Udhëzues anonim për Torrents (Për Mac)

Shumica e mësimeve përrua atje duket se janë shkruar për përdoruesit e kompjuterave, por kurrë nuk u trembni të dashuruarve nga Mac. Ne kemi udhëzuesit e duarve tuaja Mac Torrent këtu.

Do të mësoni: Si të shkarkoni torrents në mënyrë anonime në kompjuterin tuaj Mac (me një VPN ose SOCKS5 Proxy).

Ne kemi madje edhe udhëzues të dedikuar për konfigurimin e kompjuterave për klientë të përhapur përrua (si uTorrent!)

Contents

Përmbajtja e artikullit

 1. Torrentë anonimë?
 2. Dy opsione: VPN ose Proxy
 3. VPN të Rekomanduara Anonime për Mac Torrents
 4. Si të përdorni një VPN për torrent (opsion i thjeshtë me një klikim)
 5. Si të përdorni një proxy SOCKS5 për torrents (udhëzues manual për konfigurimin manual)
 6. Kontrolloni nëse VPN / Proxy juaj po punon

Nëse i anonimizoni përrallat tuaja?

Ju ndoshta e dini tashmë përgjigjen e kësaj pyetje nëse e gjeni këtë mësimdhënie në google. Në vitin 2011, 15% e përdoruesve bittorrent ishin duke përdorur një mjet anonimizimi për të mbajtur privatet e tyre. 5 vjet më vonë, se përqindja ka të ngjarë të trefishohet.

Një dobësi e protokollit bittorrent (dhe rrjetet p2p në përgjithësi) është se çdo bashkëmoshatar mund të shohë adresën dhe vendndodhjen tuaj IP..

Farë do të mësoni:
Duke ndjekur këtë udhëzues, ju do të jeni në gjendje të parandaloni të gjithë bashkëmoshatarët të shohin adresën tuaj të vërtetë IP (dhe tregoni atyre një IP të pashtershëm në vend). Ju gjithashtu do të jeni në gjendje të shifroni lidhjen tuaj të internetit në mënyrë që snoopers ose ndërmjetësit (si ofruesi juaj i internetit) nuk do të jenë në gjendje të shikojnë historinë tuaj të internetit ose të shkarkoni histoyr.

Lista e bashkëmoshatarëve të Torrentit

Adresa IP e secilit bashkëmoshatar është e dukshme për këdo që ndan skedarin e përroit.

VPN vs PRoxy (Këto dy mjete për përralla anonime)

Ekzistojnë dy mjete që mund të përdorni për të anonimizuar torrentet tuaja – VPN ose Proxy. E cila ju zgjidhni është një preferencë plotësisht personale, ose mund t’i përdorni të dyja së bashku për siguri të shtuar.

Këtu është një përmbledhje themelore e secilës opsion:

VPN / Virtual Private Network

Ky është opsioni më i lehtë i konfigurimit. Ju shkarkoni programin personal VPN të siguruar nga shërbimi VPN që ju zgjidhni. Ai do të shifrojë të gjithë lidhjen tuaj të internetit dhe do të gjurmojë të gjitha të dhënat përmes serverave të tyre VPN (i cili fsheh adresën tuaj IP të vërtetë nga kolegët e përroit).

Softueri VPN gjithashtu do të përfshijë karakteristika të dobishme të sigurisë si një ndërprerës (parandaloni rrjedhjet IP nëse VPN shkëputet) dhe ndërrimi i lehtë i serverëve (zgjidhni nga 20-100 serverë të ndryshëm).

Një VPN nuk kërkon ndonjë konfigurim manual brenda klientit / programit tuaj torrent. Thjesht lidhesh me një server dhe je anonim. Reallyshtë vërtet kaq e lehtë.

Ocksorape5 Proxy

Një përfaqësues është si një VPN me përdorim të vetëm (minus encryption). Drejton trafikun për 1 program përmes proxy server (fsheh adresën tuaj IP). Avantazhi i një proxy është se është zakonisht më i shpejtë se një VPN (pa kriptim) dhe lejon që adresa IP e shfletuesit tuaj të internetit të jetë e ndryshme nga adresa juaj e torrentit IP.

Ju gjithashtu mund të drejtoni klientin tuaj përrua përmes proxy, brenda një tuneli VPN për një ndryshim të dyfishtë të adresave IP, adresave të ndara IP (shfletuesit dhe klientit torrent) dhe shpejtësive të mira. Ne do t’ju tregojmë se si ta bëni atë më vonë në artikull.

Për më shumë lexoni: VPN vs Proxy (cili është më mirë për përrallat?)

Dhe mos u shqetësoni, ju mund t’i përdorni të dyja pa u regjistruar në 2 shërbime të ndara. Ekzistojnë disa ofrues të VPN që ofrojnë qasje proxy SOCKS5 falas me çdo plan VPN! Por ne do t’ju tregojmë se si funksionon më vonë në këtë tutorial.

Rekomanduar Mac VPN – (disa përfshijnë gjithashtu përfaqësuesin SOCKs5!)

Këta ofrues të VPN zgjidhen me dorë bazuar në kriteret e mëposhtme kritike:

 • Zero log & miqësore për torrentin (Ata nuk ruajnë asnjë informacion në lidhje me historinë tuaj të lidhjes. Shumë e rëndësishme!)
 • Shpejtësitë e shpejta & Serverë të pakualifikuar
 • I lirë (të gjitha nën 10 dollarë në muaj, disa po aq të lirë sa 3,33 $ / muaj)

Ju nuk duhet të zgjidhni ndonjë nga ofruesit e listuar më poshtë (megjithëse ne i konsiderojmë ata opsionet më të mira) por sigurohuni që cilido VPN që ju zgjidhni të mos mbajë ndonjë regjistër VPN. Anonimiteti është përparësia # 1

Pa vonesë të mëtejshme, këtu janë zgjedhjet tona kryesore. Ne gjithashtu kemi lidhje me vlerësime të thella për secilin (me shpejtësi).

IPVanish (6,49 $ + / muaj)

IPVanish është VPN më e shpejtë për macet torrent

IPVanish është lehtësisht zgjidhja më e mirë për përdoruesit e Mac nëse planifikoni të shkarkoni shpesh torrente. Ata tashmë janë vazhdimisht në mesin e shërbimeve më të shpejta VPN, por ata gjithashtu kanë shtuar një ton karakteristikash specifike për torrent në 2 vitet e fundit.

Këtu janë pikat kryesore:

 • i vërtetë Politika e privatësisë e Zero-Log (intimiteti maksimal)
 • Shërbimi Proxy Socks5 i përfshirë (tipar i ri!)
 • IPVanish ka një klient të shkëlqyeshëm softuerësh për mac

Proxy Socks5 është një përparim i madh, pasi ishte avantazhi i vetëm që PIA (lart tjetër) kishte ndaj IPVanish. Një prokurë Socks5 mund të konfigurohet brenda klientit tuaj të preferuar përrues (me ose pa një VPN) për të ndryshuar me lehtësi IP-në tuaj torrent pa ndikuar në pjesën tjetër të lidhjes tuaj të internetit.

Nëse dëshironi, Deluge, uTorrent dhe QBittorrent.

Klient kompjuterik IPVanish Mac

Foto

Softueri Mac i IPVanish ju lejon të keni akses të plotë në të gjitha lokacionet e serverit 100+, duke përdorur të tre protokollet VPN (OpenVPN, PPTP, ose L2TP).
Ju gjithashtu keni disa karakteristika të përparuara të sigurisë (mbrojtja e rrjedhjes IPv6, mbrojtja e rrjedhjes DNS dhe një ndërprerës vrasës). Ndërprerësi i vrasjes parandalon që të dhënat e ndjeshme të rrjedhin të pakriptuara nëse VPN bie aksidentalisht.

Ekziston gjithashtu një veçori Mac-ekskluzive: Lista e ‘Serverëve të preferuar’, e cila ju lejon të zgjedhni serverët tuaj të preferuar për qasje të thjeshtë me një klik.

Çmimeve & rimbursimet

Të gjitha paketat IPVanish kanë karakteristika identike, ndryshimi i vetëm është gjatësia e pajtimit. Abonimet më të gjata janë më të lira (në muaj).

Mimet janë:

 • 1 muaj – $ 10 / month
 • 3 muaj – $ 8.99 / month
 • 1 vit – 6.49 $ / muaj (marrëveshja më e mirë)

Të gjitha planet vijnë me një garanci 7-ditore, 100% të rimbursimit pa sherr, kështu që ia vlen të merrni abonimin më të gjatë (me një kursim prej 35%) dhe gjithmonë mund të anuloni nëse nuk është ashtu siç e prisni. Në përvojën tonë, megjithatë, IPVanish jep në të gjitha frontet.

Qasje në Internet privat (3,33 $ / muaj)

Qasje në Internet private (ose ‘PIA’ për milion + abonentët e tyre) është një nga shërbimet origjinale të VPN miqësore për torrent. Ata pionierë në kategorinë e logave zero dhe politika e tyre e prerjeve madje është provuar në gjykatë nga FBI.

PIA është padiskutim një nga vpns kryesorë përrallorë në fjalë, dhe popullariteti i tyre masiv mund të përmblidhet në një frazë të vetme…

$ 3.33 — (kjo është çmimi mujor i një abonimi 1 vjeçar në PIA).

Everydo pajtim përfshin gjithashtu hyrje të prokursit Socks5 (Server i Hollandës), transferim i pakufizuar i brezit, dhe 5 pajisje të lidhura njëkohësisht.

Klient kompjuterik i softuerit PIA Mac

Qasje në Internet Programe kompjuterike Mac

Softueri Mac VPN i PIA-së (pamje e përparuar e cilësimeve)

Klienti VPN Mac i PIA është shumë intuitiv dhe i lehtë për t’u përdorur. Mund të lidheni shpejt me çdo vendndodhje të serverit, thjesht duke klikuar ikonën PIA e cila do të shfaqet në tabaka e sistemit në krye të ekranit tuaj. Ju gjithashtu mund të rregulloni cilësimet e softuerit (treguar më lart) dhe cilësimet e kriptimit për kontroll maksimal.
Merrni PIA për 3,33 $ / muaj »

HOw përdorni Mac VPN tuaj për Torrenting

Përdorimi i një VPN është opsioni më i thjeshtë, dhe është tepër e thjeshtë për të marrë konfigurimin. Pasi të instaloni programin tuaj të zgjedhur VPN, mund të lidheni me një vendndodhje miqësore për serverin dhe përrallat tuaja do të anonimohen plotësisht.

Këshillë: Nuk ka nevojë për konfigurimin shtesë brenda klientit tuaj përrua. Thjesht lidheni me VPN…

Softueri VPN i bën të gjitha punët. Ai do të ndryshojë të enkriptojë të gjithë lidhjen tuaj të internetit dhe të ndryshojë adresën tuaj të torrentit në mënyrë që kolegët të shohin vetëm IP-në e serverit VPN (në vend të tuajin).

Megjithatë, ekziston një hap shtesë që mund të dëshironi të ndërmerrni për siguri të shtuar. Aktivizoni ndërprerësin tuaj të vrasjes VPN.

Si të përdorni VPN Kill-Switch tuaj

Të gjithë ofruesit e VPN që rekomanduam më lart kanë ndërtuar një veçori kill-switch në programin e tyre. Ky është një opsion që do të shkatërrojë menjëherë të gjitha lidhjet në internet nëse VPN dështon. Ajo lidh lidhjen tuaj të internetit me ndërfaqen VPN, dhe klienti juaj torrent nuk do të jetë në gjendje të hyjë në internet derisa të rihyeni përsëri në VPN.

E tëra çfarë duhet të bëni për të aktivizuar ndërprerësin e vrasjes është të kontrolloni kutinë në cilësimet e softuerit tuaj për të aktivizuar opsionin. Shihni shembujt tanë në pamjet e mëposhtme.

Cilësimet e kaloni IPVanish kill (klienti Mac)

Aktivizoni opsionin ‘Kill Network’ në cilësimet e softuerit IPVanish

Opsioni Kill Switch i Qasjes në Internet privat (softueri Mac)

Kontrolloni ‘VPN Kill Switch’ në menunë e cilësimeve të përparuara

Shtimi i një Proxy SOCKS5 brenda klientit tuaj përrua (opsionale)

Drejtimi i torrenteve tuaja përmes një prokure Socks5 është plotësisht opsionale. Përdorimi i një VPN që nuk është prerëse, tashmë do të anonimojë plotësisht torrentet tuaja në vetvete.

Disa njerëz pëlqejnë të provokojnë përruan e tyre sepse lejon klientin tuaj torrent dhe shfletuesin e internetit të kenë adresa IP të veçantë.

Ju gjithashtu mund të drejtoni përfaqësuesin me (ose pa) VPN aktive. Nëse e përdorni me VPN, do të keni 2 shtresa të ndryshimeve të adresave IP (dhe kriptim të fortë VPN). Nëse e ekzekutoni vetë përfaqësuesin, shpejtësitë do të jenë më të shpejta se sa të përdorni një VPN, dhe adresa juaj e torrentit IP do të ndryshohet, por lidhja juaj nuk do të kodohet.

Shumica e klientëve të mëdhenj përrua kanë një përkrahje të integruar të Socks5. Një përjashtim i dukshëm (për fat të keq) është Transmetim, klienti popullor i torrenteve Mac.

Ne do t’ju tregojmë se si të vendosni proxy brenda uTorrent më poshtë.

Nëse përdorni një klient përrues tjetër nga uTorrent, ne kemi udhëzues të tjerë të konfigurimit për:

 • Vuze
 • përmbytje
 • qBittorrent

Mos u shqetësoni që udhëzuesit e mësipërm janë bërë duke përdorur versionin PC të softuerit. Hapat janë identikë në mac.

Hapi # 1 – Merrni kredencialet e hyrjes në proxy të Socks5

IPVanish dhe Qasje në Internet private përfshini shërbimin proxy Socks5 me log të zero me çdo pajtim, por është i ndërtuar në një sistem të ndryshëm nga serverët VPN, kështu që ju duhet të gjeneroni një kombinim të veçantë të emrit / fjalëkalimit për proxy.

Ju mund të gjeni udhëzimet hap pas hapi për ANP këtu.

Nëse keni zgjedhur IPVanish (zgjedhja jonë e rekomanduar # 1), hapat janë më poshtë:

1. Hyni (ose regjistrohuni) në llogarinë tuaj IPVanish këtu.

Hyni në llogarinë IPVanish

2. Shkoni në butonin ‘Socks5 Proxy’ të panelit tuaj të llogarisë dhe do të gjeni emrin / fjalëkalimin tuaj

Foto

3. Mbajeni këtë skedë të hapur, në mënyrë që të mund të kopjoni / ngjitni letrat kredenciale në hapin tjetër.

Hapi # 2 – Konfiguroni Proxy në uTorrent / Bittorrent

Hapni uTorrent / Bittorrent dhe shkoni te: Menu > preferencat > rrjet

Pastaj shkruani informacionin siç tregohet më poshtë. Vlerat që futni do të varen nga cili ofrues i Socks5 që po përdorni. Sigurohuni që të zëvendësoni logon / kombinimin e fjalëkalimit që keni gjeneruar në hapin # 1.

Parametrat e përfaqësuesit për IPVanish:

 • Porti TCP hyrës: Zgjidhni tuajin ose ‘rastësisht’
 • Proxy server: SOCKS5
 • Adresë: ams.socks.ipvanish.com
 • Port: 1080
 • Authentication: enabled
 • Emri i përdoruesit: emrin tuaj të përdoruesit
 • fjalëkalimi: Fjalëkalimi juaj
Cilësimet e Proxy për Hyrjen në Internet Privat:

 • Porti TCP hyrës: Zgjidhni tuajin ose randomizoni
 • Proxy server: SOCKS5
 • Adresë: proxy-nl.privateinternetaccess.com
 • Port: 1080
 • Authentication: enabled
 • Emri i përdoruesit: emrin tuaj të përdoruesit
 • fjalëkalimi: Fjalëkalimi juaj

Do të dëshironi gjithashtu të siguroheni që 3 kutitë e poshtme janë të aktivizuara: (Autentifikim, proxy për emrin e hostit, proxy për p2p). Kjo siguron që të gjitha lidhjet uTorrent janë të nevojshme për të përdorur tunelin proxy.

Cilësimet e proxy IPVanish Socks5 (uTorrent Mac)

Cilësimet e Proxy uTorrent (IPVanish)

Cilësimet e Proxy PIA55 (uTorrent Mac)

Cilësimet e Proxy uTorrent (Akses në Internet privat)

Hapi # 3 – Verifikoni ndryshimin e adresës tuaj IP

Pasi të keni konfiguruar gjithçka, mund të dëshironi të kontrolloni adresën tuaj të torrentit për të verifikuar që gjithçka po funksionon siç duhet. Ne do ta bëjmë atë duke përdorur një mjet kontrolli torrent ip.

Këtu është udhëzuesi ynë hap pas hapi se si të kontrolloni adresën tuaj të torrentit.

Nëse jeni në gjendje të lokalizoni bashkëmoshatarët dhe shkarkoni torrente, atëherë konfigurimi i përfaqësuesit tuaj ka të ngjarë të jetë i saktë. Nëse cilësimet ishin të gabuara (si ju keni pasur adresën e gabuar, portin # ose fjalëkalimin), atëherë uTorrent nuk do të mund të hynte në internet.

Këshillë: Një tipar i bukur i përdorimit të një proxy Socks5 është se funksionon si një ndërprerës vrasës. Nëse lidhja bie, uTorrent do të humbasë menjëherë hyrjen në internet sepse të gjitha lidhjet duhet të kalojnë nëpër tunelin e proxy.

Torrentë Anonime Mac: Këshilla përfundimtare

Shpresoj se ju ka pëlqyer Udhëzuesi ynë Mac Torrent. Ajo duhet t’ju japë gjithçka që ju duhet të dini në mënyrë që të fshehni adresën tuaj IP ndërsa përrua dhe për të mbajtur shkarkimet e përrua tuaj plotësisht anonim.

Nëse keni kapërcyer përpara deri në fund, këtu janë pikat kryesore:

 1. Përdorni një VPN ‘Zero-Log’ dhe / ose Proxy: IPVanish, PIA dhe NordVPN janë zgjedhje të mira
 2. Aktivizoni ndërprerësin tuaj të vrasjes VPN ndërsa përroni
 3. Konfigurimi i proxy Socks5 është opsional: por kjo ju lejon të keni një vendndodhje / ip të ndryshme për klientin tuaj torrent dhe shfletuesin e internetit. Alsoshtë gjithashtu një shtresë e dytë e sigurisë nëse e drejtoni atë brenda tunelit tuaj VPN.

Nëse hasni ndonjë problem gjatë konfigurimit, ose dëshironi të ndihmoni në konfigurimin e makinës suaj VPN / proxy me një klient të ndryshëm përrua, sigurohuni që të kontrolloni udhëzuesit tanë të thelluar më poshtë:

Gëzuar përrua! Nëse e keni parë të dobishëm këtë udhëzues, mos harroni ta ndani atë me një mik ose rrjetin tuaj social (mund të përdorni shiritin e përbashkët në të majtë!)

Shqyrtime / Krahasime të VPN

Udhëzime / Tutoriale

 • Rishikimi IPVanish
 • Rishikimi i hyrjes private në internet
 • Rishikimi i Torguardit
 • Rishikimi i Proxy.sh
 • Qasja në Internet IPvanish vs Private në Internet
 • Torguard vs Aksesi në Internet
 • Udhëzues përrua anonim Vuze
 • Udhëzues torrentesh anonim QBittorrent
 • Udhëzoni përrua anonim anonim
 • VPN vs Proxy (cili është më mirë për përrallat?)
 • Si të paguani për një VPN me Bitcoin
 • Kontrolloni adresën tuaj të torrentit

Udhëzues Mac për Torrentimin Anonim

Vlerësimi 4.8 / 5 në 4

Kim Martin
Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Si të paguani për VPN tuaj në mënyrë anonime (me Bitcoin ose Kartat e Dhuratave)