Všetci milujeme Super Mario Bros, však? Alebo možno ste skôr osobou Candy Crush…

Ale má hranie (alebo hranie hier) miesto vo vašej firme?

Super mario

No, ak sa spýtate Nike, ktorého fitness aplikácia je majstrovským dielom gamifikácie – odpoveďou je nezvyčajné áno.

Za posledných niekoľko rokov sa hra stala trochu bzučiakom. Stačí sa pozrieť na tento graf trendov Google a zistiť, ako sa od roku 2011 rozrástol:

graf gamifikácie

Nie je to však iba trik. Gamifikácia funguje, pretože vyvoláva skutočné, silné ľudské emócie.

Šťastie, intríg, vzrušenie …

Toto sú pozitívne skúsenosti používateľov. Pozitívne skúsenosti používateľov vedú k lepšiemu zapojeniu, lojalite a vyššiemu predaju.

Čo je gamifikácia?

Vráťme sa na chvíľu. Gamifikácia je proces využívania prvkov podobných hrám v obchodných a marketingových stratégiách.

Jednou z najjednoduchších foriem gamifikácie je získanie pečiatky pri každej kúpe kávy. Zbierajte desať známok a dostanete nápoj zdarma. Je to ako dokončiť úroveň a získať odmenu.

Online by to mohlo byť použitie herných prvkov, ako sú výsledkové tabuľky, ukazovatele priebehu a vernostné body. Tieto triky prenikajú do našich prirodzených inštinktov: konkurencia, prieskum, zvedavosť.

V skutočnosti je to veľmi šikovné použitie psychológie.

Kto používa gamifikáciu?

No, takmer každý. V skutočnosti 50% začínajúcich novinárov uviedlo, že tento rok integrujú herné prvky do svojej stratégie. Ale kto to robí najlepšie?

Nike+

Nike plus gamification

Nike + je spustená aplikácia, Nike + je jedným zo svetovo uznávaných produktov.

Prečo? Zasahuje do nášho prirodzeného konkurenčného ducha. Aplikácia sleduje naše priebežné štatistiky a meria náš pokrok smerom k cieľom. Núti nás ísť nabok a poraziť náš rekord nabudúce.

Nielen to, ale spája sa so sociálnymi médiami, aby sme mohli konkurovať (alebo predvádzať) našim priateľom. Výhodou pre Nike je, že získava viac ľudí a pracuje, čo nakoniec vedie k predajom Nike.

Codecademy

Gamifikácia funguje obzvlášť dobre, keď je váš obsah hustý alebo komplikovaný. Učiaci sa kód je obzvlášť zložitý, takže Codecademy používa gamifikáciu, aby bola zábavná a návyková.

Pozrite sa na tento informačný panel nižšie. Vyzerá to skôr ako informačný panel Legenda of Zelda ako webová stránka s tutoriálmi.

kodifikácia hry

Prístrojová doska mapuje celý kurz s odznakmi odmeňovania na ceste, aby sa rozdelila. Existujú jasné „úrovne“, do ktorých môžete postúpiť. Cesty si môžete vyzdvihnúť ako odmenu. Dokonca udržuje priebežné skóre vašich najlepších bodov a hot-pruhy, aby ste boli konkurencieschopní.

duolingo

Duolingo robí niečo podobné, iba pre výučbu jazykov.

duolingo

Ako vidíte, aplikácia používa otázky s možnosťou výberu z viacerých odpovedí a mapované fázy, aby používateľov udržali záujem. Môžete si tiež stanoviť ciele, vyzdvihnúť odznaky a získavať body, ktoré vám umožnia kúpiť si vylepšenia.

Mint Money Manager

Nie je to omnoho nudnejšie ako správa vašich peňazí. Mincovňa sa snaží zjednodušiť niektoré jednoduché herné prvky.

Mincovňa

Aplikácia sleduje vaše výdavky a meria váš pokrok v porovnaní s osobnými finančnými cieľmi.

Starbucks

Starbucks prevádzkuje jeden z najúspešnejších gamified odmeňovacích a vernostných programov.

Odmena Starbucks

Pomocou funkcie „My Starbucks Rewards“ dostanú používatelia mobilnú aplikáciu zakaždým, keď za svoju kávu zaplatia. Päť zlatých hviezd vám udeľuje status „zelenej“, ktorý vás oprávňuje na bezplatné doplňovanie.

Keď dosiahnete 30 hviezd, odomknete „zlaté“ členstvo a získate prispôsobenú zlatú kartu. Je to dômyselný gamifikovaný krok na vytvorenie exkluzivity a zvýšeného stavu. Všetci samozrejme potrebujeme zlatú kartu!

Psychológia: prečo funguje gamifikácia?

Dobre, takže tieto príklady ukazujú, ako vyzerá gamifikácia v reálnom svete. Čo ju robí tak silnou?

Zjednodušene povedané, vyvoláva emócie, ktoré sú spojené s pozitívnym dojmom používateľa. A ak ste sledovali našu sériu používateľských skúseností, viete, že tieto emócie sú skutočne veľmi dôležité.

1. To dáva užívateľovi kontrolu

Už sme hovorili o tom, ako dostať svojho návštevníka z bodu A do bodu B.

Vedenie potenciálneho zákazníka k požadovanému cieľu je súčasťou cesty používateľa.

Jednoduchá psychológia nám však hovorí, že ľudia nechcú byť nútení alebo tlačení do cieľa. Páči sa byť pánom svojho osudu. Väčšina ľudí sa cíti pod kontrolou.

Aby to vyzeralo, akoby boli na sedadle vodiča. To je jadro gamifikácie.

Je to ako kniha „Vyberte si svoje dobrodružstvo“ alebo si vyberte úroveň, ktorú si v hre zahráte.

Online kurzy to robia veľmi dobre, rovnako ako Codeacademy, ako sme sa predtým zaoberali. Ďalším príkladom je Udemy, web, na ktorom sa organizujú kurzy na rôzne témy.

udemy gamification

Ich gamified systém dáva užívateľovi kontrolu kedykoľvek. Môžete si vybrať prednášky (usporiadané ako úrovne) a máte kontrolu nad kliknutím na „ďalšiu prednášku“. Je to jednoduchý trik, ale dostávame kop, aby sme robili vlastné rozhodnutia.

2. Mapy nám pomáhajú vedieť, kde sme a kam ideme

Toto je opäť jednoduchá psychológia. Radi vieme, kam ideme. Radi vieme, kde sa nachádzame.

V opačnom prípade sú používatelia v tme čoraz viac opatrní.

Existuje dôvod, prečo máte mapu na World of Warcraft, Zelda a Mario! Môžete si vziať tento mapovací systém a použiť ho na rôzne aspekty vašej aplikácie alebo webovej stránky.

ukazateľ postupu

Niečo také jednoduché ako indikátor postupu funguje ako mapa pre vašich používateľov. Vedia, kde sa práve nachádzajú. Vedia, ako ďaleko musia ísť.

Ak môžete do cesty zahrnúť míľniky úspechu, ešte lepšie.

ukazateľ postupu

Rozdeľuje cestu a zdá sa, že je lepšie zvládnuteľná. Opäť je to skvelý zážitok pre používateľa.

3. Posilnenie dobrého správania

Ak chcete použiť redukčný príklad, odmeňujete psa pri liečbe, keď ho trénujete. Keď sa správa dobre, pes sa lieči. Neustále to robí dobre, pretože je odmenený.

To isté sa stane s hrami. Po dokončení úrovne získate odmenu – napríklad novú postavu alebo vylepšenie. Takže to urobíte znova a znova. Posilňuje zvyk alebo správanie.

Gamifikované webové stránky a aplikácie robia to isté. A najlepší web na to?

Facebook.

Páči sa mi Facebook

Facebook je fantastický v začlenení jemnej gamifikácie. Napríklad, keď uverejníte stav alebo obrázok, dostanete (dúfajme) okamžitú odmenu za hodnotenie „páči sa mi“. Palec hore je psychologická odmena od Facebooku.

Takže to urobíš znova. A znova. Skutočným víťazom je Facebook, ktorý udržuje vysokú mieru zapojenia a počtu používateľov.

Odmeňte používateľov v každej fáze cesty a posilní to, čo chcete.

4. Pocit úspechu

Úspech je jedným z najsilnejších psychologických faktorov ľudského správania. Všetko, čo robíme, robíme preto, aby sme niečo dosiahli.

Ak je niekto na vašom webe alebo používa vašu aplikáciu, snaží sa niečo dosiahnuť. Napríklad výučba kódu, správa peňazí alebo fit.

Ak môžete prinútiť svojho používateľa, aby cítil, že niečo dosiahol, vráti sa. Niečo také jednoduché, ako keď povie „dobrá práca“, keď používateľ dokončí úlohu, pomôže vytvoriť míľnik a vytvoriť pocit dokončenia úrovne..

Všetci vieme, že niečo ako „učiaci sa kód“ je obrovský záväzok. Musíte to teda rozobrať a tento pocit úspechu si musíte pravidelne vytvárať.

Napríklad pri návrate do Duolinga vás pravidelne aktualizujú s percentom plynulosti:

duolingo gamifikácia

5. Sme radi, že si stanovujeme ciele a navzájom si konkurujeme

Ľudia sú svojou povahou konkurencieschopní. Väčšina z nás sa chce tlačiť ďalej a tvrdšie.

Použitím „osobných bests“ a „predchádzajúcich záznamov“ môžete presvedčiť svojich používateľov, aby sa vrátili a skúsili to znova. Toto je opäť hnací faktor popularity aplikácie Nike +.

Ukážte nám svoje vlastné štatistiky a takmer vždy ich chceme poraziť.

Jillian Michaels prevádzkuje webovú stránku na sledovanie cieľov, ktorá každý deň sleduje vaše stravovacie a cvičebné návyky. Neustálym zobrazovaním štatistík z minulého týždňa (a vášho pokroku v porovnaní so stanovenými cieľmi) sú používatelia nútení poraziť ich nabudúce. Jednoduché, ale efektívne.

gamifikace

6. Ale to nie je nič v porovnaní s konkurenciou s ostatnými!

Ak si myslíte, že sme medzi sebou konkurencieschopní, pri súťažení s ostatnými skutočne zastavíme.

Zase hádajte, kto je v tom najlepší? Jo, Facebook. A Twitter, Pinterest, Instagram. Všetky sociálne siete prosperujú v tejto myšlienke gamifikovanej konkurencie.

Kto môže získať viac označení Páči sa mi? Kto môže získať viac sledovateľov, viac špendlíkov, viac sŕdc. Je to jedna veľká hra. Otvorené podmienky.

Samozrejme, existuje jasnejších príkladov. Akákoľvek webová stránka, ktorá využíva výsledkové tabuľky a najvyššie skóre, okamžite spustí prirodzený inštinkt, aby súťažila!

BBC už nejaký čas umožnila užívateľom vytvárať malé ligy, aby ľudia predpovedali skóre na európskom futbalovom turnaji. Celá moja rodina sa pripojila, niekoľkokrát denne som skontrolovala webovú stránku BBC, aby som zistila, či máme správne skóre a či som predbehla ľudí v lige..

BBC gamifikácia

7. Ľudia radi skúmajú a unikajú

Celý dôvod, prečo milujeme videohry, je pre ich útek. Strata v roleplaying svetoch a objavovanie zmeneného stavu je dôvodom, prečo sú hry ako Final Fantasy a World of Warcraft tak populárne.

Ak svojim používateľom poskytnete slobodu na objavovanie, vytvára to intríg a vzrušenie. Dve veľmi silné emócie. A pozitívny dojem používateľa.

Toto skúmanie by malo byť, samozrejme, starostlivo štruktúrované, aby sa používatelia nestratili.

Ale zvážte, ako Netflix umožňuje používateľom prevziať kontrolu a preskúmať ich vlastným tempom. Nechať ľudí objaviť králičie diery živí ich zmysel pre zvedavosť. Pocit, že by ste mohli naraziť na niečo nové, je vzrušujúci. Podporte to.

Netflix prieskum

8. Milujeme odmeny

Tento takmer nepotrebuje vysvetlenie.

Každý má rád odmeny. Už sme hovorili o vytvorení pocitu úspechu. Ale prečo nie ísť o krok vpred a ponúknuť skutočnú, hmatateľnú odmenu?

Zjavným príkladom sú spoločnosti Starbucks, ktoré po určitom počte nákupov ponúkajú odmeny. Ďalším príkladom je Recyclebank, ktorá ponúka svojim členom odmeny za recykláciu. Členovia môžu zbierať body za výmenu za ponuky a miestne zľavy.

Väčšina ľudí pôjde z cesty, aby dostali ruky za odmenu.

Známka kávy je klasickým príkladom. Pravdepodobne by ste strávili takmer toľko peňazí v Caffe Nero, ak by nebola nalákala káva zadarmo.

caffe nero známka karta

Odmeny riadia akciu.

9. Ľudia budú robiť niečo pre exkluzivitu!

Existuje dôvod, prečo ľudia platia tisíce dolárov za letenku prvej triedy. Iste, dostanete posteľ a pohár šampanského. Za funkcie však neplatíte. Platíte za stav.

Exkluzivita vytvára intríg, žiarlivosť a zvedavosť. Ľudia sa budú usilovne usilovať o dosiahnutie tohto stavu. Starbucks (opäť) získava rovnováhu dokonalým so „zlatým“ statusom pre stálych zákazníkov.

Je to ako odomknúť tajnú úroveň pri videohrách. To vám dáva obrovský dopamínový hit a nechá vás v zákulisí.

10. Tímová práca a spolupráca

Ďalším kľúčovým psychologickým faktorom je komunita a spolupráca. Sme sociálne zvieratá, a preto milujeme hry pre viacerých hráčov (a kričíme slúchadlá s mikrofónom u ľudí na celom svete).

To sa dobre premieta do gamifikácie. Ak môžete prinútiť používateľov, aby sa na svojej ceste cítili ako súčasť tímu alebo komunity, vytvoríte lojalitu a pozitívny dojem používateľa.

Kickstarter sa darí tejto komunitnej hre. Predovšetkým majú gamifikované ukazovatele priebehu, exkluzívne odmeny pre dražiteľov, časový limit a veľký cieľ. V skutočnosti je to jeden z najviac gamifikovaných webových stránok na internete.

gamifikácia kickstarteru

Ale úspech je v ich duchu komunity a spolupráce. Keď projekt konečne dosiahne svoj cieľ financovania, je to ako zdieľaný úspech.

Pokúste sa nájsť spôsoby, ako spojiť ľudí do spoločného cieľa alebo úspechu vo vašej aplikácii alebo na vašom webe.

11. Dopamín a závislosť

Gamifikácia spúšťa dopamínové zhon.

Je to také jednoduché. Vyrovnanie, získanie odmeny, získanie spätnej väzby alebo dosiahnutie niečoho všetko vám dá ten malý zhon.

To je dopamín vo vašom mozgu. Je to vaša myseľ, ktorá vám povie, aby ste to urobili znova, pretože sa cítia dobre! A vtedy nastane závislosť.

Existuje dôvod, prečo sme závislí na hraní hier. Existuje aj dôvod, prečo si webové stránky a aplikácie využívajúce gamifikáciu zachovávajú svojich používateľov. Stále sa vraciate k tomuto dopamínovému úderu.

Gamifikácia nie je iba bzučiak alebo trik. Správne, vyvoláva skutočné a silné ľudské emócie.

Vytvára pozitívne užívateľské skúsenosti, zvyšuje angažovanosť a lojalitu.

Používate na svojich webových stránkach alebo v aplikácii nejaké triky s hrami? Rád by som sa dozvedel, ako využívate výhody! Prosím, zanechajte svoje komentáre nižšie.

Kim Martin
Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me