet kryesore janë pak të kufizuara – mund të përdorni PayPal ose ndonjë formë tjetër të pagesës manuale siç janë paratë e gatshme (diçka si një bankomat në ATM) ose kontrolloni.

Megjithatë, ky është vetëm parazgjedhja. Nëse keni nevojë për më shumë opsione, mund të përdorni në disa prej aplikacioneve në tregun Wix. Për shembull, një nga aplikacionet e tyre për Pagesa Online ju lejon të pranoni edhe pagesa të kartës së kreditit, të plotësuara me kujtimet e pagesave dhe faturimin.

Detyrat dhe kujtimet

Wix Detyra dhe Kujtesa

Ndërsa ndërtoni faqen tuaj të internetit, nxitni në detyrat dhe mjetin e kujtesës së Wixs në mënyrë që të jeni gjithmonë të vetëdijshëm për atë që duhet të bëni për të përfunduar faqen tuaj. Në fakt, e kuptova këtë të dobishme edhe pas faktit, pasi administroja mjaft faqe në internet.

Sa herë që hyni në llogarinë tuaj, thjesht pop-up dhe ju mund të shkoni në listën tuaj, duke shtuar sende të reja ose duke shënuar gjëra ndërsa përfundoni atë.

Fto kontribues

Fjala temë e ditës është bashkëpunimi dhe këtu Wix ju lejon të ftoni njerëzit të dialogojnë me ju në faqen tuaj të internetit. Kjo mund të jetë e dobishme në një numër mënyrash. Për shembull, nëse keni qenë një zhvillues që ndërton një sit për një klient, ju mund t’i ftoni ata në draft dhe t’i lini ata të komentojnë ose të kërkojnë ndryshime.

Nëse jeni duke punuar me një shkrimtar për kopjet, mund t’i ftoni ata të plotësojnë boshllëqet ku lini postuesit e tij për të. Ose mbase nëse jeni në një biznes dhe thjesht doni reagime nga disa kolegë – kjo mund të funksionojë në shumë mënyra.

Përgjigjet e automatizuara

Automatizimi Wix

Nëse keni përdorur mesazhe në Facebook kohët e fundit, mund të keni vërejtur se shumë biznese po përdorin bote bisedash për t’iu përgjigjur mesazheve nga përdoruesit. Disa uebfaqe gjithashtu ofrojnë këtë në formën e shërbimeve chat live.

Me Wix, ju keni mundësi të ‘automatizoni’ faqen tuaj gjithashtu! Kjo mund të ndodhë në disa mënyra. Për shembull, nëse një vizitor ju dërgon një email nga faqja juaj e internetit, mund të konfiguroni Wix që të ketë një njoftim të dërguar menjëherë tek ai vizitor.

Përsëri, kjo është një karakteristikë tjetër miqësore për biznesin që është e shkëlqyeshme për t’u pasur.

7. Shumë ndihmë dhe mbështetje

Si gjithmonë, thelbi i çdo shërbimi është niveli i mbështetjes së klientit dhe ndihma që ju jepet. Në këtë, unë me të vërtetë duhet ta heq kapelen time në Wix. Kam zbuluar që, pavarësisht se çfarë jam duke bërë, ekziston ose një hyrje në bazën e njohurive për të ndihmuar ose ndonjëherë, madje edhe një video mësimore!

Notshtë jo vetëm në çështjet teknike, ki kujdes, siç është “Si të aktivizoni HTTPS”, por janë gjërat jo-materiale të dukshme. Për shembull, ka një numër të madh të atyre që më pëlqen t’i quaj videot e “vlerës së shtimit” nga Wix që mund të shikosh, siç është kjo video rreth Wix SEO Basics.

Themelore, mbase, por çdo pak ndihmon!

Ajo që nuk na pëlqeu për Wix

1. Modelet që nuk mund të këmbehen

Kjo thjesht mund të jetë marrja e nitratit, por e shoh pak të bezdisshme që nuk mund të transferoni përmbajtje nga një shabllon në tjetrin. E kuptoj që ky është një ndërtues faqesh dhe jo Microsoft Powerpoint, por thjesht më lejoni të shoh se si duket në disa prejardhje do të ishte mirë.

Pra, asgjë serioze këtu përveç një fjale kujdes – Zgjidhni modelin tuaj me kujdes! Nëse ndryshoni mendim më vonë, do të duhet të zhvendosni manualisht mbi të gjithë përmbajtjen që keni krijuar në origjinalin tuaj!

2. Branding Wix Forcat e Planit të Lirë

Kjo pikë thjesht mund të dëshmojë atë që disa thonë për asgjë në jetë të qenurit të lirë, por për ata prej jush që zgjedhin Wix dhe vendosin të qëndrojnë në planin e saj të lirë – ka një kapje. Faqet falas të pritura në Wix detyrohen të mbajnë markën Wix.

Nuk është asgjë shumë e bezdisshme, por për fat të keq është e qartë, pasi që duket se bie shumë mirë në krye të faqes, madje edhe para titullit të faqes suaj të internetit.

Branding Wix

3. Ndjekja dhe analitika kërkojnë një plan të paguar

Pronarët e faqeve të internetit zakonisht pëlqejnë të shohin se sa mirë po funksionon faqja e tyre dhe mënyra më e mirë për ta bërë këtë është me Google Analytics ose disa mjete të tjera të ngjashme. Fatkeqësisht, për t’i përdorur ato me Wix ju duhet të azhurnoni planin tuaj.

Kjo nuk do të vijë si një freebie dhe ndonjëherë mund të jetë tepër e bezdisshme pasi është diçka aq e thjeshtë sa një lidhje e Google API!

4. Faqja juaj nuk është e transferueshme

Sa për mua më intereson, kjo është pengesa më e madhe për të përdorur Wix dhe më kujton… shthurjen time për teknologjinë e pronarit. Ndërsa jam i sigurt që Wix është i justifikuar në mos dëshirimin e njerëzve që të eksportojnë faqet e internetit të krijuara me teknologjinë e tyre, krijon një problem të madh për shumë njerëz.

Thuaj për shembull se jeni pronar i një biznesi dhe keni rritur aftësitë që Wix mund të mbështesë për ndonjë arsye apo ndonjë tjetër. Kjo do të thotë që do të duhet të paguani para të mëdha për të rikrijuar dhe transferuar faqen tuaj në internet larg Wix!

Unë jam i sigurt se nuk kam pse ta shqiptoj këtë, por në thelb nëse regjistroheni për Wix, ata do t’ju marrin për jetë.

5. Planet Premium janë vetëm me një sit

Nëse keni menduar se pagesa e një pagese mujore të planit premium do t’ju lejojë hyrje të pakufizuar në Wix për të gjitha faqet tuaja, mendoni përsëri. Karakteristikat e primit nuk janë të transferueshme, do të thotë që ju i blini ato për një vend dhe ai qëndron atje!

Imagjinoni se cili është një parakolp që do të ishte, nëse gjithçka që dëshironit ishte të lidhni Google Analytics? Megjithatë, një gjë tjetër për tu përtypur.

Plani i Wix’s

Domainin e e-Tregtisë

BEST P FORR BIZNESIN E VEANTM BAZIC
BandwidthUnlimited1GB
Storage20GB500MB
Lidhni domainin tuaj Po
Titulli i wix reklamaveNuk
Formulari i Ndërtuesit të Aplikacionit (48 dollarë) PoNo
App Booster Site (60 dollarë) PoNo
Kosto $ 16.50 / mo $ 4.50 / mo

Me pesë versione të planit të paguar përveç planit falas, duket se Wix është i përshtatshëm për të gjithë. Megjithatë, nëse ju jeni një biznes i madh dhe keni nevojë për diçka domethënëse, unë ju sugjeroj të shikoni me vëmendje shtypjen e imët përpara se të blini në planin e nivelit të lartë.

Ajo që nuk mund ta kuptoj me të vërtetë është se për të gjitha tarifat dhe karakteristikat që Wix është përfshirë falas, ai përpiqet të çmojë vetë ashtu siç bën një host në internet – nga hapësira e magazinimit, gjerësia e bandës etj..

Verdikti: A është një blerje e mirë?

Unë mendoj se kur të keni arritur këtë pikë, mbase do të jetë e qartë që ndjej Wix që si krijues i faqes, Wix është mjaft i mirë. Zgjedh shumë kutitë e duhura të kontrollit në funksionin e tij parësor (redaktori i faqes mobile është një prekje e shkëlqyeshme) dhe është e mundur të përdoret për të zhvilluar faqet shpejt.

Për më tepër, ekziston edhe një vlerë e madhe e shtuar, me veçoritë shtesë dhe mjetet e marketingut. Kjo është diçka që do të lejojë pronarët e faqeve të reja të zgjerojnë më tej hapësirën e faqes së tyre pa pasur nevojë të merren me shumë njohuri teknike ose burime shtesë.

Sidoqoftë, ka një çift paralajmërimesh të mëdha me këtë ndërtues faqesh që më pengon që ta rekomandoj atë në mënyrë jo të ngutshme. Së pari, fakti që jeni ngecur me Wix pasi nuk mund ta lëvizni faqen tuaj është një fikje e madhe. Kjo është diçka që ka implikime afatgjata dhe nuk është e lehtë për pronarët e faqeve të reja (apo edhe veteranët!).

Së dyti, ndërsa pranoj që të gjitha këto karakteristika shtesë janë të mira për t’u pasur, për dikë që e di se çfarë ata bëjnë – ju jeni duke blerë në Wix me çmime të mëdha. Merrni për shembull planin e tyre më të ulët me 4,50 dollarë në muaj – kjo është ajo që ju do të paguani për mbajtjen në internet me shumë më shumë burime sesa ofron Wix.

Ndërsa kaloni në listën e të mirat dhe të këqijave, bëhet pak më e qartë se Wix është një fitim afatshkurtër – zgjidhje afatgjatë e dhimbjes. Sigurisht që kjo nuk do të ketë rëndësi për disa njerëz, por mendimet e mia janë se nëse jeni të gatshëm të bëni pak përpjekje për të mësuar në lidhje me vetë-mbajtjen e WordPress, për shembull, do të kurseni aq sa dyfish (dhe ka të ngjarë më shumë ) në planin afatgjatë.

Karakteristikat kryesore

 • Speed ​​Shpejtësi e madhe
 • . Zvarritje e lehtë & ndërfaqe rënie
 • Tools Përfshihen mjetet SEO
 • Market Treg i gjërë i aplikacioneve
 • Custom Përshtatje mobile
 • . Baza e njohurive fantastike

Rekomanduar Për

 • • Uebfaqe individuale
 • • Pronarë të afarizmave të vegjël
 • • Sitet themelore të tregtisë elektronike
 • • Pronarë të faqeve të internetit DIY

Kim Martin
Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Wix Review - 7 πλεονεκτήματα και 5 μειονεκτήματα της χρήσης του Wix Website Builder