Torrent Şifrelemesi 101

Torrent şifrelemesi nedir? Torrentlerinizi şifrelemeniz mi gerekiyor? Yararları ve torrentlerinizi şifrelemek için en iyi yöntem nedir?

Daha önce bu (veya benzeri) düşüncelere sahipseniz, yalnız değilsiniz. Torrent şifrelemesi en güçlü (ve en az anlaşılmış) torrent tekniklerinden biridir. Şifreleme kullanımı önemli ölçüde arttı ve tüm büyük bittorrent istemcileri artık bir çeşit yerleşik şifreleme sunuyor.

Bu kılavuz size öğrettiğinizi gösterecektir:

 1. Torrent şifreleme nedir ve neden önemlidir?
 2. Torrent yazılımınızın dahili şifrelemesini kullanmak neden en iyi seçenek DEĞİLDİR?
 3. Yerleşik şifrelemenizi kullanma (ücretsiz yöntem)
 4. Daha güçlü torrent şifrelemesi için VPN nasıl kullanılır & akranlarının% 100’ünü koru

Hazır? Bunu yapalım.

Şifreleme nedir

Şifrelemeyi her gün web’de kullanıyorsunuz, ancak farkında olmasanız da. Bankanızı veya kredi kartı şirketinizin web sitesini her ziyaret ettiğinizde veya Amazon’dan alışveriş yaptığınızda; web tarayıcınız şifreleme kullanıyor. Şifreleme, 3. tarafların aktarılan verilerinizi okumasını önler.

Bu, internet üzerinden kredi kartı numaraları, adresler ve şifreler gibi hassas veriler gönderirken kimlik hırsızlığını önler.

Şifreleme olmadan, sizinle aynı ağı paylaşan herkes potansiyel olarak tam veri akışınızı okuyabilir (genel wifi ağlarını düşünün). Ayrıca, ISS’niz (internet sağlayıcısı) aktarılan tüm verilerinizi okumak, indirmelerinizi izlemek ve web geçmişinizi kaydetmek için derin paket denetimini kullanabilir.

Şifreleme gönderdiğiniz verileri karıştırır / korur, böylece yalnızca iletişim kurduğunuz web sitesi / sunucu okuyabilir.

Torrent’lerinizi neden şifreleyin?

Torrent trafiğinizi neden şifrelemeniz gerektiğini açıklamak yalnızca iki kelime gerektirir:

 1. hız
 2. Gizlilik


hız:
Bu üç aylık küresel internet raporu, bittorrent’in 2014 yılında Youtube, Netflix ve Skype gibi büyük şirketlerin önünde Kuzey Amerika’daki yukarı akış bant genişliğinin 1 numaralı kullanıcısı olduğunu buldu. Bu nedenle, birçok büyük ISS’nin torrent yüklemelerini / indirmelerini azaltmayı (yavaş) seçmesi şaşırtıcı olmamalı.

Belirli bir yazılımı / hizmeti kısıtlamak için, İSS’nizin trafiğinizi okuyabilmesi ve diğer kontrolsüz kullanımlardan ayırabilmesi gerekir. Şifreleme, ISS’nizin bunu yapmasını engeller. Daha fazla bilgi için torrent kısma kılavuzunun tamamını okuyun.

Gizlilik: Varsayılan olarak torrent indirmeleriniz tamamen şifresizdir. Bu, İSS’nizin tam olarak hangi dosyaları eklediğiniz / indirdiğinizi ve bittorrent aracılığıyla ne kadar veri aktardığınızı görebileceği anlamına gelir. Şifrelemenin uygun şekilde kullanılması, ISS’nizin indirmelerinizi izlemesini önler.

2 şifreleme seçeneği: VPN ve Dahili

Tüm masaüstü torrent istemcileri artık isteğe bağlı yerleşik şifrelemeye sahiptir, ancak bu yöntemin sınırlamaları vardır ve eş kullanılabilirliğini (ve hızlarını) önemli ölçüde azaltır.. Daha iyi bir alternatif, VPN adlı bir araç kullanmaktır (Sanal özel ağ). Bir VPN daha da güçlü şifreleme sağlar, kullanılabilir eşlerinizin sayısını azaltmaz ve IP adresinizi torrent sürülerinde gizleme avantajına sahiptir.

Yerleşik Şifreleme Seçeneği

Bu, diğer eşler arasında veri aktarımını şifrelemenize izin veren tamamen ücretsiz bir şifreleme yöntemidir., şifreleme özelliği etkin olduğu sürece.

Eşde şifreleme etkin değilse, ayarlarınıza bağlı olarak:

 1. Verileriniz Şifrelenmemiş olarak indirilecek
 2. Bu eşden indiremezsiniz (zorunlu şifreleme modu kullanılıyorsa)

uTorrent şifreleme ayarları

uTorrent Şifreleme Ayarları

Yerleşik yöntemi kullanarak tam zamanlı şifrelemeyi garanti etmek için, şifreleme modunun ‘Zorunlu’ (veya daha sonra adım adım ayarlarda tartışacağımız kendi torrent yazılımınıza eşdeğer) olarak ayarlanması gerekir. Bunun dezavantajı, ancak daha sonra şifreleme etkinleştirilmiş olan eşlere bağlanabilmenizdir.. Bu mevcut arkadaşlarınızı% 95 oranında azaltabilir.

Önemli Not: Bu yöntemi kullanmak yalnızca torrent indirmelerinizi şifreleyecektir. Web taramanızı şifrelemez veya torrent web sitelerini ziyaret ettiğiniz gerçeğini gizlemez. Ayrıca, ilk .torrent dosyasının web’den indirilmesini değil, yalnızca temel dosyaların aktarılmasını şifrelemez. Bu yöntem torrent IP adresinizi de gizlemez.

VPN Şifreleme Seçeneği

Torrent etkinliğinizi gizlemek için bir VPN kullanmak son derece basittir. 4 adım gerektirir:

 1. torrent dostu bir vpn servisine abone olun
 2. VPN yazılımını indirin
 3. Seçtiğiniz VPN sunucusu konumuna bağlanın (1 fare tıklaması kadar basit)
 4. Torrentleri anonim olarak indir.

Bu kadar!

VPN sunucusuna bağlanma

IPVanish VPN’nin sunucu seçim ekranı

Torrentleri indirirken bir VPN kullanmak size birçok avantaj sağlayacaktır. Bunlara bir sonraki bölümde bakacağız…

VPN neden en iyi şifreleme seçeneğidir?

VPN kullanmanın torrent istemcinizin dahili şifrelemesini kullanmasına kıyasla 3 farklı avantajı vardır.

 1. VPN şifrelemesi çok daha güçlüdür
 2. Bir VPN kullanmak, mevcut akranlarınızın sayısını azaltmaz
 3. Bir VPN ayrıca gerçek ip adresinizi torrentlerde gizler (indirmelerinizi anonim / izlemesi zor hale getirir)

Şifreleme Gücü

Yerleşik şifreleme seçeneği genellikle yaklaşık 64 bit şifreleme gücü kullanır. Buna karşılık en iyi torrent VPN’leri 256 bit OpenVPN şifreleme kullanır.

Bu bir fark gibi görünmeyebilir (sadece 4x gibi görünür), ancak şifreleme matematiğinin çalışma şekli nedeniyle 256 bit şifreleme aslında 2 ^ 192 kat daha güçlüdür (bu 192’nin gücüne 2’dir. gerçekten çok sayıda).

Bu, kaba kuvvet saldırıları ile kolayca kırılabilen şifreleme ile ABD ordusu tarafından gizli iletişim için kullanılan aynı güç olan 256 bit şifreleme arasındaki farktır. (Karşılaştırma için, ABD hükümeti genel iletişim için yalnızca 128 bit şifreleme kullanır). Başka bir deyişle, 256 bit şifreleme son derece güçlüdür.

Akran Kullanılabilirliği

Torrent istemcinizin şifrelemesinin çalışması için, bağlandığınız eşlerin de şifrelemenin etkinleştirilmiş olması gerekir. Bir VPN’in böyle bir kısıtlaması yoktur. VPN sunucusu tüm veri akışınızı şifrelediğinden (eş şifreleme ayarlarınıza bakılmaksızın), şifrelenmemiş bir bağlantıyı riske atmadan% 100 eş kullanılabilirliği (ve daha yüksek hızlar) elde edersiniz.

Anonim IP adresi (kimliğinizi koruyun)

Hata yapma, anonim bir IP adresi VPN kullanmanın en büyük avantajıdır.

Bir torrent indirdiğinizde, IP adresiniz (benzersiz internet bağlantınızı belirleyebilir), bu torrent sürüsündeki diğer tüm eşler tarafından herkes tarafından görülebilir.

Resim

Linux torrentinden emsal listesi

Birçok kişi, torrent izlemenin çoğunun, ISS’nizin trafiğinizi izlemesine değil, IP adreslerini torrent sürülerine kaydederek yapıldığını fark etmez. Scaneye gibi siteler, izledikleri her IP adresi tarafından indirilen bir veritabanı torrentini tutar.

Günlüğe kaydetmeyen bir VPN kullanıyorsanız, torrent sürülerinizde görünen IP adresi, VPN hizmetinize ait olan bir adres olacaktır. VPN şirketi günlük tutmuyorsa (bunun gibi), torrent IP adresiniz gerçek IP’nize kadar izlenemez.

3 Günlüğe kaydedilmeyen harika VPN’ler

 • IPVanish (Test ettiğimiz en hızlı VPN)
 • Beni sakla (VPN ve SOCKS proxy hizmetini içerir. Sınırlı ücretsiz plan mevcuttur)
 • Torguard (Torrent kullanıcılarına hitap eden en eski giriş yapmayan VPN’lerden biri)

Yerleşik Torrent Şifrelemesini Yapılandırma (Ücretsiz Seçenek)

Tamam, şimdi size favori torrent istemcinizde şifrelemeyi nasıl etkinleştireceğinizi adım adım göstereceğiz. Bu, her büyük torrent istemcisine yerleşik bir özelliktir.

Torrent istemcinizde şifreleme kullanmanın aşağıdaki sınırlamalara sahip olduğunu unutmayın:
% 100 şifreli bağlantınız veya% 100 eş kullanılabilirliğiniz olabilir. Her ikisine de sahip olamazsınız. Zorunlu (tam zamanlı) şifreleme kullanmak, kullanılabilir eş sayınızı azaltacaktır.

Şifreleme Modları

Her torrent istemcisi, şifrelemeyi etkinleştirmek söz konusu olduğunda kendi terminolojisini / ayarlarını kullanır. Ancak hangi kelimeleri kullanırlarsa kullansınlar, gerçekten sadece 3 birincil şifreleme modu vardır:

 • Şifreleme Devre Dışı (şifreleme yok)
 • İsteğe Bağlı Şifreleme (Şifrelemeyi etkinleştirmiş olan eşlerle kullanır, ancak şifrelenmemiş eşlere de bağlanır)
 • Zorunlu Şifreleme (yalnızca şifreleme özellikli eşlere bağlanın.% 100 şifreli indirmeler)

Tamam, şifrelenelim. Torrent istemcileri alfabetik sırada.

Deluge: Şifreleme Ayarları

Aşama 1: Şu adrese giderek tercihler menüsünü açın: Düzenle > Tercihler (veya ‘Ctrl + P tuşlarına basın)
Adım 2: Tercihler menüsünün solundaki kategoriler sekmesinden ‘Ağ’ı seçin

Şuna benzer bir pencere göreceksiniz:

Resim

Pencerenin altındaki ‘Şifreleme’ bölümüne dikkat edin. Seçeceğimiz ayarlar tercihlerinize ve risk toleransınıza bağlı olacaktır.

Her mod için ayarlar şunlardır:

# 1: Şifreleme Devre Dışı (önerilmez)

Ayarlamak Gelen ve Giden için: ‘Devre dışı’

# 2: İsteğe Bağlı Şifreleme (varsa şifreleme kullanır)

Bu mod, kullanılabilir en güçlü şifreleme seçeneğini kullanır. Tüm eşlere erişiminiz olacak, ancak tüm bağlantılar şifrelenmeyecek.

Ayarlarınız aynen böyle görünmelidir –>

Deluge Şifreleme (isteğe bağlı mod)

İsteğe Bağlı Şifreleme (% 100 eş mevcuttur)

# 3:% 100 Şifreleme (yalnızca şifreli bağlantılardan indir)

Bu en güvenli moddur (ve torrentin kısılmasını önlemeye yardımcı olacaktır), ancak toplam akranların yalnızca küçük bir kısmından indirebileceksiniz.

İyi tohumlanmış selleri indirdiğiniz sürece, hızlar iyi olmalıdır.

Zorunlu Şifreleme Ayarları

Zorunlu Şifreleme (% 100 Şifreli Aktarım)

uTorrent: Şifreleme Ayarları

Aşama 1: UTorrent menüsünden şu adrese gidin: Seçenekler > Tercihler (Veya ‘Ctrl + P’ tuşlarına basın)
Aşama 3: Sol yan menüdeki ‘Bittorrent’ sekmesine gidin

Bunun gibi bir şey görmelisin:

uTorrent Şifreleme ayarları menüsü

Şifreleme Ayarları (Seçenekler > Tercihler > bittorrent)

Aşağıdaki ayarları değiştireceğiz ‘Protokol Şifrelemesi’ bölümü. 3 şifreleme modunun her biri için ayarlar şunlardır:

engelli

Yukarıdaki resimde gösterildiği gibi Giden seçeneğini Devre Dışı olarak ayarlayın.

İsteğe Bağlı Şifreleme

Ayarlarınız tam olarak şu şekilde görünmelidir:

uTorrent İsteğe Bağlı Şifreleme

uTorrent Şifrelemesi (İsteğe Bağlı Mod)

Zorunlu Şifreleme (% 100 şifreleme)

Bu mod yalnızca şifreleme etkinleştirilmiş olan eşlere bağlanır. Ayarlar şöyle olmalıdır:

uTorrent 'Zorunlu' şifreleme

uTorrent Şifrelemesi (Zorunlu mod)

Vuze: Şifreleme Ayarları

Vuze’deki Şifreleme ayarlarını yapmak için ‘Gelişmiş’ kullanıcı modunda olmanız gerekir. Bunu yapmak için şu adrese gidin:
Araçlar > Seçenekler > kip

Ardından kullanıcı yeterlilik modunu ‘Gelişmiş’ olarak değiştirin

Vuze gelişmiş kullanıcı modu

Kullanıcı modunu ‘Gelişmiş’ olarak ayarlayın (Araçlar > Seçenekler > Mod)

Sonra, hala Seçenekler ekranında, sol taraftaki TOGGLE tuşuna basacağız ‘Bağ’ teşhir etmek ‘Aktarım Şifrelemesi’Ayarları…

Resim

3 modun her biri için en uygun ayarlar şunlardır:

Şifreleme Devre Dışı

‘Şifreli aktarım gerektir’ kutusunun işaretini kaldırın. Aşağıdaki tüm seçenekler grileşmelidir (yukarıdaki resimde olduğu gibi)

İsteğe Bağlı Şifreleme

Vuze’de isteğe bağlı (zorunlu değil) şifrelemeyi etkinleştirmek için gerekli şifrelemeyi etkinleştirirsiniz ancak eşin şifreli bağlantılara izin vermemesi durumunda yedek seçenekleri belirleyebilirsiniz.

Ayarlarınız:

Vuze 'İsteğe bağlı' şifreleme modu

‘İsteğe Bağlı’ Şifreleme Ayarları

Zorunlu Şifreleme (% 100 şifreli aktarım)

Bu en güvenli moddur ve ISS torrent kısıtlamasına karşı en iyi savunma olacaktır. Daha az kullanılabilir eşiniz olacak (bu nedenle torrent dostu bir VPN kullanmaktan daha iyi durumdasınız)

Ayarlarınız:

Vuze 'Zorunlu' şifreleme: önerilen ayarlar

Vuze ‘Zorunlu’ Şifreleme Ayarları

Temel olarak, herhangi bir geri dönüş seçeneğine izin vermeden ‘Şifreli aktarım iste’. Bu, vuzeyi yalnızca şifreleme etkinleştirilmiş olan eşlere bağlanmaya zorlar.

Özet ve diğer faydalı makaleler

İnşallah şimdiye kadar torrent indirmeleri bir VPN veya dahili taşıma şifrelemesi kullanarak tamamen şifrelenmişsinizdir..

Şimdiye kadar öğrendiklerimiz:

 1. Şifreleme nedir ve neden yararlıdır? (İpucu: torrent indirmelerinizin kısılmasını / izlenmesini önleyin)
 2. VPN neden en iyi şifreleme aracıdır? (Çok daha güçlü şifreleme + eş kaybı yok + anonim IP adresi)
 3. En sevdiğiniz torrent istemciniz için yerleşik şifreleme nasıl kullanılır? (herhangi bir şifreleme hiç olmamasından iyidir)

Tamamen anonim torrentlere giden yolculuğunuzda size yardımcı olacak bazı makaleler:

Kılavuz

UTorrent’i Anonim Olarak Kullanma (VPN / Proxy kurulumu)
Vuze Anonim Olarak Nasıl Kullanılır (VPN / Proxy kurulumu)
Anonim Olarak Deluge Nasıl Kullanılır
VPN ve Proxy karşılaştırması. Hangisi torrentleri daha iyi gizler?

Yorumlar / Makaleler

En İyi Torrent VPN’leri (anonim indirmeler için)
Özel İnternet Erişimi İncelemesi (en ucuz VPN)
IPVanish İncelemesi (en hızlı günlüğe kaydetmeyen vpn)
Özel İnternet Erişimi ve IPVanish

Okuduğunuz için çok teşekkürler, umarım bu makale büyük bir yardımcı olmuştur! Lütfen soldaki paylaşım çubuğunu kullanarak arkadaşlarınız veya takipçilerinizle paylaşın. Mutlu torrentler!

Kim Martin
Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me