İnternette WordPress ipuçları, püf noktaları ve teknikler hakkında birçok makale bulacaksınız, ancak Joomla o kadar popüler değil. Yine de, Joomla birçok web sitesi için hala çok uygun bir seçenektir.

İkisi arasındaki farkları ve neden birini diğerinden seçeceğinizi incelemek için, blog yazarı olağanüstü ve Joomla! ‘Yı paylaşmak için bilgilendirici bir web tasarım bloğu olan Dart Creations’ın sahibi David Attard ile iletişime geçtik. arama motoru optimizasyonu ve web tasarımcıları ve küçük ve tomurcuklanan web sitesi sahipleri için diğer birçok yararlı ipuçları. Dijital pazarlama ajansı, her zamandan beri web tasarım hobisi için Ürün Yöneticisi. David, teknoloji, pazarlama, SEO ve web sitesi trafiğini artırmanın yolları konusunda hevesli birçok şey hakkında tutkulu.

Joomla veya WordPress E-Ticaret Siteniz için En İyisi mi?

Merhaba David ve Bitcatcha’ya hoş geldiniz! Harika web tasarım önerileriyle dolu harika bir siteniz var ve en popüler CMS seçeneklerinden ikisi hakkında birçok bilgi var: WordPress ve Joomla. Etkileyici kimlik bilgileriniz var, ancak web sitesi tasarımı geliştirmedeki arka planınız hakkında bize biraz daha fazla bilgi vermenizi umuyorum.

David Attard

Hatırladığım kadarıyla bir web tasarımcısı / geliştiricisiyim. İnternet ilk patlamasını (ve büstünü) deneyimlediği 90’lı yıllarda büyümek, tüm web şeyinden etkilenmem doğaldır. BT’den mezun olduktan sonra, ilk işim web geliştirme aşamasındaydı, bu yüzden web tasarımının tutkulu olacağım bir şey olması doğaldı. O zamandan beri profesyonel olarak ve bir hobi olarak site tasarlıyorum.

David ile iletişime geç: 

David ile Facebook üzerinden iletişime geç David ile Twitter üzerinden iletişime geç Google+ ile David ile bağlantı kurun

Joomla ve WordPress deneyiminiz ne olacak? Dart Oluşturmaları hakkında çok sayıda harika tavsiye sunuyorsunuz, bu nedenle bu bloglama platformlarıyla çok zaman harcadınız.

Joomla kurulduktan birkaç ay sonra onunla karşılaştım ve hemen tüm siteyi kurmanın ve bakımını yapmanın ne kadar kolay olduğunu gördüm. Geriye dönüp baktığımda, beni bağlayan bir CMS kavramı olduğunu söyleyebilirim. Garip bir şekilde, neredeyse aynı zamanda, WordPress ile karşılaştım, ancak o zamanlar bugünkü kadar rafine değildi ve bir süre göz ardı ettim.

Birkaç yıl öncesine kadar çoğunlukla Joomla ile siteler tasarlıyorum. Son zamanlarda, WordPress ile çok daha fazla deneyim kazanıyorum ve bu CMS’yi ve şaşkınlığını yeniden keşfettiğim için gerçekten, gerçekten çok mutluyum.

FYI, millet, Joomla 2005’te kuruldu, bu yüzden David’in bu CMS ile çalışan kemerinin altında çok yıl var. WordPress’in tüm içerik yönetim sistemlerinde% 59,3 pazar payına sahip olduğunu gösteren son bir istatistikle, Joomla’da% 6,1’lik bir payın yanı sıra Drupal ve Blogger gibi diğer CMS’lerin de açık kazananı var. Peki ya sen, David? Hangisini söylerdin bugünkü favorin?

Bir favoriyi seçmek gerçekten zor. Joomla’yı çok iyi tanıyorum ve kapsamlı deneyimim benim için çalışmayı kolaylaştırıyor. Sonra tekrar, WordPress ile çalışmak çok kolay hale geldi. Bugün ikisi arasında seçim yapmakta zorlanıyorum.

Sorun değil, seni seçtirmeyiz! Sitenizi özelleştirme açısından en iyi özelliklere sahip olan WordPress ve Joomla arasında, hem tasarım açısından hem de işlevsellik açısından?

Bir CMS ve diğeri arasında seçim yapmak, başka bir şey arasında seçim yapmak gibidir..

Sadece sizi A’dan B’ye götürmesi için bir araba seçmezsiniz – bundan çok daha fazlası var.

Joomla’nın biraz daha uzun bir öğrenme eğrisi olmasına rağmen, her iki CMS’nin de bugün çok, çok olgun olduğunu görüyorum ve bazı şeyler Joomla ile WordPress’teki kadar kolay değil..

Bir CMS’nin gücünün, yalnızca çekirdeğinden değil, çoğunlukla desteklediği uzantıların, şablonların ve üçüncü taraf bileşenlerinin genişliğinden geldiğini her zaman sağladım. Hem Joomla hem de WordPress’in binlerce 3. parti bileşeni var, ancak WordPress’in bu konuda bir kenara sahip olduğunu buluyorum. Kesinlikle WordPress ile çok daha fazla eklenti seçeneği var. Ayrıca çok daha fazla bilgi var, bu yüzden WordPress’in bir avantajı olduğuna inanıyorum.

Evet, bunu doğru bulduk. Yani, bu çok bireysel bir karar?

Evet. Her kullanıcının üzerinde çalışmakta olduğu mevcut projeye göre bir seçim yapması gerekir. Her proje için kesin bir seçim yoktur. Üzerinde çalıştığınız her bir projenin gereksinimlerine göre Joomla, WordPress (veya başka bir CMS) seçmeniz gerekiyor.

Sadece bir e-ticaret sitesi oluşturmak istediğinizi varsayalım. Hem WordPress hem de Joomla için çevrimiçi mağazalar için uzantılar olduğunu bilirsiniz. Ayrıca, e-ticaret sitenizin yaşam çizginiz olabileceğini de bileceksiniz, bu nedenle oluşturduğunuz sitenin TAMAMEN e-ticarete odaklandığından emin olmanız gerekir. Bu kapsamda, WordPress ve Joomla bir e-ticaret web sitesi için çözümlere sahip olsa da, Magento gibi e-ticaret için özel olarak oluşturulmuş bir CMS kullanmaya daha meyilli olurum. Bir e-ticaret web sitesinin tüm gereksinimlerini karşılama olasılığı daha yüksektir.

Daha basit bir örnek verelim. Diyelim ki birçok blog özelliği olan basit bir web sitesi oluşturmak istiyorsunuz. Muhtemelen WordPress’in bir blog için Joomla’dan çok daha uygun olduğunu göreceksiniz. Joomla’nın blog oluşturma olanakları olmasına rağmen, güçlü bir nokta değil ve WordPress’in sunduğu tüm özellikleri elde etmek için bir blog uzantısı eklemeniz gerekebilir..

Joomla’nın da güçlü noktaları var. Yerel olarak arka uç dahil tamamen mobil özelliklidir. Erişmek ve yayınlamak için uygulamalara veya herhangi bir şeye ihtiyacınız yok.

Nihayetinde gerçekten her projenin özelliklerine bağlı.

Son yıllarda dünyadaki tüm güvenlik ihlalleri ile güvenlik büyük bir sorundur. Sizce WordPress veya Joomla daha güvenli?

Bu zor bir soru.

WordPress’in Joomla’dan daha yüksek profilli güvenlik açıklarına sahip olduğuna inanıyorum, ancak Joomla’nın da güvenlik açıklarından adil bir payı var. Joomla ve WordPress’i güvende tutmak, aşağıdakiler gibi bir dizi önleyici adım atmanızı gerektirir:

 • Güncelleştirmeleri düzenli olarak yüklemeye özen gösterme
 • Ağ güvenliğini kullanma
 • Karmaşık şifreler kullanma
 • Yalnızca saygın 3. taraf uzantıları ve eklentileri kullanma
 • Düzenli yedekleme yapma

Daha fazla bilgi @ Dart-Creations:

 1. En İyi 10 Joomla Güvenlik Sorunu (ve nasıl düzeltileceği)
 2. WordPress Korsanlığını Önlemenin 17 Yolu: WordPress’i Güvenli Hale Getirmek İçin Temel Kontrol Listesi

Gerçekten ve gerçekten, her CMS çok güvenli ve savunmasız olabilir. En son TÜM düzeltmelerle güncel tutulmayan tüm CMS’ler savunmasız hale gelecektir. Gerçekten bu. Siteniz yoksa, savunmasız hale gelmesi sadece bir zaman meselesidir:

 • En son temel güncellemeler
 • En son 3. taraf bileşen güncellemeleri
 • En son tema güncellemeleri

Sitenizin güvenliğini önemseyen bir hosting şirketi gibi dikkate alınması gereken başka şeyler de vardır. Bu çok önemli.

Biz burada Bitcatcha de kanıtlayabilir gibi web hosting şirketi, büyük bir fark yaratıyor. Peki ya SEO? WordPress veya Joomla’yı daha SEO dostu buluyor musunuz??

SEO giderek daha fazla sayfadaki faktörlerden ve en kaliteli içerik ve iyi yetkili geri bağlantılar gibi sayfa dışı faktörlerden bağımsız hale geliyor. SEO için CMS seçimi, temelleri yapabildiğiniz sürece gözlerimde çoğunlukla önemsiz hale geldi.

Sayfadaki tüm SEO faktörlerine dikkat ettiğinizden emin olmak için hangi CMS’yi kullandığınızdan bağımsız olarak bir SEO eklentisine ihtiyacınız olacaktır. Bu arada, Joomla SEO’nun nasıl yapılacağı hakkında kapsamlı makalelerimiz ve WordPress onpage SEO için tam bir kontrol listemiz var..

SEO açısından her bir CMS’nin güçlü ve zayıf yönleri hakkında biraz daha ayrıntıya girebilir misiniz??

WordPress’in SEO’yu Yoast SEO eklentisi aracılığıyla gerçekten çok güzel bir şekilde kapladığını görüyorum, çünkü içeriğinizi yazarken sayfadaki SEO faktörlerine rehberlik ediyor.

Ne yazık ki, WordPress genel olarak Google tarafından tercih edilen site / konu / alt konu / anahtar kelime-title.html gibi bir site URL yapısı oluşturamıyor..

İç bağlantılar da kutudan çıkan bir şey değil.

Her ikisi de çok güçlü sıralama sinyalleri.

Diğer yandan Joomla, kategoriler ve alt kategoriler aracılığıyla oluşturulan site / topic / sub-topic / keyword-title.html yapı ile birlikte Google tarafından önerilen bir site yapısı oluşturabilir. Dahili bağlantılar da oluşturmak çok kolaydır. Menülerden kategorilere ve alt kategorilere bağlanmanız yeterlidir. Bu, sitem için şu ana kadar çok iyi çalıştı.

Joomla için SEO eklentileri gerçekten çok iyi, ama yine de WordPress için olanlar kadar rafine değil.

SEO eklentileri açısından WordPress kazanıyor! David, nedenleri hakkında daha fazla açıklayabilir misin??

WordPress eklentileri pazarının çok daha kazançlı olduğunu unutmayın, böylece eklentilerin genel olarak WordPress için daha rafine edilmesini bekleyebilirsiniz. Kanıtlanmış, popüler ve güvenilir eklentileri kullanmayı unutmayın. WordPress’in popülaritesi de birçok düşük kaliteli eklenti getiriyor.

Eklentilerden bahsetmişken, her eklentinin artan bir güvenlik riski ile geldiğini belirtmeliyiz (güncellenmesi gereken daha fazla bileşen).

Hızlı bir web sitesi istiyorsanız, eklentileri mutlak minimumda tutmanız gerekir.

Not : 

Ücretsiz Sunucu Hızı Test Aracımızı kullanarak okuyucularımızı sunucularının hızını kontrol etmeleri için teşvik ediyoruz.

Tüm bu faktörler, hız, SEO, güvenlik, bir işletme web sitesi için çok önemlidir. Bir e-ticaret sitesi için hangi CMS’yi önerirsiniz??

Sorulması gereken soru şudur: Sitenin birincil işlevi nedir? Mağaza mı yoksa şirket hakkında bilgi, bloglar vb. Gibi başka içerikler mi?.

Dükkan sitenin birincil işlevi değilse, WordPress’i Woocommerce gibi bir e-ticaret eklentisi veya çevrimiçi mağaza uzantısına sahip Joomla ile kullanabilirsiniz.
Seçtiğiniz çevrimiçi mağaza eklentisi ile tamamen uyumlu bir tema seçmeniz gerektiğini unutmayın, bu daha sonra sizi çok fazla acı çekecektir.

Siteniz esas olarak çevrimiçi mağazayı temel alıyorsa, Joomla ve WordPress dışına girer ve Magento gibi e-ticarette daha güçlü bir şey ararım.

Birine veya diğerine en uygun çevrimiçi işletme türleri var mı?

Joomla veya WordPress için en uygun belirli nişler olduğuna inanmıyorum.

Bunu yapmak için özel bir neden olmadığı sürece önceden CMS seçimi olan bir projeye asla başlamam.

Belirli bir çevrimiçi işletme türü için bir CMS seçmeye yönelik zor ve hızlı kurallar yoktur. Her projenin kendine özgü özellikleri vardır ve çoğu zaman hem Joomla hem de WordPress harika bir iş yapabilir.

Örneğin, son projelerimizden biri IntentMultimedia idi. İstemci zaten Joomla’yı kullanmakta rahattı, peki neden WordPress öğrenmenin tüm öğrenme eğrisinden geçiyor? Joomla’yı kullanmaya devam etmekten mutluluk duyuyorlardı, bu yüzden sitelerini yeni sürüme geçirdik, duyarlı hale getirdik ve çok mutlu olduklarını.

Başka bir zaman, Malta Tırmanma Kulübü web sitesinde çalışarak Joomla’yı seçtik. Müşteri bundan memnun değildi ve birlikte çalıştığımız tasarımcılar, Joomla’yı WordPress’in aksine kullanma fikrinden gerçekten nefret ediyordu. Birkaç gün sonra kararı geri aldık ve Joomla ile birlikte gittik. Gerçekten kendi tercihlerinize değil, günün sonunda müşterilerinize en iyi neyin hizmet ettiğini görmek zorundasınız. Sadece boğazınızı kendiniz tercih edeceğiniz için insanların boğazını aşağıya çekemezsiniz. Sonunda, yanlış bir karar sizi rahatsız etmek ve incitmek için geri dönecek.

Bir kişinin e-ticaret sitesi için neyin en iyi olduğuna karar vermesine yardımcı olacak her türlü tavsiye?

Bir seçim yapmayı önerdiğim yol şu soruları cevaplamaktır.

 • Joomla veya WordPress ile deneyiminiz var mı?
 • Mevcut CMS’nizden özel olarak geçiş yapmak istiyor musunuz??
 • Joomla ile istediğiniz işlevselliği elde edebiliyor musunuz veya istenen sonucu elde etmek için korsanlara güvenmek mi istiyorsunuz? (Güvenlik nedeniyle TÜM en son güncellemeleri takip ettiğimden emin olmak için kodu hacklemeye devam etme eğilimindeyim)
 • Joomla’nın bu web sitesi için daha iyi çalışmasının belirli nedenleri var mı??
 • Joomla için tasarım fikirleriniz için yeterince iyi temalar var mı?

Bu cevapları kafanızda netleştirdikten sonra, hangi CMS’nin kullanılacağı konusunda eğitimli ve araştırılmış bir karar verebilirsiniz..

Örneğin, çok sayıda özel sayfa oluşturmayı planlıyorsanız, Divi gibi WordPress sayfa oluşturucularının Joomla’da olduğundan çok daha üretken ve olgun olduğunu göreceksiniz..

WordPress’in bu tür işletmeler için kullanılması gerektiğini söylemem. Her ikisiyle de çalışmanın artılarını ve eksilerini tartmanız gerekir. Ayrıca bazı kişilerin belirli bir CMS ile çalışmak için daha rahat veya önyargılı olduğunu göreceksiniz. Eğer kendi CMS’leri ile harika sonuçlar elde edebiliyorlarsa, yeterince adil, kimi tartışacağız ve onları başka türlü ikna etmeye çalışacağız?

David, Joomla veya WordPress’i kullanmanın farkları ve avantajlarını sıralamak için okuyucularımıza muazzam bir yardım yaptınız. Okuyucular, bu konuyla ilgili ek bilgi ve ayrıntılar için lütfen Dart Oluşturmaları’nı ziyaret ettiğinizden emin olun..

Kim Martin
Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me