Harrojeni Facebook-un. Harrojeni Twitterin.

Instagram tani është media më e rëndësishme sociale për shitësit në internet.

Nuk janë vetëm selfie, smoothies dhe kotele të lezetshme atje! Kjo është një kthim serioz i investimit. Po bën mijëra pronarë të pavarur të dyqaneve online.

Përse?

Sepse postimet në Instagram grumbullojnë më shumë angazhime sesa të kombinuara Facebook dhe Twitter. Dhe po krijon një legjion të ri të krijuesve dhe ndikuesve të pavarur.

Contents

Historia e 15,000 dollarëve

Takohuni Danielle Bernstein. Ajo zotëron një llogari në Instagram me 1.3 milion ndjekës. Ajo është 22 vjeç dhe drejton një dyqan të pavarur në internet dhe blogun e modës. Quhet We Wore What, dhe është e madhe.

Danielle - Ne Veshëm Whatfarë

Nuk ka asnjë sipërmarrës të madh biznesi apo korporate që tërheq telat. Thjesht një grua e zgjuar me një laptop dhe një llogari në Instagram. I pavarur dhe butik.

Ajo shet këpucë, çanta dhe rroba direkt përmes faqes së saj të internetit. Ajo gjithashtu drejton një dyqan bashkëpunëtor, duke shitur rroba përmes Stella McCartney, Miu Miu dhe Moda Operandi.

Por këtu është titulli. Sipas një interviste në Harper’s Bazaar, ajo bën 15,000 dollarë sa herë që ngarkon një postim të sponsorizuar në Instagram.

$ 15,000!!

Ky është modeli i ri i biznesit në shitjen me pakicë në internet.

Pse funksionon? Sepse shkon më larg se përvoja tradicionale e blerjeve. po, ajo drejton një dyqan në internet. Por Danielle është gjithashtu një shije shije. Një grua e modës dhe një grua biznesi si dhe ferr.

Efekti në Instagram

Në botën e shitësve me pakicë në internet, Instagram po merr përsipër. Tani është më e fuqishme se Facebook dhe Twitter për shitësit e pavarur.

Këtu janë faktet:

  • Postimet në Instagram marrin 58 herë më shumë angazhim sesa Facebook.
  • Dhe 120 herë më shumë angazhim sesa Twitter!

Instagram është gjithashtu platforma më e shpejtë në rritje e mediave sociale. Sapo ka kapërcyer Twitterin për sa i përket përdoruesve të përgjithshëm.

  17 podniků, které vyplácejí na Pokemon Go (a jak můžete také)

Shkalla e rritjes së ndjekësve në Instagram është gjithashtu ndjeshëm më e shpejtë dhe më e lartë se Facebook.

Instagram është platforma më e angazhuar, më e shpejtë në rritje, më e rëndësishme sociale në planet tani.

Sponsorizim në Instagram

Le të flasim më shumë rreth modelit fitimprurës të Instagram / Modelit me pakicë të Danielle Bernstein. Falë dyqanit të saj në internet, blogut të saj dhe Instagramit në vijim, ajo konsiderohet një ndikuese në Instagram.

Këtu janë paratë e mëdha. Markat harxhojnë më shumë se 1 miliard dollarë çdo vit për të sponsorizuar postimet në Instagram. Falë 1 milion ndjekësve të saj, ajo mund të komandojë me lehtësi midis 5000 deri 15,000 dollarë për një post të sponsorizuar.

Për shembull, Danielle do të postojë një foto me një çantë të caktuar. Ose ajo do të veshë syze dielli të një marke të veçantë për një tarifë. Postimet e Danielle janë shumë delikate dhe shumë të natyrshme. Almostshtë pothuajse subliminal. Në të njëjtën kohë, çdo postim po dërgon mijëra njerëz përsëri në dyqanin e saj në internet, dhe forcimin e markës së saj.

Arritja e Danielle është shumë e madhe, por edhe llogaritë në Instagram me 5,000+ ndjekës mund të fillojnë të fitojnë pak para përmes sponsorizimit.

5,000 ndjekës është mjaft i arritshëm për biznesin mesatar në internet, nuk do të thoni ju?

Plani juaj 5 hap për të ndërtuar një Perandori Instagram

Deri tani, me siguri po pyesni veten se si të rritni numrat tuaj! Sshtë një rrugë e gjatë për një milion ndjekës, por ne do të fillojmë të vogël.

1. Përdorni të shtëna të produkteve të jetesës

Ekziston një arsye e thjeshtë pse rregullat në Instagram për shitësit me pakicë në internet.

Kjo i bën produktet e tyre të duken reale.

Marketerët e zgjuar e dinë që mënyra më e mirë për të shitur një produkt është të shesësh një mënyrë jetese. Mos na tregoni se cili është produkti, na tregoni se si do të ndryshojë jeta jonë.

  18 hile për linjën e subjektit të përsosur të postës elektronike

Njoftimi motivues i Nike në Instagram

Thjesht shikoni në burimin motivues të Nike në Instagram. Fullshtë plot njerëz të vërtetë që vrapojnë në maratona, duke luajtur basketboll, not. Është gjithçka reale. Relshtë relatuese. Shtë një mënyrë jetese.

2. Përdorni fotografitë e klientit

Jo shumë prej nesh mund të lidhen me një pamje të një modeli në një katalog.

Por, kur klientët postojnë fotografi të vërteta të produkteve tuaja në Instagram, ajo reagon me njerëzit. Duket e vërtetë. Konsumatorët mund ta imagjinojnë veten duke veshur të njëjtën gjë. Shtë shumë më efektive për shitje.

Dyqani në internet, Nasty Gal u kërkon klientëve të tyre që të fotografojnë veten e tyre dhe të përdorin një hashtag specifik në Instagram. Ata mbledhin imazhet dhe i nxjerrin në pah në faqen e tyre të internetit.

Fotografi të keqe të klientit Gal

Ata po arrijnë një shtrirje të madhe shoqërore dhe një katalog të tërë me të shtëna produktesh natyrore.

Klientët e tyre janë duke bërë të gjitha punët për ta!

3. Përdorni postime të sponsorizuara

Ju mund të paguani influencues në Instagram (si Danielle) për të postuar në lidhje me ju dhe produktet tuaja. Jo shumë prej nesh kanë 15,000 dollarë të shtrirë! Por, ka llogari më të vogla për të filluar.

Kjo me të vërtetë funksionon.

Bachlr

Ndërmarrja e modës për burra Bachlr filloi nga pothuajse zero ndjekësit në Instagram. Ata paguanin një sërë ndikimesh për postime të sponsorizuara. Përgjigja ishte aq e fuqishme, ajo rrëzoi serverin e tyre.

Kam kontaktuar dhe kam vendosur marrëveshje me disa llogari me 100k + ndjekës që ishin në shënjestër të burrave. Për habinë time, shumë prej këtyre përdoruesve ishin të gatshëm të bënin postime promovuese për rreth $ 50 … të mrekullueshme!

Tani ata kanë 15,000 ndjekës dhe gëzuan 20,000 vizitorë në dyqanin e tyre brenda dy javësh.

Jo vetëm kaq, por ata tani janë në gjendje të paguajnë vetë për poste të sponsorizuara!

  17 Прийоми реклами на Facebook, які фактично збільшують продажі!

4. Huazoni ndjekës nga bashkëmoshatarët tuaj

Pjesa më e vështirë në lidhje me ndërtimin e një Instagram në vijim është marrja e topit në kodrina. Si i gjeni ata 100 pasuesit e parë? 1000 të parët?

Metoda më e shpejtë dhe më efektive është gjuetia e përdoruesve aktivë që do t’ju pëlqejnë postimet dhe produktet tuaja. Filloni të shikoni llogari të ngjashme me ju. Ngarko listën e tyre të ndjekjes dhe fillo të angazhohesh me ndjekësit e tyre më aktivë.

‘Më pëlqen’ fotot e tyre, komentoni fotot dhe ndiqni ato. Nuk do të kalojë shumë kohë para se të riktheheni. Dhe pastaj një si ose dy. Përsëriteni këtë proces në faza të vogla çdo ditë, dhe do të filloni të ndërtoni një vijim të mirë.

5. “Bëhu modë!”

Unë do të përfundoj me një citim të mikut tonë të mirë në Kalen në Bon Bon Boutique. Kohët e fundit ajo na la në sekretet që fshiheshin pas suksesit në dyqanin e saj online.

Një nga citimet më interesante të intervistës ishte “të jetë moda”. Shtë një qëndrim që ka krijuar një sukses të madh për Danielle Bernstein, për të cilën bisedova në fillim të artikullit.

Për të marrë dyqanin tuaj online në nivelin tjetër, ju duhet të bëheni më shumë sesa thjesht një shitës. Ju duhet të bëheni një shije-shije. Një ndikues. Shtë gjithçka për krijimin e një modeli biznesi 360 që shkon përtej blerjes dhe shitjes tradicionale.

Dhe kjo është arsyeja pse Instagram është media më e mirë sociale për shitësit në internet.

Shtë një model i ri që kombinon shitjen në internet dhe revistën / median. Dhe është një që ju mund të zotëroni për biznesin tuaj në shtëpi.

A ka ndonjë atje atje rezultate të shkëlqyera nga Instagram? Unë do të doja të dëgjoja nga ju!

Kim Martin
Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me