11 Bleni Karakteristika për të Raketuar Shitjet Tuaja

A keni një dyqan Shopify? Gati për ta çuar atë në nivelin tjetër? Gati për të bërë më shumë shitje me më pak përpjekje? Shkojme.


Në Pjesën 1 të Udhëzimit të Kompletuar të Shopifikimit, ne kemi ndjekur procesin e thjeshtë të krijimit të një dyqani Shopify nga e para (dhe si të merrni në internet vetëm në 19 minuta).

Në këtë pjesë, ne po zhytemi më thellë në kutitë e mashtrimeve të Shopify. Teknikat e përparuara në këtë post do t’ju ndihmojnë të rritni shitjet, të tërheqni më shumë klientë dhe të përmirësoni efikasitetin e dyqanit tuaj.

Përmbushja Në Udhëzuesin tonë të plotë për blerje

 • Pjesa 1: Si të krijoni një dyqan Shopify në vetëm 19 minuta
 • Pjesa 2: 11 Blini karakteristika që do të rritin shitjet tuaja
 • Pjesa 3: Blerni SEO: 9 Thelbësore për të Rritur Google Rank tuaj
 • Pjesa 4: “Si t’i tërheq klientët?” 7 hapat e parë për promovimin e dyqanit tuaj të Shopify
 • A është blerja për ju? Lexoni rishikimin tonë të thelluar të Shopify

shopify-comp

shënim

Disa nga karakteristikat në këtë post janë të paketuara në planin standard të Shopify, por disa do të kërkojnë një përmirësim.

1. Riparimi i Braktisur i Shportave

Shkalla mesatare e braktisjes së karrocave në internet është 68.81%. Me fjalë të tjera, 7 nga 10 klientë po shtojnë produkte në shportën e tyre dhe largohen pa blerë.

Ky është një numër i madh i shitjeve që mund të humbisni. Shihni veten duke lundruar në Urdhrat > Pagesat e braktisura në pultin tuaj të Shopify.

Blerje Rimëkëmbjen e Shportës së Braktisur

Këtu, do të shihni një listë të të gjithë klientëve që vendosën sende në shportën e tyre, por nuk e kontrolloni. Po sikur t’i dërgoni një email dhe t’i kujtoni?

Në planin standard të Shopify, opsioni juaj i vetëm është që me dorë të dërgoni një e-mail për secilin klient një nga një për t’i kujtuar ata për shportën e tyre..

Urdhrat e braktisur

Duke u përmirësuar në planin “të përparuar” ose duke shkarkuar një aplikacion të braktisjes së shportës, dhe mund të vendosni një email të shkaktuar që automatikisht nudges çdo klient që lë një karrocë të braktisur.

Merrni atë të drejtë, dhe do të sillni shumë nga ata klientë për të përfunduar arkëtimin e tyre.

2. Llogaritni automatikisht çmimet e transportit për secilin klient

Një nga aspektet më të ndërlikuar të drejtimit të një dyqani në internet është llogaritja e kostove të transportit. Nëse e nënvlerësoni, mund të humbni shumë para. Mbivlerësoni, dhe ju mund t’i trembni klientët me çmime të larta.

Për të shmangur këtë, përdorni shipping transportin transportues në kohë reale ’. Kjo llogarit koston e saktë të transportit për secilin klient bazuar në vendndodhjen e tyre dhe madhësinë / peshën e produktit.

Llogaritni normën e transportit

Për ta bërë këtë, do të duhet të aktivizoni planin Shop Advanced Shopify ’dhe të zgjidhni një transportues (UPS, FedEx etj) për të llogaritur tarifat.

3. Merrni pagesa kudo me POS Shopify

POS, (ose “Pika e Shitjes”) është e dobishme nëse planifikoni të shesni produktet tuaja edhe në botën e vërtetë. Ndoshta në një dyqan pop-up, në një treg apo në një dyqan tullash dhe llaçesh.

Merr pagesa me POS Shopify

Shopify POS është një aplikacion që ju lejon të bëni pagesa në botën reale duke përdorur një lexues letrash (i cili kushton 59). Do shitje lidhet automatikisht me llogarinë tuaj në internet Shopify, kështu që llogaritë dhe inventari juaj përputhen, pa marrë parasysh se ku shitni.

4. Krijoni profile të klientit për të identifikuar blerësit tuaj më të mirë

Duke i kërkuar klientëve tuaj të krijojnë një llogari para se të blini nga ju, është e mundur të gjurmoni dhe monitoroni informacionin e tyre dhe historinë e blerjes.

Kjo mund të duket e mërzitur, por është jashtëzakonisht e dobishme. Duke pasur llogari të klientit, ju mund të shihni saktësisht se kush ka blerë çfarë. Tani është e lehtë të identifikosh klientët tuaj më të mirë.

llogaritë e klientëve

Me këtë informacion, ju mund të dërgoni postë elektronike në shënjestër. Le të themi se zotëroni një dyqan librash dhe keni shitur 230 kopje të një romani popullor. Disa muaj më vonë, ju filloni të shisni vazhdimin, dhe doni të dërgoni me email të gjithë ata që blenë librin e parë për t’i njoftuar ata.

Duke përcjellur historinë e blerjeve përmes llogarive të klientëve, ju e dini saktësisht se kush e bleu librin e parë, kështu që ju mund t’i dërgoni me email direkt. Për ta aktivizuar këtë, drejtohuni te Parametrat > Checkout. Pastaj vendosni seksionin e llogarive të klientit në ‘opsionale’ ose ‘të detyrueshme’. Kjo tani do t’u kërkojë klientëve të regjistroheni ose të krijojnë një llogari kur blejnë.

Blerni llogaritë e klientëve

5. Përdorni kode zbritje

Nuk është sekret që zbritjet dhe shitjet ndihmojnë në rritjen e të ardhurave, por si i bën ato në Shopify?

Mënyra më e mirë për ta bërë këtë është duke përdorur një aplikacion Shopify si ‘Zbritje me shumicë’. Duke përdorur këtë, ju mund të gjeneroni kode zbritje për vlerën e dollarit, përqindje zbritje ose transporti falas.

6. Shitet karta dhurate per festat

Kartat e dhuratave janë veçanërisht të njohura përreth festave, dhe Shopify lehtëson krijimin e tyre.

Bleni kartën e dhuratës

Lundroni te Produktet > Karta Dhurate Këtu mund të krijoni një kartë dhuratë, ashtu si do të bëni ndonjë produkt tjetër.

shënim

Do të duhet të rifreskoni në planin e nivelit të mesëm ‘Shopify’ për të aktivizuar kartat e dhuratave.

7. Integroni Shopify me Facebook

Nëse keni një shoqëri të madhe në vijim, mund të krijoni të gjithë dyqanin tuaj në faqen tuaj në Facebook me një buton ‘shop’. Konsumatorët mund të blejnë direkt nga ju, pa pasur nevojë të drejtoheni në faqen tuaj të internetit, duke siguruar një proces më të butë shitjesh.

Skedë Facebook Shopify

Duke përdorur një API, dyqani në Facebook sinkronizon automatikisht pagesat dhe inventarin me llogarinë tuaj Shopify, kështu që ju akoma menaxhoni gjithçka nga një vend.

Filloni duke lundruar te Parametrat > Kanalet e shitjeve > Shto kanalin e shitjeve > Facebook. Ka disa hapa të përfshirë për të lidhur këtë, të cilat Shopify përshkruan këtu.

8. Lërini Shopify shërbimet e përmbushjes të bëjnë ngritjen e rëndë

Ballafaqimi me paketimin dhe transportimin është lehtësisht aspekti që kërkon shumë kohë drejtimin e një dyqani, veçanërisht pasi urdhërat e mëdhenj fillojnë të futen në.

Ju mund të merrni Shopify për të bërë ngritjen e rëndë këtu – fjalë për fjalë!

Duke u bashkuar me shërbimet ekzistuese të përmbushjes, si Amazon ose Rakuten, ata do të trajtojnë deponimin, përgatitjen dhe dërgimin në emrin tuaj. E tëra çfarë ju duhet të bëni është të ruani inventarin tuaj në një nga qendrat e tyre të përmbushjes.

App Rakuten Super Logjistika Shopify

Për të konfiguruar këtë, shkoni te Parametrat > Shipping > dropshipping & përmbushje > Shtoni Shërbimin e Dropshipping dhe zgjidhni shërbimin tuaj të preferuar për përmbushje.

9. Heqni qafe inventarin tërësisht me Shopify dropshipping

Dropshipping është një mënyrë krejt e re për të drejtuar një dyqan në internet. Pjesa me e mire? Ju nuk keni nevojë të blini një ton të inventarit për të filluar.

Kur një klient blen një produkt nga dyqani juaj, atëherë vendosni një porosi me një furnizues të palës së tretë, i cili më pas dërgon produktin tek klienti juaj.

Me aq sa ata e dinë, ajo vjen direkt nga ju. Do të thotë që nuk do të kesh një dhomë gjumi ose depo plot me kuti të inventarit.

Për ta vendosur këtë në Shopify, provoni të përdorni një nga shumë aplikacione dropshipping siç është Ordoro. Ata do t’ju ndihmojnë të bashkëpunoni me një furnizues dhe të menaxhoni gjithçka nga një vend.

10. Përdorni Shopify ‘Ekspertët’

Shopify promovon një pjesë të vogël të partnerëve ekspertë në programim, dizajn, marketing dhe fotografi për të ndihmuar të përfitoni sa më shumë nga dyqani juaj online.

Bleni ekspertë

Shopify rendit ekspertët e tyre sipas çmimit, vendndodhjes dhe specializimit, kështu që ju mund të zgjidhni ekspertin e duhur për dyqanin tuaj.

Nëse nuk keni kohë ose aftësi për të marrë dyqanin tuaj ashtu si duhet, ky është opsion i dobishëm (megjithëse shpesh i kushtueshëm).

11. Ndiqni gjithçka me Shopify analitikën dhe raportet

Analitika është thelbësore për të parë se sa mirë po funksionon dyqani juaj online. Sa vizitorë po vijnë në dyqanin tuaj? Nga vijnë ata? Sa kohë qëndrojnë? Dhe çfarë uebfaqe i referoi ato?

Lundroni në seksionin ‘raporte’ për të shkarkuar tabela të hollësishme mbi shitjet tuaja, trafikun dhe analizën e karrocave.

Unë gjithashtu rekomandoj integrimin e Google Analytics në dyqanin tuaj Shopify. Për ta bërë këtë, ngjisni kodin tuaj Google Analytics në fushën e specifikuar në pultin e blerjes tuaj Shopify (gjetur në Dyqanin Online > preferencat > Google Analytics).

Duke përdorur këto mjete të integruara, ju mund të mbingarkoni dyqanin tuaj Shopify për të gjeneruar më shumë shitje dhe më shumë klientë. Në të njëjtën kohë, ju mund të zvogëloni sherrin pas skenave.

A keni ndonjë përvojë me këto mjete Shopify? Keni pyetje se si funksionojnë? Më tregoni në komente dhe do të bëj çmos të përgjigjem!

Në pjesën 3, fokusi është tek motorët e kërkimit. Si saktësisht e bëjmë dyqanin tuaj Shopify për t’u renditur lartë në kërkimet në Google? Shikoni atë javën e ardhshme këtu në blogun Bitcatcha.

Avatar

Rreth Autorit

Ben është një shkrimtar dhe redaktues nga Londra. Puna e tij shfaqet rregullisht në The Huffington Post, dhe ai ka punuar në disa fushata të suksesshme të shkrimit të kopjeve për Sony UK. Mos ngurroni të lidheni me Benin përmes Twitter.

Si ajo që keni lexuar?

Bashkohuni me pajtimtarët tanë që marrin azhurnim nga Bitcatcha. Ne dërgojmë këshilla dhe truket ekskluzive të biznesit në internet.

Tjetra »

Pse duhet të lidheni me një faqe Wix & Si ta bëni atë në 10 minuta

«E mëparshme

Përmirësimet e përmbajtjes – mënyra më e shpejtë për më shumë pajtimtarë (Udhëzuesi Definitiv i marketingut me email Pjesa 2)

A është mjaftueshëm faqja juaj?

Mos Humbni Shitjet Kontrolloni Shpejtësinë e serverit tuaj Këtu.

Shikoni Hosting-in tonë të Rekomanduar

Lidhu me ne

rss-icon   facebook-icon   twitter-icon LinkedIn-icon

Fillo Ketu

 • Dyqani juaj Online në 19 Minuta: Si të Vendosni Shopifikimin (Udhëzuesi i plotë për blerje Pjesa 1)
 • 11 Karakteristikat e blerjeve që nuk i keni ditur rreth (por ato do të raketojnë shitjet tuaja): Udhëzuesi i plotë për blerje Pjesa 2
 • Shopify SEO: 9 Thelbësore për të Rritur Renditjen e Google në dyqanin tuaj (Pjesa 3 e udhëzuesit të plotë për blerje)
 • “Si t’i tërheq klientët?” 7 hapat e parë për promovimin e dyqanit tuaj të Shopifikimit (Udhëzimi i plotë për blerjen Pjesa 4)
 • Dizajni UX Pjesa 1: Si të krijoni propozimin tuaj të vlerës & Bindni përdoruesit të ndërmarrin veprime

Krijoni Dyqanin Online Shopify

Lidhjet e Shpejta

Shopify

Plan / Çmimeve

templates

Udhëzues për konfigurimin

Gjyqi 14-ditor

Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me

  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map